
Republikánští extremisté v pondělí večer zastřelili v Severním Irsku policistu. K útoku v Craigavonu asi 40 kilometrů jihozápadně od Belfastu se dnes podle BBC přihlásila odštěpenecká skupinka Irské republikánské armády (IRA) nazvaná Pokračování IRA.
Republikánští extremisté v pondělí večer zastřelili v Severním Irsku policistu. K útoku v Craigavonu asi 40 kilometrů jihozápadně od Belfastu se dnes přihlásila odštěpenecká skupinka Irské republikánské armády (IRA) nazvaná Pokračování IRA.
Policisté dnes odpoledne zadrželi v Craigavonu v souvislosti s případem osmnáctiletého mladíka a poté jistého sedmatřicetiletého muže. Bližší informace k zatčeným police nesdělila. Oba jsou podle stanice BBC vyslýcháni na policejní stanici v Antrimu.
ČTĚTE TAKÉ: Násilí zpět v Severním Irsku: atentát na britské vojáky
Vraždu odsoudily všechny politické síly v Ulsteru. Zločin ale také vyvolal obavy z návratu sektářského násilí poté, co byli o víkendu na základně u Belfastu zastřeleni dva britští vojáci.
Policejní hlídka přijela v pondělí večer do převážně katolické čtvrti Lismore Manor po telefonátu ženy, která žádala o pomoc, protože jí pouliční gang rozbil okno. Policistu čekajícího v autě na své kolegy pak pachatelé střelili zdálky do hlavy. Policie dnes oznámila, že obětí je osmačtyřicetiletý Stephen Caroll.
Zatím není jasné, zda šlo o falešné tísňové volání, i když policie tvrdí, že znělo autenticky. Na každý pád šlo o promyšlenou vraždu, prohlásil šéf severoirské policie Hugh Orde.
Je to první vražda policisty v Severním Irsku od roku 1998. K odpovědnosti za ni se přihlásila ve vzkazu britské agentuře Press Association skupinka Pokračování IRA (Continuity IRA). "Dokud bude Británie v Irsku, budou tyto útoky pokračovat," uvedla.
Policisté dnes odpoledne zadrželi v Craigavonu osmnáctiletého muže. "Napomáhá policii s jejím vyšetřováním," uvádí se prohlášení policie.
Policisté kromě toho prohledávají domy nedaleko místa činu a v jednom z nich vypáčili dveře bytu. Další podrobnosti zatím nejsou známy, protože oblast je uzavřená. Na místě se shromáždily skupinky mladíků a podle BBC je situace na místě poměrně napjatá.
Britský premiér Gordon Brown zločin odsoudil a zdůraznil, že nepovede k návratu starých časů v Severním Irsku. "Tito vrazi se snaží zlikvidovat mírový proces, který pomáhá lidem Severního Irska," řekl Brown.
Premiér v pondělí navštívil kasárna Massereene, kde byli v sobotu zastřeleni dva britští vojáci a čtyři další lidé vážně zraněni. K tomuto útoku se přihlásila další skupinka odpadlíků od Irské republikánské armády - Pravá IRA, která se nesmířila s mírovým procesem.
Konflikt mezi protestanty a katolíky si v Ulsteru v letech 1966 až 1998 vyžádal na 3600 životů. IRA bojovala desetiletí násilím proti britské vládě a často se uchylovala k terorismu. V roce 1997 vyhlásila příměří a o rok později obě strany podepsaly mírovou dohodu. Deset let poté bývalí nepřátelé zasedli ve společné vládě.
Podle britských médií Pokračování IRA i větší Pravá IRA vzájemně spolupracují a do značné míry se překrývají. Pravá IRA vznikla v říjnu 1997 a stála za nejhorším útokem sektářského násilí v Ulsteru. Výbuchem v Omaghu v srpnu 1998 usmrtila 29 lidí.
Pondělní vraždu policisty odsoudili katoličtí i protestantští politici. John O´Dowd, poslanec za Sinn Féin, která byla politickým křídlem IRA, vyzval katolickou komunitu, aby pomohla policii s vyšetřováním. Zdůraznil také, že takové útoky nestrhnou Ulster do násilné minulosti.
Stejně tak obě hlavní strany v severoirském parlamentu Sinn Féin a protestantská Demokratická unionistická strana přislíbily, že budou společně usilovat o to, aby mírový politický proces pokračoval i přes rostoucí násilí.
Náměstek severoirského prvního ministra a bývalý člen IRA Martin McGuinness označil pachatele útoku za "zrádce Irska". "Nezaslouží si ničí podporu," prohlásil.
Nynější útoky přišly několik dní poté, co Hugh Orde varoval, že riziko násilí hrozící od odštěpeneckých republikánů je nejvyšší za posledních sedm let. V lednu policie například zneškodnila v Castlewellanu 140kilogramovou bombu.
Odborníci i politici se ale shodují, že odštěpenecké skupinky IRA mají mezi lidmi mizivou podporu. Většina katolíků i protestantů, kteří zažili dlouhá léta násilí, podporují mírový proces a nechtějí návrat útoků a vojenských patrol v ulicích.
Nicméně deset klidných let, které Ulster zažil, paradoxně podle některých odborníků potenciálně ohrožuje mírový proces. Dorůstá totiž generace mladých bez zkušenosti s každodenním násilím a napětím, která nemusí mít zábrany starší generace. Stejně tak řada analytiků varuje, aby se policie a vláda nenechaly vyprovokovat podobnými útoky k přehnané reakci, která by mohla vyvolat odpor širších vrstev obyvatel.
Přestože severoirští politici chtějí pokračovat v mírovém procesu, neznamená to, že vyřešili své rozpory. Předseda Sinn Féin Gerry Adams v pondělí například řekl, že britská armáda není v Ulsteru vítaná. Za mimořádně nešťastný vzhledem k historii této oblasti také označil fakt, že šéf policie Orde povolal do Ulsteru zpravodajské odborníky, kteří v civilu sledují činnost extremistických republikánů.
Foto: Reuters