Poslanci schválili zahraniční <span>mise armády</span>

Domácí
4. 2. 2009 19:24
Čeští vojáci v Afghanistánu zůstanou.
Čeští vojáci v Afghanistánu zůstanou.

Čeští vojáci v Afghanistánu zůstanou.Čeští vojáci zůstanou v zahraničních misích. Poslanecká sněmovna dnes schválila kompromisní návrh. Klíčová byla dohoda mezi ODS a ČSSD. Pro smlouvu tak mohli hlasovat i levicoví poslanci.

"Ty čtyři hlasy, které poskytli sociální demokraté nám dávají jakousi - když ne záruku, tak aspoň naději - že splnění toho, co všechno jsme se dohodli, zabezpečí snadnější průchod celé záležitosti na podzim letošního roku," poznamenal po hlasování premiér Mirek Topolánek. Podle něj si dnes po hlasování oddychli i sami sociální demokraté, kteří by se při opačném výsledku hlasování dostali do velké izolace.

ČTĚTE TAKÉ: Noční hlídka: jak Češi střeží svou základnu v Lógaru

"Jsem jedním z těch, který o tomto dokumentu vedli jednání a měl jsem pocit a mám stále pocit, že nebylo možné mise z Afghánistánu stáhnout," vysvětlil svůj souhlas s vládním návrhem poslanec ČSSD Jan Hamáček. Věří prý, že vláda se z dneška poučí a bude příště toto téma projednávat s opozicí.

Náčelník Picek: Je to dobrá zpráva

Generál Vlastimil Picek může připravený plán stahování odložit."Je to velmi dobrá zpráva," reagoval na rozhodnutí parlamentu náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Kdyby armáda musela skutečně realizovat připravený plán ukončení všech misí, bylo by to podle něj velmi složité a finančně náročné. Nyní je prý hlavním úkolem stáhnout 20. února poslední čtveřici vojenských instruktorů z Bagdádu a upravit počty kontingentů do nově schválené podoby.

ČTĚTE TAKÉ: Afghánci znají české fotbalisty

Po dnešním rozhodnutí sněmovny bude v Afghánistánu v misi ISAF působit až 480 vojáků a v misi Trvalá svoboda do 100 příslušníků speciálních sil. V českém provinčním rekonstrukčním týmu (PRT) v provincii Lógar by měl být zvýšen počet vojáků na 275 osob, což umožní zvýšení počtu mobilních pozorovacích týmů pro ochranu civilních expertů ze dvou na tři. Na základě nizozemské žádosti bude 80 českých vojáků v první polovině roku 2009 pokračovat v ochraně holandského PRT v provincii Uruzgán.

Na letišti v Kábulu by mělo dál pracovat až 55 vojáků lehké chemické jednotky a několik dalších specialistů. Ve druhé polovině roku 2009 by do Afghánistánu měly odcestovat tři vrtulníky Mi-171Š s podpůrným týmem do 110 osob. Jednotka bude zajišťovat dopravu osob a materiálu koaličních sil v působnosti Regionálního velitelství východ. V roce 2009 vojáci počítají i s nasazením dělostřeleckého vyhledávacího radiolokátoru Arthur s podpůrným týmem 40 osob k ochraně letiště v Kandaháru.

ČTĚTE TAKÉ: Češi se pouštějí do nejnáročnější akce v Afghánistánu
ČTĚTE TAKÉ: V Afghánistánu zemřel český voják

Celkem 430 vojáků bude pokračovat v působení v rámci mise KFOR v Kosovu, v ČR bude připravena v pohotovosti záložní rota v počtu do 120 osob.

Tanečky ve sněmovně

Schválení misí předcházely bouřlivé události, které si sociální demokraté jaksepatří užívali. Nejdřív Jiří Paroubek reagoval na šéfa poslanců za ODS Petra Tluchoře, který v médiích prohlásil, že má koalice dostatek hlasů. "Tak to je dobře, ať si to schválí," říkal Paroubek s úsměvem. Petr Tluchoř se pak šel pro jistotu omluvit svému protějšku v ČSSD Bohuslavu Sobotkovi - řekl mu, že koalice o hlasy socialistů samozřejmě stojí.

ČTĚTE TAKÉ: Senát schválil osekané mise. Vojáci domů nemusí

Česká vlajka zůstane nad základnami v Afghánistánu a Kosovu.Další událost se ve sněmovně očekávala celé odpoledne - a nikoliv marně. Mezi konzervativci se totiž rozneslo, že chce Paroubek vidět Topolánka "klečet a prosit". A skutečně si Sobotka v půl sedmé večer po vleklé debatě vyžádal přestávku na klub ČSSD a přes mikrofon pozval mezi socialisty i Mirka Topolánka s Petrem Tluchořem. Ti se zjevným sebezapřením vpochodovali do tábora ČSSD. Tam nakonec přesvědčili některé poslance sociální demokracie, aby byli pro mise.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda má nový plán misí. Čeká na souhlas poslanců

Přitom už v prosinci vláda vyhověla všem požadavkům socialistů, o které si v souvislosti s misemi řekli - snížila počet vojáků a misi v programu Trvalá svoboda prodlužuje už jen do konce tohoto roku.

Komunisté vypárovali těžce nemocného Kvapila

Několikadenní debatu o neochotě ČSSD vypárovat vážně nemocného poslance Tomáše Kvapila (KDU-ČSL) dnes nečekaně ukončili komunisté. Socialisté totiž chtěli lidovce po mozkové příhodě, kterého lékaři udržovali v umělém spánku, vypárovat jen tehdy, když se jim zachce.

Šéf poslaneckého klubu lidovců Pavel Severa se na gestu slušnosti nakonec dohodl s předsedou klubu komunistů Pavlem Kováčikem. "Ano, budeme po celé trvání schůze nemocného poslance párovat. Kromě hlasování, kde potřebuje koalice aktivních 101 hlasů, tam by jim párování nepomohlo," vysvětlil Kováčik.

ČTĚTE TAKÉ: Kvapil je po mozkové příhodě ve vážném stavu

Foto: ČTK, archiv Karla Navrátila, Armáda ČR 

Další čtení

Petr Kadlec, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

V 95 letech zemřel spisovatel, překladatel, nakladatel a skaut Zapletal

Domácí
9. 5. 2025
Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Kurz byl třicet ku jedné

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ