Modernizace vedení V411, u nějž přetržení kabelu v Ústeckém kraji vedlo k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v Česku, začne v příštím roce. Výstavba nového zdvojeného vedení vysokého napětí, která byla plánována ještě před touto událostí, by měla vyjít přibližně na 1,7 miliardy korun. Hotovo má být v květnu 2027. Řekl to mluvčí státního provozovatele přenosové soustavy ČEPS Lukáš Hrabal.
Připomněl, že vedení je využíváno pro vývod vysokých výkonů z elektráren a pro přenos elektřiny na dlouhé úseky.
Velkou část ČR v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobil přetržený kabel. Hlavní mechanickou příčinou bylo podle ČEPS roztržení fázového vodiče, tedy kabelu, který přenáší elektřinu mezi elektrárnami a rozvodnami. To vyřadilo z provozu právě páteřní linku V411. Další poruchy na tuzemské soustavě následovaly. Bez elektřiny se ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů.
Podle ČEPS nepůjde jen o obyčejnou opravu nebo modernizaci stávající techniky na vedení, ale o výstavbu zcela nového zdvojeného vedení. Projekt firma začala připravovat v roce 2016, a to včetně plného povolovacího procesu se všemi jeho fázemi, jako jsou například EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí, územní plánování a další povolovací povinnosti.
"Tento proces běžně trvá deset až 12 let. ČEPS navíc těchto investičních akcí plánuje a realizuje celou řadu a musí je koordinovat tak, aby nedostupnost modernizovaných vedení neohrozila bezpečný a spolehlivý proces přenosové soustavy. Koordinace musí proběhnout rovněž s provozovateli přenosových soustav sousedních států," popsal státní podnik.
Práce by měly začít v květnu příštího roku. Trvat by měly zhruba rok. ČEPS by v příštích měsících měl vybrat zhotovitele projektu, podpis smlouvy s vybraným uchazečem pak chce podle Hrabala stihnout do konce letošního roku.
ČEPS dlouhodobě upozorňuje, že v příštích letech bude nutné do rozvoje a modernizace přenosové soustavy masivně investovat. V současnosti podnik investuje do posílení kapacity vedení a sítí kolem deseti miliard korun ročně.
Přesnou příčinu pátečních technických problémů nyní ČEPS zkoumá. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do vyšetřování zapojí také další experti, například z Asociace provozovatelů přenosových soustav v Evropě (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. Poruchu na fázovém vodiči opravili energetici podle ČEPS v pátek večer.