Německá ministryně pro vzdělání a rodinu Karin Prienová chce, aby školáci v Německu povinně navštěvovali památníky v někdejších nacistických koncentračních táborech. Prohlásila to v rozhovoru s médii skupiny Funke v aktuální celoněmecké debatě o krajně pravicové radikalizaci mládeže.
Policie totiž ve středu zadržela pět mladíků ve věku 14 až 18 let, kteří podle vyšetřovatelů jako členové a podporovatelé krajně pravicové teroristické organizace plánovali útoky na uprchlíky a politické oponenty.
Všechny děti by podle ministryně měly v rámci vyučování navštívit místa, kde nacisté povraždili miliony lidí, především Židů, ale také Romů, sovětských zajatců či názorových oponentů. "Mělo by to být součástí školních oslov," řekla Prienová. Zároveň poznamenala, že návštěva v památníku v někdejším koncentračním táboře z člověka antifašistu a demokrata neudělá.
Prienová navrhuje věnovat se také historii vlastní rodiny a za užitečná považuje i setkání s potomky obětí nacistických zločinů z Izraele či střední a východní Evropy. Poznamenala, že jejím cílem je zvýšit povědomí o počátcích holokaustu. "Nacionálně socialistická hrůzovláda a vraždění Židů nezačalo v Osvětimi," řekla s tím, že počátky byly v pozvolném zbavování práv a odlidšťování.
Malí náckové jako vyšití. Plánovali útoky a žhářství
Výše zmíněná zadržená pětice se hlásila ke krajně pravicové skupině Poslední obranná vlna (Letzte Verteidigungswelle), kterou úřady považují za teroristickou. Podle časopisu Der Spiegel je Poslední obranná vlna neonacistické uskupení, které členy získává především na sociálních sítích - na instagramu, tiktoku či telegramu.
Jeden ze zadržených si k plánovanému žhářskému útoku na ubytovnu zakoupil v Česku dvě takzvané kulové pumy, což je velmi silný druh zábavní pyrotechniky. V Německu si mohou takovéto vybavení koupit jen profesionálové, kteří pořádají ohňostroje, na polských či českých tržištích je však podle kritiků snadno k dostání.