Na zasedání nového Evropského parlamentu ve Štrasburku vystoupil i maďarský europoslanec Ádám Kósa. Jeho projev se však od vystoupení ostatních zákonodárců velmi lišil - Kósa je neslyšící a stal se prvním, kdo přednesl v europarlamentu projev ve znakové řeči.
Při svém projevu Kósa mimo jiné kritizoval nový slovenský jazykový zákon, který podle něj omezuje práva menšinových skupin obyvatelstva.
ČTĚTE TAKÉ: Slovenští poslanci se bojí většího vlivu Maďarů v EU
Maďarští extremisté chtějí zrušení Benešových dekretů
Čtyřiatřicetiletý maďarský právník Kósa je vůbec prvním neslyšícím europoslancem, který se do EP dostal. V zákonodárném sboru o 736 členech reprezentuje pravicový maďarský Svaz mladých demokratů - Maďarský občanský svaz (Fidesz-MPP) a je členem lidovecké frakce.
Kósa europoslancům řekl, že je hluboce dojat, že jako první neslyšící člen EP může mluvit znakovou řečí. Podle něj to znamená, že lidé, kteří v EU mluví minoritními jazyky, mají i tak možnost dosáhnout důležitých met.
Kósa zároveň kritizoval nový slovenský zákon o ochraně slovenštiny, který nedávno schválil slovenský parlament. Zákon podle něj omezuje používání jazyků menšinových skupin občanů EU. Kósa v této souvislosti vyzval EU, aby zajistila plná práva všem menšinám i lidem s postižením.
Obklopen tlumočnicemi
Kósovo vystoupení působilo velmi nezvykle. Kósa byl obklopen tlumočnicemi, z nichž jedna tento projev tlumočila ze znakové řeči do maďarštiny. To pak další tlumočníci převedli do ostatních jazyků.
"Jeho vystoupení odráží, jak bylo významné, že jsme přišli s mottem Evropa bez bariér," komentoval Kósův projev s odkazem na motto českého předsednictví český premiér Jan Fischer.
Neslyšící poslankyně zasedají v současnosti rovněž v národních parlamentech Řecka a Rakouska a ve shromáždění belgických Vlámů.
Na Slovensku hrozí nově pokuty třeba obcím a úřadům za to, že nepoužívají označení ulic či budov ve slovenštině. Úředníky, občany či podnikatele bude podle zákona možné potrestat i za to, že slovensky nemluvili v rozhlase. Sankcím by se neměli vyhnout ani policisté, vojáci, soudy, reklamní agentury či média, pokud se proti slovenskému jazyku prohřeší. Trest hrozí i provozovatelům restaurací a obchodníkům, kteří svou nabídku nenapíšou ve slovenštině. Na Slovensku, které má zhruba 5,4 milionu obyvatel, přitom žije asi 520 tisíc osob maďarské národnosti.
Foto: Reuters, sourds.net