V pražském Mánesu začala výstava oblíbeného polského umělce Rafala Olbińského

Kultura
18. 6. 2025 06:23

V pražské výstavní síni Mánes začala výstava polského malíře, ilustrátora a designéra Rafala Olbińského. Jeho poetické surrealistické imaginace si zájemci mohou prohlédnout do 7. července. Olbiński, který v roce 1981 emigroval do Spojených států, získal řadu významných ocenění. V roce 1994 mu byla udělena pařížská cena Savignac, mezinárodní Oscar za nejvýznamnější plakát roku. Ve stejném roce obdržel cenu London Curative Review za nejlepší britskou ilustraci.

"Na výstavě představujeme průřez pracemi Rafala Olbińského, jak novými, tak i staršími. Ve svých malířských dílech spojuje symbolické a surrealistické prvky mystickým a zároveň poetickým způsobem. Je všestranným tvůrcem: malířem, kreslířem, sochařem, scénografem, ilustrátorem, ale také spisovatelem a básníkem. Diváky okouzluje jedinečnou atmosférou a anekdotami plnými nečekaných asociací a tajemna," uvedl kurátor výstavy Miroslaw Lewandowski.

Kurátor Lewandowski je příbuzným slavného fotbalisty Roberta Lewandowského a herečky Simony Lewandowské, která za rok 2024 obdržela Českého lva pro nejlepší herečku ve vedlejší ve druhé řadě seriálu Dobré ráno, Brno!

Olbiński je jedním z nejvýznamnějších polských umělců. Svůj nezaměnitelný styl si vypracoval prací ve Spojených státech pro nejvýznamnější časopisy. Získal více než 150 ocenění, včetně zlaté a stříbrné medaile Art Directors Club of New York, zlaté a stříbrné medaile Společnosti ilustrátorů v New Yorku a Los Angeles a ocenění The Big Crit 2000 z časopisu Crit v San Francisku.

Dvaaosmdesátiletý Olbiński navrhl mnoho nástěnných maleb na objektech ve veřejném prostoru v Evropě a více než 100 alb pro sérii Opera D'Oro, kterou vydalo Allegro - Music. Byl oceněn prestižním Důstojnickým křížem Řádu Polonia Restituta za výjimečné umělecké úspěchy a nejvyšší polskou cenou v oblasti umění - zlatou medaili Gloria Artis.

Autor: ČTKfoto: ČTK / AP / WARSAW CITY HALL

Další čtení

Výstava Odkaz Václava Havla v tvorbě mladých grafiků, 2. října 2025, valy zámku Pardubice. Plakáty inspirované odkazem Václava Havla vytvořili studenti designu.

Pardubický zámek hostí výstavu plakátů inspirovaných odkazem Václava Havla

Kultura
2. 10. 2025
Obchodní dům Labe, Ústí nad Labem, podle návrhu architektky Růženy Žertové

Festival Den architektury ode dneška zaostří na ženy i na slavné tvůrce

Kultura
2. 10. 2025
ilustrační foto

Vyšel nový román z oblíbené fantasy série Zaklínač Andrzeje Sapkowského

Kultura
1. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ