Žena z Ugandy se provdala do Česka, česká klasika jako svíčková jí chutná

Domácí
23. 5. 2025 22:30
Jarmark na Pernštýnském náměstí, 23. května 2025, Pardubice. Jarmarkem končí Multikulturní týden, který návštěvníkům nabídl jídla, oblečení, látky i originální šperky z několika zemí.
Jarmark na Pernštýnském náměstí, 23. května 2025, Pardubice. Jarmarkem končí Multikulturní týden, který návštěvníkům nabídl jídla, oblečení, látky i originální šperky z několika zemí.

Joseline Amutuhaireová pochází z Ugandy, kde potkala i svého českého manžela. Asi před 15 lety se za ním přestěhovala, teď už mají tři děti a žijí na Svitavsku. Dost cestují po Evropě a jednou ročně se vrací i do Afriky, řekla jednačtyřicetiletá žena. Dnes se s ní mohli lidé potkat na Multikulturním jarmarku v Pardubicích. Na akci mělo zastoupení 18 národností.

"Tehdy jsem dokončila studia a měla volno, můj muž měl práci v Praze. Mohla jsem se za ním přestěhovat. Musela jsem se všechno učit, novou kulturu, jazyk. Čeština je těžká. Mám ráda českou kulturu," řekla žena.

Dnes ve stánku nabízela lidem ugandské šperky a k jídlu kuře se zeleninou na kari a s rýží, což je časté jídlo v její rodné zemi. Ugandské masové směsi podle Joseline připomínají guláš. V její domácnosti se jídlo střídá, někdy se vaří české, někdy ugandské. "Mám ráda svíčkovou, guláš, jelito jím, ale ne moc. Tlačenku mám ráda a smažený sýr. Moje děti mají rády utopence," řekla žena.

Mongolská komunita již tradičně vařila návštěvníkům jarmarku chušúr, placky vyrobené z vody a mouky plněné hovězím masem. Vyválejí se do středně velké placičky a potom smaží. Podávají se s drobně nakrájeným salátem.

"Je to strašně dobré, všem to chutná," pochvalovala si Myanga Bazarjavová, která pracuje v Pardubicích hlavně jako tlumočnice. V Česku je přes 20 let, přišla sem z Mongolska za prací. S češtinou se prý potýkala asi tři roky.

"V kraji je několik set mongolských občanů, kteří tady žijí a pracují ve firmách. My dnes lidem prezentujeme naši zemi. Pořád mám problémy s gramatikou, ř umím, musela ho nacvičit. I mongolština je pro všechny těžká, takže je to vzájemné," řekla Mongolka. Jejím zaměstnavatelem je Foxconn, výrobce počítačové techniky.

Právě velké firmy v regionu hodně cizinců zaměstnávají. Foxconn má kolem 4300 pracovníků v pardubickém a kutnohorském závodě, kolem 2000 z nich pochází z Mongolska, Ukrajiny, Rumunska, Polska nebo Slovenska. Zaměstnanci se tak mohou v práci seznamovat s kulturními zvyklostmi zahraničních pracovníků, řekl ČTK mluvčí tchajwanské firmy Martin Vencl.

"Slavili jsme mongolský rok, na začátku března pořádá mongolská komunita slavnosti, ukazují svoje bojové sporty, jídlo, kulturu. Naším cílem je, aby cizinci tady byli spokojení pracovně i životně. Všechny informace překládáme až do devíti jazyků, máme dvě specialistky, které pomáhají našich pracovníkům se životními situacemi," řekl Vencl.

Jarmark dnes završil Multikulturním týden. Podle Renaty Escobar, která se na pořádání akce podílí, festival ukazuje a oslavuje rozmanitost kultur, národností a tradic. "Chceme dát lidem vědět, kteří cizinci žijí kolem nás. Na Pardubicku je asi 20.000 lidí z ciziny, jsou z Mongolska, Ukrajiny, Pobřeží slonoviny, Latinské Ameriky, Mexika. Je to hodně zemí, protože na Pardubicku je hodně multikulturních společností," řekla Escobar z pořádající společnosti Europe Direct.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Vostárek Josef

Další čtení

ŘSD:O riziku radioaktivity na D11 jsme věděli, práce jsme zastavili z opatrnosti

Domácí
23. 5. 2025
Po 50 letech se vrátila na své historické místo socha sv. Jana Nepomuckého ve Štěnovicích u Plzně.

Ve Štěnovicích u Plzně odhalili sochu svatého Jana, vrátila se na původní místo

Domácí
23. 5. 2025

Při nehodě na 20. km D10 zemřel muž, další je zraněný, provoz stál osm hodin

Domácí
23. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ