Babiš znovu slíbil, že svůj střet zájmů vyřeší. Agrofert mu už patří celý

Domácí
17. 10. 2025 12:58
Anrej Babiš slíbil, že střet zájmů vyřeší
Anrej Babiš slíbil, že střet zájmů vyřeší

Předseda hnutí ANO a pravděpodobný budoucí premiér Andrej Babiš potvrdil, že se stal znovu jediným vlastníkem Agrofertu. V pátek uvedl, že dělá kroky, aby se vyhnul střetu zájmů.

Babiš odmítl prozradit, co hodlá udělat. Nejdříve chce se svým postupem seznámit prezidenta Petra Pavla. "Stal jsem se stoprocentním akcionářem Agrofertu a dělám kroky, abych se vyhnul střetu zájmů," řekl Babiš.

Po sněmovních volbách na začátku října Babiš vyjednává o koaličním kabinetu ANO, SPD a Motoristů. Prezidentovi Pavlovi proto slíbil, že pokud bude mít možnost sestavovat vládu, přijde s řešením možného střetu zájmů. Chce dostát českým i evropským zákonům, uvedl Babiš už dřív.

Babišovi se z Agrofertu vrátily i poslední drobky

Druhý ze svěřenských fondů, do kterých Babiš vložil Agrofert v roce 2017, Babišovi vydal zhruba deset procent akcií firmy, potvrdil mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. První svěřenský fond se rozpustil koncem loňska, na Babiše tak tehdy přešlo asi 90 procent akcií Agrofertu.

Babiš v únoru 2017 vložil akcie Agrofertu do svěřenských fondů AB private trust I a AB private trust II kvůli novele zákona o střetu zájmů. V obou fondech si ale udržel vliv, proto je v Evidenci skutečných majitelů zapsaný jako přímý skutečný majitel holdingu, který podniká zejména v zemědělství, potravinářství a výrobě hnojiv.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Depositphotos

Další čtení

ilustrační foto

Podle ekologů Babiš naznačil, že životní prostředí budou mít Motoristé

Domácí
17. 10. 2025
ilustrační foto

Dva lidi ve Smržovce asi zabil 81letý muž. Zbraň měl nelegálně

Domácí
17. 10. 2025
ilustrační foto

Další cestovatel: Mladý rys dorazil ze Šumavy do Brd. Zatím má jméno B913

Domácí
17. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ