V Rusku se stojí kilometrové fronty na benzín. Je ho málo a ještě to potrvá

Zahraničí
21. 8. 2025 14:45
ilustrační foto
ilustrační foto

Některé ruské regiony a části Ukrajiny, které Rusko okupuje, hlásí nedostatek benzinu. Problémy se zásobováním pohonnými hmotami přicházejí v době sezonního nárůstu poptávky a zvýšených ukrajinských útoků na ruské rafinerie.

Rusko už koncem července zakázalo vývoz benzinu do zahraničí ve snaze zabránit jeho nedostatku na domácím trhu. Poptávka po pohonných hmotách je v této době zvýšená kvůli letnímu cestování a sklizni obilí.

Někteří obchodníci varují, že samotné embargo na vývoz benzinu problémy s nedostatkem pohonných hmot nevyřeší. Upozorňují, že situaci kromě vysoké sezonní poptávky komplikují rovněž logistické problémy, nízké domácí zásoby a opravy v ruských rafineriích. Cílem ukrajinských útoků se tento měsíc staly například rafinerie v ruských městech Volgograd, Novokujbjaševsk, Rjazaň a Syzraň.

Rusové to vysvětlují všelijak. Turisty, Ukrajinci i špatnými silnicemi

V ruském dálnovýchodním Přímořském kraji hlásí místní média kilometry dlouhé fronty automobilů před čerpacími stanicemi. Místní úřady za příčinu problémů označily příliv turistů. Ropná společnost NNK podle místních médií uvedla, že mnoho jejích cisteren na řadu hodin uvázlo v dopravních zácpách kvůli opravám silnic.

Šéf Moskvou ustanovené správy v okupované části ukrajinské Záporožské oblasti Jevhen Balyckyj (rusky Jevgenij Balickij) uvedl, že maloobchodní prodej benzinu se potýká s problémy kvůli vysoké poptávce a údržbářským pracím v rafineriích. "Nedostatek pohonných hmot v Záporožské oblasti navíc komplikují logistické problémy a hrozba nepřátelských útoků na vlaky s palivem," řekl Balyckyj.

Šéf ruské okupační správy na poloostrově Krym Sergej Aksjonov tento týden přiznal problémy s pohonnými hmotami v rozhovoru s místní televizní stanici. "Je to objektivní situace, která může trvat ještě měsíc," uvedl. Dodal, že problémy se zásobováním pohonnými hmotami se plně nevyřeší, dokud neskončí konflikt s Ukrajinou.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pixabay

Další čtení

ilustrační foto

Imigrační agenti v USA postřelili další dva lidi. Policie dala ruce pryč

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 1. 2026 02:23
Tchaj-pej, Tchaj-wan

Trump: Je na čínském prezidentovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu

Zahraničí
9. 1. 2026

Pět republikánů podpořilo návrh ztěžující Trumpovi další zásah ve Venezuele

Zahraničí
8. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ