Požadavky na odebrání resortu životního prostředí Motoristům jsou nesmyslné, potvrdil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Se šéfem ANO se kvůli svým výhradám k tomu, aby byl ministrem resortu zástupce Motoristů, sešli zástupci ekologických organizací. Považují to za zásadní chybu, která ohrožuje ochranu české přírody.
Motoristům ministerstvo životního prostředí připadlo podle nedávno oznámené dohody ANO, SPD a Motoristů. Babiš v pátek označil požadavek na odebrání ministerstva Motoristům za nesmyslný. "Máme jasné rozdělení resortů," řekl. Uvedl také, že na hodinu a půl dlouhé schůzce zástupci hnutí ANO vnímali připomínky ekologů a informovali je, že budou příští týden s lídry SPD a Motoristů jednat o programu.
Babiš tvrdí, že bude ještě vyjednávat
Asociace Zelený kruh, která sdružuje ekologické organizace, po setkání s Babišem uvedla, že jednání přineslo znepokojivé signály o budoucím směřování českého životního prostředí. "Nechápu, co na tom bylo znepokojivého. My jsme jim vysvětlili, že ten resort mají Motoristé, a že o tom budeme vyjednávat. My samozřejmě chceme prosazovat náš program a Motoristé uvidíme, budou asi prosazovat jejich program. Budeme o tom diskutovat a z toho něco vzejde," řekl v reakci Babiš.
Možným kandidátem na ministra za Motoristy je jejich předseda Petr Macinka, který v minulosti uvedl, že takzvaně "poteče zelená krev". Program strany klade důraz na levnější paliva a energie a fosilní zdroje jsou podle nich nenahraditelné. Nechtějí podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie.
Motoristé uvádí, že současný stav resortu vnímají jako překážku pro rozvoj českého průmyslu. Chtějí také odmítnout přijetí rozšířeného systému emisních povolenek EU ETS 2, který by zahrnovat silniční dopravu a vytápění.
Ekologové se s Babišem ještě sejdou. Slíbil to
Ekologické organizace se dnes s Babišem dohodly na další schůzce po jednání ANO s s Motoristy. "Uvidíme jak proběhne naše jednání hlavně s Motoristy sobě k programu a když bude nějaká pozice, no tak my samozřejmě potom budeme s nimi jednat," řekl Babiš na dotaz, kdy se další schůzka s ekology uskuteční.
Babiš v pátek také oznámil, že pokud se stane premiérem, jeho poradcem pro životní prostředí bude bývalý ministr za ANO a nynější hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec.