V Galerii Tančící dům v Praze dnes začala retrospektivní výstava fotografa slovenského původu Roberta Vana, potrvá do 21. října. Představuje přes 150 černobílých i barevných fotografií, které mapují autorovu více než padesátiletou tvůrčí kariéru. Součástí vernisáže byl i křest třísetstránkové Vanovy fotografické biografie.
"Před rokem jsem zažíval velmi těžké období kvůli svému zdravotnímu stavu. Měl jsem velmi silný vnitřní pocit, že musím udělat ještě poslední velkou knihu, která by vše rekapitulovala od začátku do konce," uvedl Vano, který 5. května oslavil 77. narozeniny.
Mezi kmotry publikace byli lidé, které Vano v minulosti fotografoval. Mimo jiné modelka Tereza Maxová, zpěvák Jiří Korn nebo herečky Bára Štěpánová a Klára Issová. Kniha nese pouze jméno autora. Dokumentuje sedm dekád fotografova života a jeho uměleckou kariéru a je doplněná o text, který vznikl z rozhovorů s Vanem. Velká část snímků pochází z doposud nepublikovaného osobního archivu fotografa a z originálních kinofilmů, které čekaly na znovuobjevení více než padesát let.
Autor původně přemýšlel nad tím, že do ní zařadí také snímky supermodelky Naomi Campbellové, kterou fotografoval, když jí bylo 17 let. "Poté co jsem se od právníků dozvěděl, co všechno potřebuji pro jejich zveřejnění, fotky skončily opět pod postelí. K Naomi však musím říct, že dnes, ve svých čtyřiapadesáti letech, kdy by už měla být v modelkovském důchodu, vypadá mnohem lépe, než když jí bylo sladkých sedmnáct," míní Vano.
Expozice je rozdělena do několika tematických celků. Vedle portrétů významných osobností a intimních mužských aktů nabídne poetická zátiší i snímky vytvořené technikou platinotypie. Při této fotografické metodě vzniká obraz pomocí solí platiny a palladia. Součástí výstavy jsou i doposud nepublikované fotografie, nejnovější tvorba, materiály z osobního archivu, audio a video nahrávky, podcasty a dokumentární film Robert Vano - Příběh člověka režiséra Adolfa Ziky.
"Robert Vano má výrazný rukopis. Když mezi stovkou snímků uvidíte jedinou jeho fotografii, hned poznáte, že ji vytvořil právě on," podotkl za Galerii Tančícího domu její ředitel Robert Vůjtek.
Vano se narodil ve slovenských Nových Zámcích. Proslul především mužskými akty a tvorbou pro módní časopisy. Po maturitě v roce 1967 emigroval přes Jugoslávii a Itálii do USA. Živil se jako kadeřník, vizážista a asistent slavných módních fotografů. Později se sám proslavil jako fotograf, pracoval pro časopisy Harper's Bazaar, Vogue, Elle nebo Cosmopolitan. Před objektivem mu pózovala Ornella Mutiová, Jacqueline Bissetová nebo Cindy Crawfordová.