Toxické látky z lesních požárů pronikly za posledních dvacet let do domů více než miliardy lidí. Tvrdí to studie publikovaná ve vědeckém časopise ScienceAdvances, o které informoval deník The Guardian. Tyto miniaturní částice, které dokáží překonat tisícikilometrové vzdálenosti, jsou nebezpečnější než znečištěné ovzduší ve městě, protože obsahují větší koncentraci chemikálií.
Nová studie použila soubor dat, která vycházejí ze satelitního pozorování lesních požárů po celém světě a která vědci sbírali mezi lety 2003 a 2022. Na základě toho zjistili, že více než miliarda lidí byla alespoň jeden den v roce vystavena ve svých domech větší koncentraci kontaminace, než stanovují limity Světové zdravotnické organizace (WHO). Toxické látky z lesních požárů představovaly nejméně polovinu celkového znečištění.
Nepomohou ani zavřená okna
Změna klimatu zvyšuje riziko častějších výskytů přírodních požárů tím, že způsobuje vlny veder a období sucha. Kouř z těchto požárů se tak podle vědců stává "naléhavým globálním problémem".
Ani zavřená okna a dveře nechrání jedince před znečištěním z přírodních požárů. Největším rizikům byli vystaveni obyvatelé Jižní Ameriky a střední Afriky. Následovali lidé ze západního pobřeží Severní Ameriky, severozápadní Austrálie a severní a jihovýchodní Asie.
Zařízení na čištění vzduchu by podle nové studie vyšlo jednu domácnost ročně na stovky dolarů. Avšak například v Nigeru nebo Čadu by stál chod takových zařízení více než je tam průměrný roční příjem. Světové vlády by tedy měly jednat tak, aby tyto nerovnosti vyrovnaly, uvádí studie.