V Rusku zase staví sochy Stalinovi. Teď zrovna v metru. A nechybí ani Lenin

Zahraničí
15. 5. 2025 15:33
Ilustrační foto: Se Stalinem na věčné časy
Ilustrační foto: Se Stalinem na věčné časy

Ve stanici metra Taganskaja v Moskvě odhalili repliku kdysi odstraněného reliéfu s vyobrazením sovětského diktátora Josifa Stalina. Informovaly o tom dnes nezávislé servery Novaja gazeta nebo Meduza. Podle portálu The Moscow Times krok dále rozdmýchává debatu o postupné rehabilitaci Stalinova obrazu v Rusku za vlády prezidenta Vladimira Putina.

Moskevský dopravní podnik před časem podle webu Novaja gazeta Jevropa informoval o plánovaném vytvoření repliky reliéfu nazvaném Vděčnost lidu vůdci a veliteli, který Sověti instalovali ve stanici Taganskaja nedlouho po druhé světové válce a vydržel tam do roku 1966. Samotná postava Stalina zmizela podle listu z reliéfu už krátce po jeho smrti v roce 1953 a zbytek díla Sověti zničili při budování přestupu mezi dvěma linkami metra, kdy zároveň v zemi pokračovala destalinizace.

Stále stejný nevkus: Dělníci, kolchozníci, děti, květiny

Z reliéfu vystupuje Stalin v životní velikosti obklopen sovětskými dělníky, kolchozníky a dětmi s květinami. Na pozadí je vidět profil vůdce bolševické revoluce a zakladatele Sovětského svazu Vladimira Iljiče Lenina. Autoři repliky pracovali podle médií s archivními záběry, neboť originál se pravděpodobně nedochoval. Podle historika architektury Alexandra Zinovjeva se kopie do určité míry liší, stejné nejsou například ornamentální detaily nebo materiál. "Vzniklo spíše ideologické gesto, kde není hlavní obnova historické architektonické podoby," napsal Zinovjev na telegramu.

Repliku reliéfu v moskevském metru odhalili nedlouho po oslavách vítězství ve druhé světové válce, které si Rusové připomínají 9. května, a zároveň k 90. výročí moskevského metra, které bylo otevřeno za Stalinovy vlády, podotkl The Moscow Times. První linka metra v ruské metropoli začala fungovat 15. května 1935.

Nejdřív památníky bořili, teď je znovu staví

V Rusku je postoj k diktátorovi, který má na svědomí represe s miliony obětí, rozporuplný. Většinu z několika tisíc Stalinových pomníků po celém někdejším Sovětském svazu úřady odstranily poté, co diktátorův nástupce Nikita Chruščov přednesl svou zprávu o "kultu osobnosti". V současném Rusku se zachovala asi stovka Stalinových pomníků a několik desítek dalších přibylo v posledních letech.

Stalinův obraz se v poslední letech postupně vrací do veřejných prostor v celém Rusku, upozorňuje The Moscow Times. Před několika dny Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmenovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad.

Putin dříve excesy stalinismu odsoudil, ale nynější politická linie Kremlu tuto stránku opomíjí. Režim současně oslavuje geopolitickou a vojenskou moc někdejšího Sovětského svazu - zejména po útoku na Ukrajinu - s cílem vyburcovat nadšení. Zmínky o politických represích a obětech byly v učebnicích dějepisu zredukovány na minimum. Stalin je představován především jako hrdina, který umožnil vítězství Sovětského svazu ve válce.

 

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Autor/Depositphotos

Další čtení

Polsko vyhostilo 41 Gruzínců při největší letošní deportaci

Zahraničí
14. 5. 2025

Putin se jednání s Ukrajinou v Istanbulu nezúčastní, delegaci povede Medinskij

Zahraničí
14. 5. 2025

RFE/RL: Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Zahraničí
14. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ