Evropská <span>unie se dohodla</span> na zárukách pro Irsko

Zahraničí
12. 12. 2008 11:33
Lisabonská smlouva by dle Topolánka mohla platit před koncem roku 2009
Lisabonská smlouva by dle Topolánka mohla platit před koncem roku 2009
Premiér Topolánek a jeho maďarský kolega Gyurcsany na summitu EU.

Evropská unie vyšla vstříc Irsku. Ve snaze zajistit si v novém hlasování souhlas Irů s lisabonskou smlouvou o reformě unijních institucí přistoupila na jejich požadavky na poskytnutí záruk v několika oblastech. Irové třeba chtěli, aby i nadále měli svého eurokomisaře. Dublin se pak výměnou zavázal, že vyhlásí druhé referendum.

Podle dohody by ale svého zástupce v Evropské komisi měly mít i nadále všechny země. Podmínkou ovšem je, že lisabonská smlouva vstoupí v platnost. Pokud by se tak nestalo, množství eurokomisařů v příští komisi se sníží.

ČTĚTE TAKÉ: Světlé zítřky. Průmysl EU čeká zelená revoluce

Irsko se výměnou za záruky, že i po přijetí smlouvy bude mít svého eurokomisaře, neztratí vliv na daňovou i rodinnou politiku a že zároveň nebude narušena jeho tradiční neutralita, zavázalo uspořádat druhé referendum. Uskutečnit by se mělo nejpozději do konce října.

V prvním referendu, které se konalo letos v červnu, Irové smlouvu odmítli. Původně se počítalo s tím, že dokument, jehož cílem je reforma evropských institucí směrem k větší efektivitě, vstoupí v platnost v lednu 2009. Česko, které se ujme v lednu na půl roku předsednické role v bloku, se ke smlouvě zatím jako jediné z členských států nevyjádřilo.

Irský premiér Brian Cowen v reakci na záruky od EU prohlásil, že většina Irů v novém referendu lisabonskou smlouvu podpoří.

ČTĚTE TAKÉ: Ganleyho Libertas půjde do eurovoleb i v Česku
                        
Francouzské předsednictví EU? Zatím průměr
                        
Irský premiér v kleštích slíbí referendum o Lisabonu
                        Když do Bruselu cestují Donald a Lech
   

Spolková kancléřka Merkelová. Německo má v ruce hlavní unijní páky."Jsem přesvědčený, že v druhém hlasování budeme úspěšní," řekl. O přesném termínu konání druhého referenda bude muset irská vláda, která nyní v Irsku není zrovna populární, teprve rozhodnout.

"Je potvrzeno, že to, co se týká Irska, se týká i jiných zemí," řekl k tomu premiér Mirek Topolánek. "Pokud si budeme moci určovat vlastní bezpečností a obrannou politiku v národním měřítku, pokud jde o oblast daní, což je velmi citlivé v České republice, tak je to pro nás dobrý výsledek," dodal.

V případný úspěch druhého irského referenda věří i lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. Ten však současně podotkl, že se teď patrně rozpoutá debata o budoucím fungování komise, která je výkonným orgánem 27členného bloku. V budoucnu by se totiž podle něj mohlo stát, že s tím, jak se unie bude rozšiřovat, množství komisařů nabobtná tak, že by to mohlo komplikovat její práci či rozdělení sil.

"Irové potřebovali něco, aby nyní mohli říct: Bojovali jsme o komisaře, dostali jsme komisaře. Ale pozor! Následky mohou být negativnější než (výsledek) vyjednávání," řekl lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn.

Demonstrace před místem konání summitu. Jak se z irského NE dělá ANO.

Foto: ČTK a AP

Autor: ČTK

Další čtení

Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ