Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

Chat je uzavřený18.12.2012 14:00

MUDr. Petra Vrzáčková.

V současnosti žije v Česku 16 tisíc žen s rakovinou děložního čípku. Stále častěji přitom tato choroba postihuje dívky a mladé ženy kolem 25. roku. Jak proti tomu bojovat? Je očkování jediné řešení? Jaké jsou výhody a nevýhody při očkování proti lidským papilomavirům? Na tyto a další otázky se můžete zeptat gynekoložky a sexuoložky Petry Vrzáčkové v úterý 18.12. od 14. hodin.

MUDr. Petra Vrzáčková vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a v současnosti pracuje na Gynekologicko-porodnické klinice při 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnici. Lékařka se kromě klasické gynekologie zabývá také sexuologií a sexuální problematikou u žen se zhoubnými gynekologickými nádory. Má mnoho pacientek mezi mladými dívkami.

Chat

  • Lenka

    Dobrý den, mám dvanáctiletou dceru a moje gynekoložka mi doporučila, abych ji nechala očkovat proti HPV. Na internetu jsem ale objevila spoustu textů, které upozorňují na různé vedlejší účinky vakcín. Jak je to bezpečné? Čemu věřit? Děkuji. Lenka

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Dobrý den, současně užívané vakcíny jsou obě hodnoceny jak evropskými tak americkými společnostmi pro kontrolu léčiv jako bezpečné. Vedlejší účinky jsou nezávažné, většinou se projevují v místě podání vakcinační látky - bolest a zarudnutí v místě vpichu, z celkových projevů zvýšená teplota apod.

  • Saša

    Má cenu očkovat i chlapce?

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Chlapci jsou pomocí vakcíny chráněni před pozdějším vznikem rakoviny penisu, řitního otvoru a hrtanu, pokud jsou tyto nádory způsobeny HPV viry. U vakcíny Silgard též asi z 80 % proti genitálním bradavicím (kondylomatům). Dále je proočkovanost chlapců pozitivní ve smyslu snížení výskytu HPV virů v populaci.

  • Karel N.

    Paní doktorko, zajímalo by mě, proč je nyní více případů gynekologických nádorů. Souvisí to nějak s tím, že mladé generace žijí volnějším sexuálním životem? S pozdravem K. N.

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Dobrý den, co se týče zhoubných nádorů děložního čípku, jejich počet se v posledních 30 letech nezměnil. Bohužel se nezměnilo ani procento žen, které se z nemoci vyléčí. Rakovina děložního čípku je sexuálně přenosným onemocněním a proto je snaha před touto infekcí chránit účinným očkováním.

  • Frennie

    Přijde mi, že vakkcína je v praxi relativně krátkou dobu. kde berete jistotu, že za dvacet let se neobjeví u očkovaných žen vedlejší účinky?

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Dobrý den, vakcína je na trhu pět let, za tu dobu byla ve studiích prokázána její bezpečnost a vysoká účinnost proti vzniku závažných předrakovinových změn a rakoviny děložního čípku, které vyžadují chirurgickou léčbu, v pokročilých stadiích pak také chemoterapii a ozařování. Z těchto postupů pak plynou negativní následky pro tuto generaci žen - především zvýšené riziko předčasného porodu, v případech zhoubného nádoru často úplná ztráta schopnosti reprodukce.

  • Ivča

    Co je to papilomavirus? Jak poznám, že jsem se nakazila?

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Dobrý den, lidské papilomaviry jsou drobné DNA viry, které se přenáší během sexuálních aktivit - drobnými oděrkami kůže a sliznic. Inkubační doba je průměrně 3 měsíce a akutní infekce je většinou bezpříznaková. U takzvaných nízkorizikových HPV virů se mohou objevit genitální bradavičky (kondylomata), vysocerizikové HPV viry se neprojevují často několik let. Pokud je vlastní imunita z těla nevyloučí, začnou (nejčastěji v oblasti děložního čípku) vytvářet přednádorové změny, které lze pozorovat během gynekologického (kolposkopického) vyšetření a které popisuje cytolog vyšetřením cytologického stěru, který se při gynekologické preventivní prohlídce provádí.

  • Pavel K.

    Mám 14 letou dceru, pro kterou platí nabídka dotovaného očkování proti rakovině děložního čípku. Ovšem neumím si udělat jasný názor na smysluplnost tohoto očkování, dle veřejně dostupných informací očkování ochraňuje pouze proti velmi omezené skupině virů, vedlejší účinky očkování nejsou zřejmě také zcela zanedbatelné. Stejně tak nerozumím nastavení dotace na očkování pouze na 1 ročník dívek - poněkud mi to zavání "velkoplošným pokusem" , nebo chcete-li experimentem, aby o tomto očkování byly do budoucna relevantní výsledky.

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Dobrý den, očkování je hrazeno dívkám od 13. do 14. roku věku - hranice je nastavena z několika důvodů. Nejdůležitějším je fakt, že v tomto věku ještě většina dívek není sexuálně aktivní - tedy s infekcí se nesetkaly a jejich imunitní systém tak vytváří nejvyšší hladiny ochranných protilátek. Podobně se očkuje i v ostatních evropských zemích - Norsko, Švýcarsko, Irsko atd. Dívky nejsou v tomto roce zatíženy žádným dalším očkováním, navíc je vhodné spojit informace o očkování a jeho provedení v rámci 13-leté prohlídky u obvodního pediatra.

  • sk

    Jaké jsou příčiny rakoviny dělož. čípku?

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Z více než 99 % procent je hlavní příčinou chronická infekce lidskými papilomaviry (HPV).

  • Winter

    Nejlepší prevence rakoviny dělož. čípku?

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    V životě se s HPV infekcí setká asi 80 % naší populace. Ideální prevencí je tedy sexuálně nežít - což je pro většinu z nás nepřijatelná varianta. V současné době je ideální kombinací aktivní prevence očkováním, pravidelné každoroční gynekologické prohlídky a použití kondomu s každým novým sexuálním partnerem.

  • gi

    Jaké jsou výhody a nevýhody při očkování proti lidským papilomavirům?

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Mezi výhody patří ochrana proti nejčastějším karcinogenním typům HPV a snížení rizika rozvoje těžkých přednádorových stavů a zhoubného nádporu děložního čípku. Mezi nevýhody patří relativně vysoká pořizovací cena pro ženy starší 14 let.

  • braň to

    Jak je drahé očkování proti rakovině dělož. čípku a je to jediné řešení?

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Cena pro ženy starší 14 let se pohybuje kolem 10 tisíc korun, přičemž řada pojišťoven podporuje očkování dotací třetí dávky. Pravidelné používání kondomu s každým novým sexuálním partnerem je jistě s výhodou, avšak kondom nechrání stoprocentně - k přenosu infekce může dojít při petingu apod. Pravidelné gynekologické prohlídky pomohou co nejdříve odhalit přednádorové změny na čípku a žena je pak ošetřena včas, avšak prohlídky samotné před infekcí a změnami nechrání.

  • gi

    16 tisíc nemocných žen rakovinou d. čípku - je to velké číslo?

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    V České republice žije s diagnózou rakoviny děložního čípku přes 16 tisíc žen, každoročně si vyslechne tuto diagnózu cca 1000 žen a 400 žen na následky této diagnózy zemře. V Evropě je to asi 60 tisíc nových případů ročně a 30 tisíc úmrtí. Těžké přednádorové změny vyžadující chirugické ošetření - konizaci - jsou u nás ročně řešeny u cca 12 tisíc žen. Jedná se velmi často o ženy mladé - sexuálně aktivní, plánující rodinu.

  • braň to

    Jak souvisí sexuologie s nádory?

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Zhoubný nádor děložního čípku je sexuálně přenosné onemocnění - bez infekce lidskými papilomaviry by ženy tento typ nádoru neměly. Součástí sexuologie jsou z velké části sexuálně přenosné choroby a sexuální chování.

  • dotaz

    Je slušná osvěta ohledně rakoviny dělož. čípku?

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    V posledních letech se osvěta ohledně rakoviny děložního čípku zlepšuje, především proto, že je k dispozici účinný a bezpečný nástroj, jak tomuto onemocnění předejít.

  • dotaz

    Existuje pojem: akutní zánět děložního čípku?

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Akutní zánět děložního čípku, neboli cervicitis acuta, je označení akutní infekce děložního hrdla. Nejčastěji postihuje čípek chlamydie, kapavka, mycoplasma a ureaplasma.

  • Hanule

    dobrý den, ráda bych se zeptala na příčiny vzniku onemocnění, nositele a zda je možné se přenosu účinně bránit použitím prezervativu? říká se, že jeptišky neumírají na rakovinu děložního čípku. ale být jeptiška...?

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Dobrý den, máte pravdu, jeptišky - pokud dodržují přísný celibát - rakovinu čípku neznají. Prezervativ chrání, ale ne stoprocentně - k přenosu infekce stačí mazlení, petting atd. Původcem jsou lidské papilomaviry.

  • Zdena

    Dobry den , preco sa nevravi o vakcine proti rakovine delozneho cipku, ze ze nejmenovana firma, venovala vakcinace divkam v afganistanu a indii, nehovoriac o tom, tam boli na hlasene aj umrtia a urobili si na divkach pokusne kraliky (preto ten dar). Kniha (Doba jedova). Vyborný článek doporučuji si prečíst http://www.zdravi4u.cz/view.php?cisloclanku=201205 - 0801,to same nas mudry byvaly pan doktor, vravel ze je to hnusne svinstvo a byznys, a ze to funguje max 5 let. tak neviem preco davat holkam toto svinstvo a vychvalovat vakcinu t do nebies .... (kazdopadne svoje deti od tochto uchranim , a kez by im dal boh tolko rozumu a nepouzivali ani hormonalnu antikoncepciu). otazka bude cim sa budu chranit, ja som brala antikoncepciu 9 mesiacou a otehotnela som z dcerou cez prasky takze som mala o zabavu postarane............

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Dobrý den, pokud je mi známo, žádné výše zmiňované zprávy nepotvrdily přímý vliv očkování na dané obtíže a úmrtí dívek. Dostupné vakcíny na našem trhu jsou bezpečné, doporučené nejen odbornými společnostmi, ale též Národní imunizační komisí. Co se týká délky účinnosti, nyní jsou k dispozici data o přetrvávání vysokých hladin protilátek více než 9 let (tak dlouho je zatím látka testována). Ochrana proti vzniku těžkých přednádorových změn je 93% - tj. funguje u 9 dívek z deseti - tedy i účinnost vakcíny je velmi vysoká.

  • Eva

    Dobrý den,
    o očkování jsem toho mnoho nastudovala ať už české nebo zahraniční prameny.
    Zrovna očkování proti HPV považuji (stejně jako mnoho odborníků) za podvod a snahu far.firem vydělat velké peníze. Svoji dceru bych nikdy nenechala očkovat proti HPV. Účinnost vakcíny nebyla prokázána, stejně jako nebyla prokázána delší trvanlivost. Jen selským rozumem lze pochopit, že mladé očkované holčičky, v nejbližších 5-10 letech, tuto rakovinu nedostanou. Stejně jako ty neočkované.
    Umírají lidé, protože ve zdravotnictví chybí peníze, ale platit nejdiskutabilnější a nejkontroverznější vakcínu na trhu, na to máme. Vsadím se, že nebude dlouho trvat a bude stažena z trhu jako třeba očkování živou vakcínou proti obrně, kdy víc dětí dostalo obrnu z vakcíny než z normálního života..
    Dala byste očkovat proti HPV svoje děti?
    Děkuji

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Dobrý den, jak jsem psala již výše, čísla za posledních 30 let se nemění - stejné počty žen onemocní, stejné počty žen zemřou. Očkování je prevencí rakoviny, vůbec první svého druhu na světě. Jelikož se na klinice o tyto pacientky starám a v ambulanci řeším komplikace i tak "banálního" výkonu, jakým je konizace - předčasné porody, potraty, krvácení, infekce, sexuální problémy, jsem velmi ráda, že mohu svým pacientkám nabídnout něco víc. Sama jsem se naočkovat nechala a stějně tak nechám naočkovat svoji dceru i svého syna.

  • Pavlína F.

    Dobrý den, viděla jsem umírat svou kolegyni na rakovinu děložního čípku, bylo jí jen 46let! Ten obrázek, když jsem jí viděla jen několik týdnů před smrtí se mi z hlavy nikdy nevymaže… Svou dceru bych chtěla nechat očkovat, ale hodně se mluví o tom, že vakcíny jsou dvě… je úplně jedno jakou si člověk vybere? Děkuji

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Dobrý den, obě vakcíny jsou účinné a bezpečné. Vakcína Cervarix chrání proti širšímu spektru vysocerizikovým, karcinogenních HPV, vakcína Silgard chrání proti přenosu genitálních bradavic.

  • Ludmila

    Dobrý den,
    dlouho zvažuji očkování proti viru HPV.Samozřejmě nechci, aby dcera někdy onemocněla, ale hodně se obávám toho, že vakcina je nevyzkoušená.Chtěla bych znát Váš názor na tato tvrzení 1. Podle odpůrců je vakcina produkovaná novou technologií genetického inženýrství a je možné, že uměle vytvořená DNA je pro člověka neodbouratelná.2. Proočkování proti těmto kmenům sice povede ke tvorbě protilátek,ale nestanou se tak další kmeny více agresivní?
    Děkuji za odpovědˇ.

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Dobrý den, vakcína DNA viru vůbec neobsahuje, obsahuje pouze jeho upravený kapsidový protein/bílkovinu jeho pouzdra.

  • Kristýna

    Dobrý den, slyšela jsem, že HPV je možné se nakazit i bez toho, aby měl člověk přímo pohlavní styk, ale třeba jen při mazlení… je možné se nakazit i bez toho, aby byl s partnerem? Například z toalety? Přemýšlím o očkování a zvažuju, pro i proti, tak sbírám informace… děkuju.K.

  • Gynekoložka Petra Vrzáčková o rakovině děložního čípku

    Dobrý den, k nákaze dochází při kontaktu kůže a sliznic - drobné mikrooděrky - tedy při běžném použití toalety je to nepravděpodobné.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov