Být migrantem je risk, zvláště ve Středomoří. Letos tam zmizelo 1190 lidí

Zahraničí
23. 12. 2025 13:03
Aktualizováno: 23. 12. 2025 13:12
ilustrační foto
ilustrační foto

Na cestě z Afriky do Evropy přes centrální část Středomoří letos zahynulo nebo se pohřešuje 1190 lidí, informovala tento týden Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Podle jejích údajů je to asi o pět set méně migrantů, než zemřelo či se pohřešovalo na této trase loni.

IOM také uvedla, že letos bylo na migrační trase v centrálním Středomoří zadrženo a vráceno do Libye 26 635 běženců, z toho 2336 byly ženy a 965 byli nezletilí. Loni bylo do Libye vráceno z této trasy z moře 21 762 migrantů a předloni to bylo 17 190 běženců.

Cesta přes centrální Středomoří podle IOM zůstává jednou z nejnebezpečnějších migračních tras na světě. Loni na ní 665 lidí zemřelo a 1034 se pohřešuje, v roce 2023 zahynulo ve snaze dostat se do Evropy touto cestou 962 lidí a 1536 je pohřešováno.

Do Itálie dorazilo letos touto cestou přes moře podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 65 833 běženců, loni to bylo 66 617 a předloni 157 651. Asi třetina z migrantů, kteří letos dopluli do Itálie, byla z Bangladéše.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pixabay

Další čtení

Aztécký stadion při zahájení mistrovství světa 11. června 2026

Mexická civilní ochrana vydala varování před srážkami a blesky při zápase s ČR

Zahraničí
24. 6. 2026
ilustrační foto

Po útoku medvědice na Slovensku skončil muž s tržnými ranami v nemocnici

Zahraničí
24. 6. 2026
ilustrační foto

Airbus musí kvůli trhlinám v křídlech překontrolovat 16 letadel A380

Zahraničí
24. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ