V Praze začne výstava fotografií o životě v 90. letech Sex po převratu

Kultura
28. 5. 2025 04:57
ilustrační foto
ilustrační foto

V pražské galerii Czech Photo Centre dnes začne výstava dokumentárního fotografa Jaroslava Kučery Sex po převratu - Divoké devadesátky. Pro veřejnost bude otevřena do 14. září. Na stěnách a v projekcích představí přibližně stovku černobílých fotografií, které dokumentují svobodomyslná 90. léta, která přinesla velký rozmach erotiky. Na vernisáži bude také pokřtěna Kučerova stejnojmenná kniha.

"Po listopadové revoluci v roce 1989 si příležitost naprosto svobodně podnikat i fotografovat málokdo nechal ujít. Hned po vzniku časopisu Reflex jsem se stal na prvních pár let jeho externím fotografem a kromě jiných reportáží jsem fotil i divoký nástup erotiky do veřejného života. Když koncem devadesátek ovládla české hospody obsluha nahoře bez, měl jsem pocit, že nic absurdnějšího se už stát nemůže," uvedl Kučera.

Před třemi lety Kučera vydal knihu Klid před bouří, Jak jsme žili za normalizace - 70. a 80. léta. A protože ve svých archivech objevil spoustu fotografií ze sexuální tematikou z 90. let, rozhodl se vydat i knihu Sex po převratu - Divoké devadesátky a uspořádat výstavu.

"Nabytá svoboda po sametové revoluci nás zasáhla všechny, i sex přestal být tabu. Měl jsem možnost fotit založení docela absurdní politické strany Nezávislé erotické iniciativy, následně vznik nových erotických a porno časopisů, silniční prostituci na legendární E 55, byl jsem i v několika erotických salonech. Vybíral jsem z tisíců záběrů se snahou, aby fotky měly nejen dokumentární a historickou hodnotu, ale i výtvarnou," uvedl autor ke své výstavě.

Jaroslav Kučera
Jaroslav Kučera

Kučera se narodil 19. prosince 1946. Studoval na Stavební fakultě Českého vysokého učení technického v Praze. Bydlel na strahovských kolejích, kde také poprvé v roce 1969 veřejně vystavoval. Jeho výstavu fotografií pohřbu Jana Palacha však studentský kolejní výbor z politických důvodů po týdnu uzavřel. Při fotografování prvního výročí okupace Československa armádami pěti států Varšavské smlouvy byl zbit a několik týdnů držen ve věznici na Pankráci.

Po roce 1989 stál u zrodu české fotografické skupiny Signum a v roce 1996 se stal členem mezinárodní agentury Bilderberg. V roce 2000 získal v soutěži Czech Press Photo jeho snímek z pražských protestů odpůrců globalizace proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky titul Fotografie roku.

Autor: ČTKfoto: ČTK / Šulová Kateřina

Další čtení

V Praze dnes začne folklorní festival Praha srdce národů, akce potrvá do neděle

Kultura
29. 5. 2025

Ve Zlíně dnes začíná filmový festival pro děti a mládež, potrvá do 4. června

Kultura
29. 5. 2025

FESTMICHAEL 2025: studenti jako hrdinové dnešní doby

Kultura
28. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ