Hodně sliboval a hodně mu lidé věřili. Mezitím vystřízlivěl on i jeho příznivci. Kdo si myslel, že lze Ameriku a svět změnit škrtem pera od stolu v Oválně pracovně, je asi zklamán. Ostatní děkují, že to nebylo horší.
Po bushovské dekádě se Amerika velmi změnila. Příjem střední rodiny byl před deseti roky se započítáním inflace 51 295 dolarů, roku 2008 ale 50 303 podle Census Bureau.
Bush připravil státní pokladnu o 1,3 triliony dolarů na daních, které snížil nejvíce vydělávajícím (asi jedno procento).
Kromě ceny za řečnický dojem na motta „Naděje" a „Změny" a obamománii, která začátkem října držela i norskou komisi udělující Nobelovu cenu míru, se žádné zahraničněpolitické úspěchy nedostavily.
Naděje a změna se týkala všeho bushovského. Obama dělá pravý opak ve většině zahraničních témat, ale mnoho štěstí s diplomacií ani válkou nenadělal. Dobré úmysly jeho ministryně zahraničí a bývalé volební sokyně Hillary Clintonové nestačily na příliš mnoho zatuchlých problémů.
ČTĚTE TAKÉ: Rozepsaná Obamova kniha: Proměny v roce jedna. II. díl
Rozepsaná Obamova kniha: Proměny v roce jedna. I. díl
Obamova vláda k nim přistupovala stejně jako všechny vlády předchozí, ale demonstrativně dávala najevo, že s „rozhovory" přijde změna.
Americká mana
Vztahy mezi prezidentem a ministryní jsou zjevně dobré, ale určitě daleko za vysněným tandemem Bush starší - James Baker. Na rozdíl od Bushe (a vlastně obou Bushů) je Obamova vláda mnohem centralizovanější a Clintonovu moc vidět není; možná pro její dobro...
Pákistánci, Arabové, Východoevropané a další čekali místo slov na něco konkrétního, co by je podpořilo. Kromě slibů nedostali nic.
Na Předním východě se americká diplomacie snaží vysvětlovat židovské pozici jako desetiletí předtím, že to zlomilo jinak trpělivého Mahmúda Abbáse, aby rezignoval, a při výročí pádu berlínské zdi neměl Obama ani čas zaletět do Berlína.
Míry a nukleární naděje dostaly zelenou. Sblížení s Rusy vyplašilo východoevropské spojence v NATO a oslabilo pozice Západu na Ukrajině a Kavkazu. Vzniklo jisté nebezpečí, že si Rusové budou uzurpovat právo veta pro východní Evropu.
Obamova diplomacie vnitropolitické záležitosti ČR a Polska zcela přehlížela. Dokonce zrušení raketového plánu přišlo pro Poláky v nejnevhodnější den roku: 17. října, sedmdesáté výročí Stalinova vpádu do Polska. Českého premiéra jednoduše dal probudit telefonem v noci.
Ticho léčí
Mírové úsilí v Palestině rozkol spíše prohloubilo, ajatolláhové si nijak nevšímali hrozby zostření sankcí ze začátku roku, když nebudou jednat o jaderném odzbrojení a demokratický prezident se nadále držel osvědčených diktátorských režimů Předního východu (Egypt, Saúdská Arábie), ale také Číny: dokonce odmítl přijmout v Bílém domě dalajlamu dříve, než pojede do Pekingu.
Jeho ministryně zahraničí ráda umenšuje svou roli ve vládě, jako by ani nepočítala s delším funkčním obdobím, a stará se o svou vlastní agendu, mezi niž na prvním místě patří ženská otázka: „Pokládám se za hlavního prezidentova zahraničněpolitického poradce, za prvního z diplomatů země a za ředitele ministerstva zahraničí," řekla v září žurnalistům z velkých amerických novin.
O úspěšném pronikání Číny do Střední Asie a Latinské Ameriky, o mexické drogové válce, která zasahuje do Spojených států i Kanady, o situaci na Kavkazu kolem amerického spojence saakašviliovské Gruzie ticho...
Foto: Graphic News a profimedia.cz