USA ohlásily novou vojenskou pomoc pro Ukrajinu za téměř miliardu dolarů

Zahraničí
7. 12. 2024 23:28

Spojené státy poskytnou Ukrajině novou vojenskou pomoc v hodnotě kolem 988 milionů dolarů (zhruba 23,5 miliardy Kč). Oznámilo to americké ministerstvo obrany. Pomoc zahrnuje mimo jiné drony a munici do raketometů HIMARS, napsala agentura AFP.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se tak podle AFP snaží urychlit svou pomoc Ukrajině před nástupem Donalda Trumpa do prezidentské funkce, který se uskuteční 20. ledna.

Washington od ruské invaze v únoru 2022 poslal podle Pentagonu Ukrajině vojenskou pomoc za více než 60 miliard dolarů. Ukrajinci však v posledních měsících nejsou schopni získávat zpět území okupované Rusy a naopak jsou na východě Ukrajiny v defenzivě. USA za této situace stupňují podporu i tím, že po více než dvou a půl letech války poprvé povolily Kyjevu údery raketami ATACMS na ruském území.

Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes v Paříži sešli ke třístranným rozhovorům. Schůzka podle francouzského tisku trvala asi půl hodiny. Podle Zelenského se trojice shodla na přání ukončit válku co nejdříve a spravedlivě.

Evropští představitelé se obávají, že Trump by mohl zastavit americkou pomoc Ukrajině, která se brání ruské vojenské invazi. Trump se domnívá, že evropské země by měly vynakládat více peněz na společnou obranu a že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou je zapotřebí vyřešit diplomatickou cestou.

Autor: ČTKfoto: Accorsini Jeanne/Pool/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Další čtení

Starmer chce ráznou reakci na chování londýnských policistů odhalené BBC

Zahraničí
2. 10. 2025

Britská policie: Útok před synagogou v Manchesteru byl teroristický čin

Zahraničí
Aktualizováno: 2. 10. 2025 22:21
Vladimir Putin

Putin: „Máme dost vojáků, jednejte o míru!“ Nabídky přitom stále odmítá

Zahraničí
2. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ