Václav Klaus relaxuje v Lánech, jeho polský kolega Lech Kaczyński jezdíval do prezidentské rezidence Orlí hnízdo v Beskydech. Pouhých patnáct kilometrů od českých hranic.
Lány jsou tradičně spojovány s T. G. Masarykem. Málokdo ale tuší, že Orlí hnízdo je úzce spjaté s markýzem Gerem z Bezručových Slezských písní, právě tomuto obávanému Habsburkovi totiž zámek patřil před první světovou válkou.
Smutná domácnost
Ředitelka Orlího hnízda Krystyna Pasierbeková se s Lechem Kaczyńským naposledy viděla letos 26. března, když prezident pořádal snídani pro olympijského medailistu ve skoku na lyžích Adama Malysze. "Kaczyńského jsme měli možnost poznat úplně jinak než většina Poláků. Tady byl doma, uvolněný, přátelský a k personálu vždy zdvořilý," vzpomíná ředitelka.
Je pátek 16. dubna, zámeček je zahalen v mlze a prudký déšť ještě zvyšuje všudypřítomný smutek. U vrátnice s prezidentskou ochrankou se kupí květiny, na recepci se podepisuje kondolenční kniha. "Nemůžu pořád uvěřit, že už pana prezidenta a jeho ženu neuvidím," říká pětadvacetiletá recepční Barbara Dragonová a také chválí skromnost a vstřícnost prezidentského páru. "Ač byla paní Kaczyńská nesmírně reprezentativní ženou, nakupovala v obyčejných krámech a nepotrpěla si na luxus."
ČTĚTE TAKÉ: Smutkem unavené Polsko. V Krakově bylo málo truchlícíchStrana Kaczyńských chce, aby Jaroslaw nahradil Lecha
Po zvolení za prezidenta v roce 2005 přitom Kacyński do Wisly nechtěl vůbec jezdit. "Přesvědčil ho až Mariusz Handzlik z prezidentské kanceláře, rodák z tohoto kraje," vysvětluje ředitelka. "Bohužel, také Handzlik zahynul v osudovém letadle do Katyně," dodá smutně a ukazuje Handzlika na fotografii, hned po boku polského prezidenta. Na snímcích jsou vidět i další oběti tragédie, lidé z prezidentské kanceláře, poslanci...
Četl Kaczyński Bezruče?
V kontextu dějin lze dokonce prezidentské Orlí hnízdo v lesích nad Wislou považovat za historické území zemí Koruny české. Nikdo ze zaměstnanců sice neví, zda Lech Kaczyński někdy četl Slezské písně Petra Bezruče, jisté ale je, že básníkem nenáviděný "nepřítel slezského lidu" markýz Gero (arcivévoda Bedřich Habsburský) učinil ze zámečku v lesích nad Wislou lovecké sídlo a zval sem slavné nimrody z celé Evropy, mimo jiné tu pobýval německý císař Vilém II., polní maršál Hindenburg či bulharský car Ferdinand.
Původní habsburský zámeček markýze Gera ovšem v roce 1927 shořel a nahradila ho avantgardní stavba šitá na míru polskému předválečnému prezidentu Ignacymu Mościckému. Konstruktivistické interiéry s nábytkem z chromovaných ocelových trubek potažených kůžemi antilop kupodivu přežily i pobyty polských dělnických vůdců i havířské rekreace po roce 1981, když generál Jaruzielski věnoval objekt slezským horníkům.
Hlava státu se na zámek vrátila až v roce 2003, když zdevastovaný objekt začal rekonstruovat prezident Alexandr Kwaśniewski. "Vím, že Kaczyński plánoval, že na zámek pozve českého a slovenského prezidenta a budou tady uprostřed přírody jednat o společném rozvoji turistického ruchu. To už se nestane," lituje ředitelka správy zámku Krystyna Pasierbeková. "V letadle zahynuli nejchytřejší lidé v zemi. Co bude dál, to si teď neumím představit," přemítá recepční Barbara Dragonová.
Foto: Robert Sedmík