Učitelé se dnes budou moci seznámit s informacemi o kyberbezpečí, umělé inteligenci či riziku dezinformací na Veletrhu mediálního vzdělávání. Pořádá ho v Národní technické knihovně v Praze organizace Člověk v tísni ve svém vzdělávacím programu Jeden svět na školách. Veletrh je součástí devátého ročníku Týdnů mediálního vzdělávání, které potrvají až do 30. května.
Veletrh je určený pro vyučující všech stupňů vzdělávání či ředitele škol, ale také třeba pro metodiky prevence, knihovníky a budoucí učitele - vysokoškolské studenty pedagogického zaměření. "Během Veletrhu mediálního vzdělávání se účastníci primárně z řad vyučujících a dalších vzdělavatelů budou moci zúčastnit devíti prakticky zaměřených workshopů se zkušenými lektory na témata dezinformace, kyberbezpečí, rozvoj zdravých návyků při užívání digitálních technologií, umělá inteligence či žurnalistka," sdělila hlavní mediální koordinátorka programu Jeden svět na školách Tereza Knížková.
Veletrh také nabídne informační a interaktivní stánky více než 20 organizací a médií, celodenní promítání, kvízy, on-line hry a zážitky ve virtuální realitě. "Věříme, že díky akcím na podporu mediálního vzdělávání můžeme společně rozvíjet mediální gramotnost a budovat důvěru v kvalitní nezávislé redakce," doplnila Knížková.
Během Týdnů mediálního vzdělávání se kromě veletrhu konají také debaty s novináři v Ostravě, Brně, Liberci, Karlových Varech a Českých Budějovicích a speciální výuka ve školách. Program Jeden svět na školách nabízí pedagogům k využití zdarma vzdělávací materiály a tipy pro využití v hodinách. Jedná se například o lekce o AI nebo přehled médií a platforem, které mladí lidé sledují, popis etických standardů žurnalistiky, audiovizuální lekce pro mladší žáky i středoškoláky, návrhy projektových dní nebo příručku Učíme o dezinformacích.
Do letošního ročníku se zapojí vyučující a vzdělavatelé ze skoro pěti stovek škol, knihoven a dalších institucí ve více než 100 městech. Nově se akce rozšířila také na Slovensko prostřednictvím 32 slovenských knihoven a programu Mediálná gramotnosť pro školy. "Týdny mediálního vzdělávání pořádáme s cílem posilovat mediální gramotnost a kritické myšlení mladých lidí. Budeme jim také dále vysvětlovat, proč potřebujeme nezávislá a kvalitní média, v čele s médii veřejné služby. Tedy média, která přinášejí objektivní zpravodajství a kritickou publicistiku a jsou důležitým pilířem pro fungování svobodné demokratické společnosti," uvedl ředitel programu Jeden svět na školách Karel Strachota.