V devadesátkách se masivně vykrádaly kostely. Teď se vrátila Svatá Ludmila

Kultura
3. 9. 2025 11:49
Ilustrační foto - Kostel svaté Ludmily v Praze
Ilustrační foto - Kostel svaté Ludmily v Praze

Barokní socha svaté Ludmily, která byla odcizena v roce 1994 z kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Schořově na Kutnohorsku, se vrátila zpět do České republiky. Vzácnou památku se loni podařilo objevit na aukci v Německu.

Dřevěnou plastiku ve středu na ministerstvu kultury za přítomnosti zástupců Národního památkového ústavu, policie a Zemského kriminálního úřadu Bádensko-Württembersko předali představitelům královéhradecké diecéze.

"Není to ojedinělé, ale přesto je to obrovská událost. Protože po tom doslova rabování, které u nás probíhalo v devadesátých letech a bylo odcizeno tisíce kusů památek, se nám daří jednotky kusů duchovní a morální hodnoty vracet zpět," řekl vrchní ředitel sekce kulturního dědictví ministerstva kultury Jiří Vajčner.

Svatá Ludmila jako příklad. Zločiny nejsou zapomenuty

Příběh sochy svaté Ludmily je jedním z mnoha případů, které se odehrály po roce 1989. Po pádu komunistického režimu se zejména církevní objekty v příhraničních oblastech stávaly častým terčem zločineckých skupin. Tyto památky byly často vykrádány a uloupené předměty se objevovaly na trzích u západních sousedů.

Stát proto přistoupil k systematické ochraně kulturního dědictví. Díky značným finančním prostředkům byly nejohroženější kláštery, kostely a kaple vybaveny moderními bezpečnostními systémy. Přesto i po více než 30 letech od zavedení Integrovaného systému ochrany movitého kulturního dědictví zůstává v zahraničí více než 10 000 nenalezených oltářů, sakrálních plastik a dalších liturgických předmětů.

Jedním z úkolů ministerstva kultury je navracení těchto uměleckých děl jejich zákonným vlastníkům. Tento proces vyžaduje nalezení konkrétního díla, jeho stoprocentní identifikaci a následné prokázání vlastnického nároku v rámci národní i mezinárodní právní úpravy. Často je nutné obrátit se na soudy, jindy se podaří dosáhnout mimosoudního řešení. Celý postup vyžaduje spolupráci historiků umění, policistů a právníků.

Svatá Ludmila není jediná. Památky jsou sledovány i dnes

Během uplynulých dvou let byly vráceny původním vlastníkům například dvě kamenné sochy andílků odcizené v roce 2004 z podstavce exteriérového barokního sousoší svatého Jana Nepomuckého v obci Pecka a dřevořezba andílka odcizená v roce 1993 z hlavního oltáře P. Marie v kostele Panny Marie Sněžné v obci Budyně nad Ohří.

Majitelé dostali zpět i dvě dřevořezby klečících andílků odcizené koncem roku 1997 z kostela Povýšení svatého. Kříže ve Veselí nad Lužnicí, dřevěnou plastiku svaté Alžběty ukradenou v únoru 2000 z barokního bočního oltáře svaté Rodiny v kostele svatého Martina v Turkovicích či dřevěnou barokní bustu svatého Víta odcizenou v roce 1997 z hlavního oltáře kostela svatého Prokopa v Chotětově spolu se svým protějškem, bustou svatého Václava, už navrácenou v roce 2022 z Bamberku.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Depositphotos

Další čtení

zámecké zahrady, Český Krumlov

V Českém Krumlově dnes začne mezinárodní hudební festival

Kultura
17. 7. 2026

Festival Masters of Rock ve Vizovicích zahájila po poledni místní kapela Fleret

Kultura
16. 7. 2026
Letní slavnosti staré hudby 2025

Letní slavnosti staré hudby zahájí dnes v Emauzském opatství Stile Antico

Kultura
16. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ