Jak užívat léky, aby pomáhaly a neškodily? Ptejte se Tomáše Cikrta

Chat je uzavřený23.05.2014 13:00

Mgr. Tomáš Cikrt.

Češi, zejména senioři, užívají příliš mnoho léků najednou. Jaká to přináší rizika a co s tím? Na druhou stranu, někteří vážně nemocní farmakoterapii zanedbávají, léčí se neověřenými tzv. přírodními produkty a zbytečně umírají. Co dobrého a jaká nebezpečí nám léky přinášejí a jak je důležité je správně užívat? Na co se máme ptát lékaře a jak nám může pomoci lékárník? Co by měl laik vlastně o lécích vědět? Jak nepodlehnout reklamě a nevyhazovat peníze za neověřené přípravky, které se jako léky jenom tváří? Na tyto a další otázky se můžete ptát Mgr. Tomáše Cikrta, který bude odpovídat 23. května od 13 hodin.

Mgr. Tomáš Cikrt je vzděláním farmaceut, v minulosti pracoval jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, zastával funkci šéfredaktora Zdravotnických novin nebo byl moderátorem diskusního pořadu televize Z1. V současnosti působí jako nezávislý konzultant a publicista. Napsal dvě knihy: Příběhy léků – příručka pro zvídavé čtenáře o vzniku, vlastnostech a používání léků (2012) a Krev a peníze – pravda o kauze Diag Human (2014). Přednáší seniorům i studentům o racionálním užívání léků a propaguje tzv. lékovou gramotnost.

Chat

  • IS

    Užívání Stilnoxu - hypnotikum -jak ho užívat, aby na něm nebyla závislost?

  • Host chatu

    Dobrý den, zdravím všechny čtenáře a pokusím se odpovědět k vaší spokojenosti. Obecně je třeba zdůraznit, že by hypnotika, léky na spaní, měly být užívány krátkodobě a že je třeba hledat spolu se svým lékařem příčinu poruch spánku. Stilnox obsahuje látku zolpidem, ta patří mezi návykové, ale riziko je nižší než u dříve používaných látek, což byly benzodiazepiny.Doporučuje se dělat přestávky, například užívat obden, nebo 3 dny užívat a pak po zbytek týdne ne. Někteří odbornci doporučují střídat hypnotika. Já bych se přimlouval - zkuste jiné techniky (cvičení, životspráva atd), pátrejte se svým lékařem po příčině, nebo vyhledejte pomoc specializované spánkové laboratoře.

  • KRONSTAR1

    Co dobrého a jaká nebezpečí nám léky přinášejí a jak je důležité je správně užívat?

  • Host chatu

    Přestože jsou léky v poslední době občas vykreslovány jako "ošklivá" chemie, která ničí naše zdraví, stále díky nim spousta lidí žije lépe a déle, než kdykoliv v minulosti. Musíme si jenom uvědomit, že v základu jsou to jedy a tak k nim přistupovat. od skutečných jedů se liší pouze dávkou a pak také úmyslem, s nímž je užíváme. Rizik spojených s léky je mnoho: nežádoucí účinky, interakce léčiv mezi sebou, předávkování - otravy, nezohlednění věku a dalších specifik při užívání atd. Pokud nevíme přesně na co lék máme, nerespektujeme dávkování, vynecháváme dávky atd - lék přestává být lékem a je zase spíše jedem

  • BRAIN K B

    Na co se máme ptát lékaře a jak nám může pomoci lékárník? Co by měl laik vlastně o lécích vědět?

  • Host chatu

    Razím myšlenku lékové gramotnosti - jako je počítačová, finanční gramotnost, potřebujeme i u léků, aby laici měli alespoň základní vědomosti, rozuměli základním pojmům, uměli vyhodnotit informace příbalového letáku (a nemuseli být pak v šoku, když si ho poprvé přečtou), ale vůbec nejdůležitější je nebát se mluvit se svým lékařem o lécích, které vám předespisuje a to nejen o jejich pozitivních, ale i nežádoucích účincích. Ptát se lékaře můžeme například: Na co přesně mám jednotlivé léky? Beru ještě ty a ty přípravky, nemohou se navzájem negativně ovlivňovat? Předepisujete mi nejlevnější alternativu, pokud ne, tak proč? Co jiného mohu dělat pro své zdraví kromě užívání léků? Lékárník vám může například posoudit váš seznam všech léků, které užíváte a identifikovat možné problémy - například duplikace, závažné interakce atd - takto vybaveni pak můžete požádat lékaře, aby preskripci, která vám dělá problémy, změnil.

  • Lulu

    Existuje v ČR někdo, kdo by na kvalitu a možná rizika léků dohlížel? Jak to v praxi funguje? Kde hledat ověřené informace o lécích?

  • Host chatu

    Kvalita léků je sledována jak na evropské, tak i národní úrovni. Odpovědnou institucí je u nás Státní ústav pro kontrolu léčiv. Sledování a vyhodnocování kvality léčiv a třeba hlášení nežádoucích účinků léčiv je úkolem všech, kteří s nimi odborně pracují - čili lékařů, lékárníků, ale i distributorů a především výrobců, kteří jsou povinni mít vlastní systémy sledování bezpečnosti a všechny problémy hlásit SÚKL. Nezávislé a hodnověrné informace o lécích najdete na: www.olecich.cz a pak jsou i zajímavé stránky o padělcích a nelegálních přípravcích www.nebezpecneleky.cz Obě www spravuje SÚKl a žádný vliv na ně nemá farmaceutický byznys.

  • Franta z Ostravy

    To co uvádí pan Mgr. Cikrt je všeobecně mezi nemocnými známo a já bych doporučoval se ptát lékaře a nikoliv lékárníka. Největší problémy jsem zjistil u předepisování léků u psychiatrů. Sám jsem zjistil že, psychiatři nevydávají pacientům nálezy anamnézy asi proto, aby nezdůvodňovali nesprávné vydané léky při nervových, nebo stresových situacích, které vyvolávají vedlejší účinky jejich vydaných léků. Písemnou zprávu vydávají jen na žádost pacienta, což vidím jako závažnou chybu.
    Od všech léků příbalové informace jsou na internetu, když jeho název uvedete do prohlížeče google

  • Host chatu

    Dobrý den pane Frynto z Ostravy. Dělám přednášky po celé republice a docela byste se divil, jak málo toho lidé o lécích vědí. Mnozí mají problém porozumět informacím v příbalových letácích - ono je někdy těžké interpretovat, co je v tom letáku důležité právě pro konkrétního pacienta. Proto je důležité, aby pacient hovořil o svém léku s lékařem v okamžiku, kdy je mu předepisován. S lékárníkem je možné probrat mnoho důležitých témat, které lékař ani nemusí znát, protože není primárně odborníkem na léky. Lékrníci jsou například nepřekonatelní ve znalostech vzájemných interakcí léků, lidově řečeno co s čím mohou a nemohu užívat.

  • Honzík

    Dobrý den pane Cikrt,na snížení krevního tlaku mám předepsáno:Zorem,Prestarium Neo Combi,když mámpotíže vezmu si Egilok,na ředění krve Stacyl(Anopyrin),ušní šelesti Agapurin.Podotýkám,že srdce mám v naprostém pořádku - není příliš tato kombinace?Občas mě pobolívá žaludek,ale po vyšetření - prozatím - vše vpořádku...

  • Host chatu

    Dobrý den, u léčby vysokého krevního tlaku je běžné a oborně správné používat kombinace několika léků, dvoj a trojkombinace. Vy máte Zorem a Prestarium Neo Combi - to obsahuje dvě látky, takže celkem tři, plus jeden v případě potřeby, pak máte další dva léky, čili celkem jste u 5 (výjimečně 6) a to je celek běžná sada. U Agapurinu se uvádí, že je třeba dávat pozor právě u nízkého tlaku, takže je strašně důležité, aby lékař, který vám předepisuje antihypertenziva věděl o všech vašich ostatních lécích!

  • Iva

    Tatínkovi jsem se před koncem života starala o léky - krabici léků. Poslední rok byl na hemodialýze, doktorům si stěžoval na malátnost, závratě - bez smyslupůné reakce, doporučili kávu. Napadlo mě, že to může být nízkým tlakem, na vysoký tlak bral 3 nebo 4 léky (některé předepsané obvodním lékařem jiné lékařkou na dialýze). Lékaři po mém dotazu mu nakonec léky a jejich dávkování přehodnotili a závratě ustaly. Když tatínek zemřel, vyhazovala jsem dva pytle léků (nejen na ten tlak) - které byly předepisovány ve velkém, ale pak je třeba přestal brát. To je tak neuvěřitelné plýtvání. Pozoruji, že mamince přibývají léky, mimo jiné na vysoký tlak - jak zjistit, zda to obvodní lékař nepřehání?

  • Host chatu

    Nejlepší je vyhledat jiného lékaře, který farmakoterapii nezávisle posoudí - dá vám tzv. druhý názor, také může můžete zeptat v lékárně, kde vám pomohou identifikovat možné problémy a takto vybavena "rozumy" můžete zkusit znovu s lékařem otevřít otázku množství léků a jejich dávkování. Jinak ale máte pravdu občas se s léky plýtvá. SÚKL - Státní ústav pro kontrolu léčiv - dělal průzkum, kde vyšlo, že ročně se vrátí do lékáren, nebo vyhodí do popelnice léky v hodnotě skoro 1,5 miliardy korun - to jsou léky, které byly zakoupeny a předepsány, ale nikdo je nakonec neužil.

  • nk

    Měl by podle Vás být opět na lécích znak, že ho nemají užívat řidiči? Proč vlastně tento znak zmizel?

  • Host chatu

    Mně by se takový znak na krabičkách líbil, protože průzkumy ukazují, že mnoho řidičů užívajících léky tohle vůbec neví. Informace je sice v příbalovém letáku, ale ten mnoho lidí nečte, nebo čte nepozorně. Možná by stačilo, kdyby se lékárníci zeptali pacienta, zda je řidič a když ano, tak tam nálepku s piktogramem nalepili.

  • Marina

    Hezký den, co obsahuje takový Celaskon? Bylo mi řečeno, že to vůbec není tak neškodný, jak se tváří a sami lékaři by ho nikdy nedoporučili. Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, Celaskon obsahuje vitamin C. Podle mne běžně zdravý člověk nepotřebuje vitaminy užívat ve formě léků, či doplňků stravy - přísun by měl zajistit z ovoce, zeleniny atd... riziko je výjimečné - při vysokých dávkách může dojít k poškození ledvin. Jinak vitaminy, které tělo nepotřebuje, jednoduše "vyčůráte".

  • Mirek

    Je nebezpečné řídit při užívání Rivotrilu, prosím? Snižuje nějak tento lék pozornost?

  • Host chatu

    ano snižuje, zejména na začátku užívání by pacient neměl řídit auto vůbec a dál pak - zda ani či ne - konzultovat s ošetřujícím lékařem.

  • XX

    Hezky den pane Cikrte, co myslite o konspiracni teorii, ze velke farmaceuticke firmy by mohly napr. mit nove zasadni leky, ale nevyvinou je, protoze se jim to nevyplati???

  • Host chatu

    Hezký den i Vám, já nevěřím žádným konspiračním teoriím a zvláště ne u léků. Léky, které by mohly mít zásadní účinky a uzdravit mnoho lidí se vždycky farmaceutickým firmám vyplatí.

  • Dotaz

    Obecně se má za to, že farmaceutické firmy ovlivňují legislativu ve svůj prospěch. Je to pravda? Děkuji za upřímnou odpověď

  • Host chatu

    Samozřejmě, že je to pravda, všude na světě.. Farmaceutické firmy lobbují stejně jako všichni statní - lékařská komora a jiné odborové organizace za legislativu, která jim přihraje pravomoci a peníze, ředitelé nemocníc, profesoři medicíny, pacientské organizace, prostě všichni. Důležité je, aby toto lobbování bylo transparentní a aby bylo založeno na argumentech a ne na úplatcích.

  • Niká

    Dobrý den, existují podle Vás nějaké léky, které by neměly být volně prodávané bez předpisu, a přitom jsou?

  • Host chatu

    Dobrý den, já nevidím nějaký velký problém. Jako volně prodejné jsou zařazovány dobře známé léky s relativně dobrým bezpečnostním profile a lidi dnes mají dost informací, aby si dali pozor. I tak ale doporučuji, aby pacienti konzultovali s lékařem i léky, které si sami kupují, aby se předešlo takovým interakcím s předepisovanými léky, které by mohly mít negativní dopad na jejich zdraví.

  • Markéta L.

    Hezky den co si myslite o zbytecne castem predepisovani antibiotik?

  • Host chatu

    Hezký den, to je obrovský problém současné medicíny, roste totiž tzv. rezistence mikrobů na antibiotika, čili stále více těchto "potvor" se umí antibiotikům bránit a ta přestávají účinkovat. A jedním z hlavních důvodů je nadužívání antibiotik, v ČR existuje dlouhá tradice antibiotických středisek a antibiotické politiky, ale myslím si, že by měly být odborné společnosti a pojišťovny na lékaře přísnější a trošku jim omezovat "svobodu" předepisování v zájmu budoucí účinnosti těchto strašně důležitých léků.

  • Vašek

    Zajímalo by mě, čím se léky barví, zda je to zdraví škodlivé a proč se to vůbec dělá - má to jen psychologický efekt? Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Ne barvy léků nemají žádný negativní efekt, jsou to pomocné látky. Ano za barvou je psychologie, vzpomeňte na modrou tabletku, každý hned ví, o co jde. někdy má barva výstražnou funkci, třeba výrazná barva u léků proti bolesti

  • Misa

    Dobrý den pane Cikrte,

    denně ráno užívám 1 tbl.Vápník-Hořčík-Zinek a jednu tbl.Vitaminu C long effect.Je mi 70 a dosud zdravíčko slouží.
    Co Vy na to?

  • Host chatu

    Dobrý den, především Vám přeji ať Vám zdravíčko slouží dál! Kombinace, kterou užíváte Vám neuškodí.

  • Petr

    Dobrý den, jsem epileptik(záchvaty mám teď tak jednou za 2-3 měsíce, ale bylo období - cca. rok zpátky, kdy jsem měl záchvaty i každých 14 dní). 1)Jaké obecně mají Antikonvulziva vliv na člověka? Mají vliv na soustředěnost, na koncentraci? Může po nich člověk přibrat? Jaké jsou vedlejší účinky? 2)Momentálně užívám lék Zebinix (1200 mg večer), Lamictal(100mg ráno a 100mg večer) a Topilex (200mg ráno a 200mg večer). Je toto správné dávkování na 78-82kg jinak zdravého muže(26 let)? DÍKY a přeji hezký den.

  • Host chatu

    Dobrý den, antikonvulziva Vám pomáhají zvládnout závažnou a obtížnou nemoc. Mají samozřejmě celou řadu nežádoucích účinků a je nutné je užívat velice odpovědně. O všech nežádoucích účincích se prosím poradte se svým lékařem. To není na jednoduchou odpově´d na chatu od nelékaře.

  • Tereza

    Pane Cikrte, vážím si Vás jako člověka i jako odborníka. Je to sice poněkud mimo téma, ale jak se máte? A co Vaše milá Ňouminka? Přeji hezký víkend.

  • Host chatu

    Milá paní Terezo, děkuji pěkně, mám se skvěle, sedím v jedné brněnské kavárně a až dochatuju, tak si dám skvělého králíka na pepři. Ňouminka se jistě také krásně, určitě jsou venku s mou paní a užívají si krásného dne. přeji Vám a i všem čtenářům příjemný víkend i všechny dny následující.

Foto: ČTK




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov