Anonymní alkoholici slaví 90. let. V ČSSR se zprvu skrývali před StB

Zdraví
9. 6. 2025 10:09
ilustrační foto
ilustrační foto

Rok a půl po konci prohibice v USA založili 10. června 1935 dva Američané Bill Wilson a lékař Bob Smith sdružení Anonymní alkoholici (AA). Na základě vlastních zkušeností rozjeli projekt, který jako jeden z prvních začal k léčbě závislosti používat skupinové terapie.

Podle filozofie Anonymních alkoholiků je alkoholismus nemoc, kterou člověk dokáže zvládnout jen s pomocí spirituální síly a zkušeností ostatních. Sdružení nyní působí asi ve 180 zemích světa.

"Pomocí modlitby a meditace jsme zdokonalovali svůj vědomý styk s Bohem, jak jsme Ho chápali my, a modlili se pouze za to, aby se nám dostalo poznání jeho vůle a síly ji uskutečnit," zní jeden z tuctu Kroků AA.

Dalším základním textem AA je Dvanáct tradic, které třeba říkají, že každá skupina má jediný účel: "předávat poselství skupiny alkoholikovi, který ještě trpí". AA pořádají mítinky otevřené, kam smějí i nealkoholici, a uzavřené, jež jsou určeny členům lidem s "touhou přestat pít".

První setkání „ááček“ bylo U Apolináře

Sdružení AA, jež funguje na bázi samostatných skupin, působí i v ČR. První uzavřené mítinky, tehdy ještě tajné, se na českém území konaly na jaře 1988 v Praze. První otevřený mítink AA uspořádala v květnu 1988 protialkoholická léčebna U Apolináře v Praze a účastnili se ho bývalí a současní pacienti léčebny.

V prosinci 1989 byla v Praze oficiálně založena první česká skupina AA, kterou následovaly další po celé zemi. Nyní mají Anonymní alkoholici skupiny v téměř padesátce českých měst.

 

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Depositphotos

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ