Poté, co mnoho pozorovatelů afghánského prezidenta odepsalo, se pravděpodobnost jeho vítězství v srpnových prezidentských volbách opět zvýšila. Karzáí doufá, že si udrží podporu kmenových vůdců čtyř největších etnických skupin v zemi. Pomůže mu také velké množství kandidátů, o úřad hlavy státu se bude ucházet celkem 41 Afghánců.
Před nedávnem se zdálo, že Hamídu Karzáímu hrozí předčasný odchod do politického důchodu.
Čím dál tím hlasitější kritici doma i v zahraničí říkají, že za pět let v úřadu nedokázal svou moc rozšířit za hranice hlavního města a že umožnil rozkvět korupce.
ČTĚTE TAKÉ: Karzáí přezkoumá legalizaci znásilňování manželek
Afghánci mají rekordní zájem jít letos k volbám
NYT: Afghánského vůdce už Bílý dům odepsal
Podle pozorovatelů byl posledním hřebíkem v jeho politické rakvi skandál s podpisem šíitského rodinného zákona, který dává manželovi právo na sexuální styk s manželkou jednou za čtyři dny. Ta smí odmítnout pouze pokud je nemocná. Karzáí se omluvil s tím, že si zákon podrobně nepřečetl.
Přes dříve chmurné vyhlídky v blížících se prezidentských volbách, nyní ale Karzáímu svítá na lepší časy. Obklopil se totiž vlivnými kmenovými vůdci.
Tádžikovi Mohamedovi Kásim Fáhimovi, bývalému ministrovi obrany, slíbil Karzáí v případě svého vítězství viceprezidentský post. S výhledem na post druhého viceprezidenta rozšířil řady Karzáího příznivců Mohamed Karim Kálilí, příslušník šíitské minority Hazárů.
Karzáího tým snů doplňují uzbecký generál Dostom, proslulý brutalitou a odolností vůči alkoholu, a Mohamed Atta. Dostom a Atta jsou sice v současné době rozhádaní, ale kontrolují nejdůležitější severní provincie. Hamíd Karzáí tedy uzavřel sňatky s rozumu s důležitými představiteli čtyř největších národnostních skupin v zemi.
Skandální zákon
Zákon o rodině, který Karzáí podepsal, vychází z pera šíitského ajatoláha Moséního a Mohameda Mohaqeqa, předsedy výboru pro náboženství, kulturu a vzdělání, také člena šíitské menšiny. Oba mají výborné vztahy s Teheránem a kritiku odmítají s tím, že postrádá respekt vůči afghánskému demokratickému procesu. S prezidentem teprve nedávno. Po vlně západní kritiky slíbil Karzáí zákon přepracovat.
Na seznamu registrovaných kandidátů do prezidentských voleb je 44 jmen. Jedním ze známějších uchazečů je Ašraf Gání Ahmadzají. Ministr financí z let 2002 až 2004 a rektor Kábulské univerzity je známý svými cholerickými výbuchy. S šancí na stěhování do prezidentského paláce počítá i Abduláh Abduláh, bývalý ministr zahraničí, který má dobré jméno především v obchodní sféře.
Dalším z kandidátů je například Hadzi Nasruláh Baryalaj Arsalaj, Paštún, jehož bratra v říjnu 2001 zavraždil Taliban. Arsalaj může doufat v podporu čtyř provincií na východě země a několika hazarských oblastí.
... a třetí se směje
Hamiduláh Núr Ebad, ředitel National Centre for Policy Research na univerzitě v Kábulu, upozorňuje, že velké množství kandidátů nahrává současnému prezidentovi: „Když se dva perou, třetí se směje, a to je v tomto případě Karzáí," říká.
Momaned Moún Marastial, poslanec z provincie Kundúz na severu země, to vidí podobně: „Karzáí je nejznámějším kandidátem a hodlá toho náležitě využít," říká. Marastial je zástupcem ministra školství a místopředsedou výboru pro náboženství, kulturu a vzdělání. Svůj post ve výboru na protest proti neschopnosti svých kolegů složil.
Jiní pozorovatelé dávají prezidentovi přes šikovné taktizování jen podmíněné šance. Poslanec Mohamed Naím Farahí ze západu země se domnívá, že „Karzáí volby nevyhraje, protože on a jeho vláda rozházeli miliardy dolarů, zatímco většina Afghánců stále trpí podvýživou. Spousta lidí dokonce v mnohých případech podporuje Taliban."
Volební výsledky budou nejspíš známé až 18. září. S největší pravděpodobností ale v prvním kole žádný kandidát nedostane přes padesát procent hlasů. Druhé kolo čeká Afghánistán až 1. října. Předvolební boj je ale už v plném proudu. Otázkou je, zda se do té doby Karzáímu podaří udržet přízeň kmenových vůdců a zároveň odrážet kritiky z řad západních spojenců.
41 kandidátů
Prezidentských voleb v Afghánistánu 20. srpna se zúčastní 41 kandidátů. O nejvyšší funkci ve státě se bude ucházet mimo jiné bývalý ministr hospodářství Ašraf Ghání a bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh. Oba jsou považováni za hlavní odpůrce odstupujícího prezidenta Hamída Karzáího, který bude bojovat o druhý mandát a je považován za favorita.
Současně s prezidentem se budou volit i zástupci do místních vlád v 34 provinciích.
Karzáí se stal prvním afghánským prezidentem po pádu extremistického Talibanu. Stojí v čele Afghánistánu od roku 2002. Zvítězil ve volbách roku 2004, kdy získal přes 55 procent hlasů. Je příslušníkem nejpočetnější afghánské etnické skupiny, Paštunů.
Foto: ČTK/AP, Reters