Místní úřady v italském regionu Lazio, který zahrnuje Řím a jeho okolí, se snaží zabránit dalšímu šíření západonilské horečky. Média v neděli informovala o úmrtí starší ženy v provincii Latina, seniorka se západonilskou horečkou nakazila v polovině tohoto měsíce. Ve vážném stavu jsou pak v provincii nejméně dva další nakažení muži. Hlavní opatření spočívají v potírání výskytu komárů, kteří infekční nemoc přenášejí.
Úmrtí v souvislosti se západonilskou horečkou vyvolalo silné obavy ve městě Fondi, kde žena bydlela. "Za posledních 24 hodin radniční dispečink odpověděl na 800 hovorů ze strany znepokojených občanů," uvedl starosta města se zhruba 40.000 obyvateli Beniamino Maschietto.
Radnice vyhlásila mimořádná opatření, která mají zabránit šíření komárů. Podobné rozhodnutí doporučil i kraj, když byly před dvěma týdny zaznamenány první případy západonilské horečky. Kraj také vydal řadu doporučení pro občany a lékaře.
Podle expertů však západonilská horečka v některých částech Itálie přestává být exotickou nemocí. "Nemůžeme ji už dále považovat za dovezenou nemoc, ale musíme k ní přistupovat jako k endemické nemoci," řekl deníku La Stampa primář infekčního oddělení v nemocnici svatého Martina v Janově Matteo Bassetti. Mohou za to podle něj měnící se klimatické podmínky i specifická situace některých míst. Například některá města u Říma vznikla úpravou bažin, což stále napomáhá výskytu komárů. Jedinou možnou ochranou před rostoucím šíření nemoci je podle něj posílení prevenčních opatření.
Západonilská horečka se do lidského těla dostane bodnutím komára, z člověka na člověka se virus nepřenáší. Kolem 80 procent nakažených podle úřadů nemá žádné příznaky, kolem 20 procent má příznaky mírné, například horečku a bolesti hlavy, méně než jedno procento nakažených se však potýká s komplikacemi, jako je zánět mozkových blan. Ohroženy jsou zejména děti, starší osoby a lidé s oslabeným imunitním systémem. Při závažném průběhu může být choroba smrtelná.