V České republice letos výrazně vzrostl počet lidí, kteří za posledních 12 měsíců neušetřili nic, a to z loňských necelých 17 procent na letošních 22 procent. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu, který pro poskytovatele půjček Provident Financial provedla agentura Kantar v sedmi evropských a dvou mimoevropských zemí.
Necelá polovina Čechů si odkládá každý měsíc nějakou část výplaty stranou. V pravidelném spoření letos přeskočili Čechy pouze Poláci s 56 procenty. V mezinárodním srovnání Češi vycházejí v ohledu příležitostí vytvářet finanční rezervu nejlépe. Každému druhému Čechovi zůstane alespoň pětina příjmu každý měsíc. V Polsku je to 35 procent, v Estonsku a Lotyšsku třetina obyvatel, v Maďarsku 23 procent.
Vyšší zůstatek Čechům otevírá možnosti více a pravidelněji spořit. Každý druhý Čech si dává měsíčně nějakou částku stranou, meziročně se tato situace trochu zhoršila. V loňském roce to bylo 54,5 procenta, letos 49 procent.
Spořiví Poláci...
Poláci jsou lídry spoření, naopak Rumuni, Maďaři a Lotyši jsou na tom nejhůře, pravidelně spoří pouze třetina z nich. I v Polsku klesl počet spořících lidí o pět procentních bodů. "Meziroční pokles počtu lidí, kteří si v uplynulém roce pravidelně spořili, podle našich odhadů přímo souvisí s nárůstem počtu těch, kteří žijí od výplaty k výplatě. Schopnost tvořit rezervu pro případné krizové situace se u nejohroženějších skupin domácností spíše zhoršuje, což není dobrý signál,“ komentoval výsledky průzkumu hlavní analytik Provident Financial Petr Javůrek.
Průzkum uskutečnila výzkumná agentura Kantar na vzorku 5501 obyvatel Austrálie, ČR, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Mexika, Polska a Rumunska. V každé zemi bylo v průzkumu dotazováno 500 až 1000 lidí ve věku 18-75 let.