O Afghánistánu je známo, že tamní státní zaměstnanci si rádi a často „přivydělají". Korupce ochromuje i akceschopnost Karzáího vlády. Členové provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar se s ní setkali také, ale podle velitele civilní sekce Václava Pechy se nikdy nesnížili k tomu, aby někoho upláceli.
Korupce v Afghánistánu je všudypřítomná. Jak jste se s ní vyrovnávali vy jako provinční rekonstrukční tým? Nemuseli jste někdy použít dolary jako „mazadlo"?
Několikrát jsme narazili na to, že i nejvyšší úředníci provinční vlády si otevřeně řekli o bakšiš. My jsme se nikdy nesnížili k tomu, abychom to museli udělat. Několikrát by to pomohlo zrychlení nebo zefektivnění daného projektu či dodávky.
ČTĚTE TAKÉ: Schwarzenberg: Na tým z Lógaru můžeme být hrdí
Jedna z věcí pořád ještě trvá a bude ještě chvíli trvat jenom kvůli tomu, že jsme se jasně zařekli, že toto nebudeme podporovat ani na provinční, ani na státní úrovni.
ČTĚTE TAKÉ: Afghánci znají české fotbalisty
Zkoušely naopak některé afghánské firmy uplatit vás, aby dostaly zakázku?
Byly tam nějaké drobnosti typu "rozdělíme se", ale nic velkého. Všechny věci tam probíhaly v rámci daných řádů a zákonů. My jsme neupláceli, a když Afghánci pochopili, že neuplatí nás, tak ty pokusy téměř ustaly. Ale víme o tom, že Američané v Nangaháru (provincie na západní hranici Lógaru) sem tam něco takzvaně ulijí.
Vy jste příliš problémů s Talibanem a povstalci obecně neměli. To je strategicky důležitý Lógar tak klidná provincie?
Taliban tam je, to je neoddiskutovatelné. Ale nemyslím si, že by to bylo něco, co by nám civilistům práci komplikovalo.
ČTĚTE TAKÉ: Češi se pouštějí do nejnáročnější akce v Afghánistánu
Jeden čas vás přece museli zásobovat Američané vzduchem...
To je velmi zkreslené. Nebyli jsme tam zavření a nečekali, až něco spadne z nebe. Normálně k nám proudily kamiony.
Foto: Robert Sedmík, nato.int, army.cz