S mohutným bílým vousem, brýlemi a vlasy v copánku žil mnoho let nepoznán jako lékař v oboru alternativních léčebných metod v Bělehradě. Bývalého vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče alias doktora Dragana Dabiče hledala od roku 1996 snad půlka světa. Ať už ho prozradil kdokoli, od 30. července 2008 sedí v cele v Haagu.
Srbové lapili Karadžiče. Živil se jako alternativní lékař
Karadžič alias dr. Dabič psal do časopisu a přednášel
Karadžiče ve vězení přivítá srdečná atmosféra
Z čeho viní mezinárodní tribunál Karadžiče
Karadžić požádal o výměnu soudce - uspěl
Jako vůdce srbských nacionalistů byl Karadžič začátkem devadesátých let 20. století odpovědný za etnické čistky a spoluodpovědný za masakr ve Srebrenici, při němž bylo v červenci roku 1995 zavražděno až osm tisíc muslimských mužů. Karadžiče lapili krátce před rozhodujícím zasedáním ministrů zahraničí EU o asociační dohodě se zbytkovou Jugoslávií - mnozí v tom nevidí náhodu.
Problémový protektorát EU
Radost a jásot na jedné straně, smutek a zlost na druhé. Když v mrazivý podvečer 17. února 2008 Kosovo vyhlásilo nezávislost, NATO a Evropská unie dokončily, co začaly bombardováním a intervencí v březnu 1999.
Nezávislé Kosovo slavilo v balkánském stylu
Novou vlajku vnutili Kosovu protektoři
Kosovo: zadržení němečtí agenti a namíchlá mafie
EU podpoří Kosovo 500 miliony eur, Češi dají čtyři
Do rodiny evropských států přibyl další ministát. I když je to takový „bastard"... Srbský otec se ke Kosovu nehlásí a také někteří kontinentální příbuzní by ho nejraději nikdy neviděli. Padesát čtyři. Tolik států za uplynulý rok uznalo Republiku Kosovo. Zatím poslední byly Federativní státy Mikronésie. Třiašedesát států naopak odmítlo nový evropský stát uznat. Mezi nimi je například i Vatikán.
Nová republika sice nemá dostatek elektrické energie, zahraniční zadlužení dosahuje až sedmdesáti procent HDP a nezaměstnanost neevropských padesáti procent, ale kosovským Albáncům to vadit nemusí. Mají totiž své kmotry v Bruselu a Washingtonu. Jen od unie dostali Kosovci do začátku půl miliardy eur. Ale například Němci příliš velkou radost z nové ratolesti nemají. Zpráva Spolkové zpravodajské služby BND z roku 2005 totiž nynějšího premiéra Hashima Thaçiho a jeho tehdejší blízké označuje za "klíčové postavy organizovaného zločinu" v Kosovu.
Foto: archiv, Jan Schejbal