Co znamená krvácení z konečníku nebo jeho svědění, či pálení? Jak se projevuje hemoroidální onemocnění, kterým trpí každý třetí člověk v Česku mezi 18 a 40 lety? Odpovídal Martin Kouda ve čtvrtek 9.2.2023 v 11:00.

Chat je uzavřený09.02.2023 11:11

MUDr. Martin Kouda, specialista na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva.

Proč jsou potíže s vyprazdňováním častější ve vyspělých zemí? Můžeme si za to sami? Co žádat v lékárně? Masti na hemoroidy nebo čípky? A musí ošetření hemoroidů nutně bolet? Na dotazy k onemocnění konečníků a hemoroidálních pletení odpovídal ve MUDr. Martin Kouda, proktolog z Chimare clinic v Praze. www.konectabu.cz.

MUDr. Martin Kouda, specializuje se na diagnostiku a léčbu onemocnění konečníku a tlustého střeva více než 20 let. Jeho hlavním předmětem zájmu je hemoroidální onemocnění a jeho léčba moderními ambulantními metodami. Nadále mimo privátní praxi provádí operační zákroky na Chirurgické klinice 2. LF UK a FN Motol. Je držitelem licence pro provádění pokročilé koloskopie. Oblasti koloproktologie se věnuje i výzkumně. Je autorem a spoluautorem řady odborných sdělení a přednesených prací s tematikou onemocnění tlustého střeva a konečníku doma i v zahraničí a je aktivní i v oblasti osvětové a populárně naučné.

Chat

  • Marie

    Dobrý den, pane doktore. Mohou být hemoroidy dědičné? Problémy s vyprázdněním se táhnou z tátovy strany, a přitom všichni máme v jídelníčku zeleninu, celozrnné pečivo, oříška apod. Na špatné žíly netrpíme. Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    • Podle posledních výzkumů je známo, že pokud má jedinec příbuzného prvního stupně (tedy rodiče či sourozence), který trpí hemoroidálním onemocněním, má 3x vyšší riziko postižení hemoroidální chorobou, než kdyby se v rodině toto onemocnění nevyskytovalo. Hovoříme o takzvaném familiárním typu dědičnosti. Dědičná ale může být délka tračníku (tlustého střeva). Někdy se v rodinách vyskytuje větší délka tračníku než je obvyklé a to s sebou přináší dispozici k zácpě i přes dodržování dietních a režimových opatření.

  • Marcela

    Dobrý den. Často se mi dělají praskliny v konečníku, zvlášť jedna větší opakovaně směrem k hrázi. Po nějaké době se zacelí a pak stačí trochu tužší stolice a opět praskne. Byla jsem již mnohokrát na proktologii, vždy jsem dostala různé mastičky, hygienu dodržuji neustále. Bydlím na malém městě, pokud chci k odborníkovi, musím se objednat do nemocnice, kde je proktologie, a někdy je to i na 5-6 měsíců. Naposledy mi bylo řečeno, že si na to mám zvyknout. Je možné zacelit trhlinu jinak než klasickou operací? Jsem po mrtvici a nerada bych narkózu. Jde to zacelit Hemoronem, laserem, něco podobného? I kdybych si to měla hradit ze svého. A kam byste mi doporučil, abych se obrátila? Na kolonoskopii jsem byla září 2022, vše v pořádku. Děkují moc za odpověď.

  • Host chatu

    Nejdůležitější a nejpodstatnější v léčbě trhlin řitního otvoru je docílit uvolnění vysokého sevření svěrače. To je podmínkou k trvalému zhojení fisur. Stah svěrače se dá uvolnit autodilatací. K dispozici je souprava dilatanů, které se potřené lubrikantem zavádějí do řitního kanálu, a tím dochází k postupnému uvolnění sevření svěrače a zhojení trhliny. Je to jednoduchá a účinná procedura, kterou po zacvičení provádí nemocný sám doma. Výsledky dilatační léčby jsou výborné a nahrazují zákrok v celkové anestezii (tzv. divulsi – uvolnění sevření svěrače chirurgem). Aplikace např. kryoterapie, infračerveného světla nebo laseru do oblasti trhliny se někdy (spíše výjimečně) provádí v celkové anestezii k urychlení hojení po provedené divulsi.

  • SK

    Jaká je nejlepší prevence ohledně konečníkového onemocnění?

  • Host chatu

    Záleží jaké konečníkové onemocnění máte na mysli. Pokud se jedná o nádorové onemocnění, je důležité dodržení doporučované endoskopické kontroly v 45-50letech věku (pokud spadáte do rizikové skupiny s výskytem kolorektálního karcinomu v rodině, pak by to bylo dříve). Nepodcenit příznaky výskytu hlenu a krve ve stolici a pokud se objeví, nechat se vyšetřit a objektivizovat zdroj obtíží (hemoroidální onemocnění, trhlina řitní, polyp nebo nádor konečníku, zánět….) a tento řešit. Obecně je vhodné pečovat o správně formovanou stolici. Vyvarovat se zácpy i déletrvajícím průjmům a přijímat dostatečné množství vlákniny. K prevenci hemoroidálního onemocnění viz. odpověď na následující otázku.

  • GF

    Jaká je nejlepší prevence ohledně hemeroidálního pletení?

  • Host chatu

    Nejdůležitější je péče o správně formovanou stolici, zejména vyvarovat se zácpě i průjmu.. Konzistence stolice závisí na obsahu nestravitelných zbytků v potravě. Kdo má potíže se zácpou, ten by měl dodržovat dietní opatření spočívající v konzumaci stravy s vysokým obsahem vlákniny a dbát na dostatečný pitný režim. Hodně vlákniny obsahuje celozrnné pečivo, pšeničné otruby, vločky, müsli, čerstvé ovoce a zelenina. Vhodné je ke stravě přidávat přípravky s koncentrovanou vlákninou. Nesvědčí ani dlouhé vysedávání na bobku. Třeba při práci na zahrádce je lépe si kleknout. Nepříznivě působí ale i opakované, déletrvající průjmy, které vedou k překrvení a podráždění v oblasti řitního kanálu. Některé potraviny a nápoje působí dráždivě, čímž zhoršují průběh hemoroidální ataky - patří sem především pikantní koření (pepř, chilli), kakao, alkohol (pivo, červené víno), káva a mořští živočichové. Dalším vyvolávajícím faktorem hemoroidální choroby je vysoký stah řitního svěrače. I ten, je-li přítomen, se dá ovlivnit např. autodilatací. K dispozici je souprava dilatanů, které se potřené lubrikantem zavádějí do řitního kanálu, a tím dochází k uvolnění sevření svěrače. Je to jednoduchá a účinná procedura, kterou po zacvičení provádí nemocný sám doma. Výsledky dilatační léčby jsou výborné. Dalším opatřením pro prevenci hemoroidální choroby je zlepšení vyprazdňovacích návyků: reagovat na hlásící se potřebu vyprázdnění, nutkání neoddalovat a na toaletě nevysedávat (např. nečíst si tam noviny).

  • Simona

    V oblasti konečníku mám vytahanou kůži, nesvědí to, nebolí to, nekrvácí to, co s tím?

  • Host chatu

    Jedná se o kožní řasy. Jejich přítomnost je vysvětlována „vytažením“ kůže po předchozích trombózách kolem řitního otvoru nebo po zánětech hemoroidálních uzlů. Obtěžují zejména esteticky, hygienicky a kosmeticky. Jedná se o zdvojenou, nadbytečnou kůži v této lokalizaci. Se ztrátou elasticity podkožního vaziva ve stáří přibývají, častěji se vyskytují po těhotenstvích a porodech.
    Odstranění těchto kožních řas je možné pouze chirurgicky, kdy je nadbytečná kůže snesena a vzniklé defekty přešity vstřebatelným šicím materiálem za provedení plastiky řitního otvoru. Při menší velikosti a rozsahu se zákrok provádí v místním znecitlivění ambulantně při výraznějším nálezu v celkové anestezii.

  • Monika Hájková

    Dobrý den, během chemoterapie se mi objevily hemeroidy, byloto hrozně bolestivé a nepříjemné. Budu tyto obtížné mít uz na vždy? A co dělat,aby se to uz neopakovalo? Děkuji M. Hájková

  • Host chatu

    Patrně jste během chemoterapie prodělala perianální trombózu nebo hemoroidální záchvat, které mohla být vyvolána průjem nebo zácpou. Pokud došlo ke zklidnění a jste bez obtíží, nemusí se opakovat. Jestli nějaké hemoroidální nesnáze u Vás přetrvávají, vyhledejte proktologa v místě bydliště a podstupte vyšetření a dle nálezu případně ošetření hemoroidální choroby, abyste zamezila opakování ataky. Důležité je péče o správně formovanou stolici. Konzistence stolice závisí na obsahu nestravitelných zbytků v potravě. Kdo má potíže se zácpou, ten by měl dodržovat dietní opatření spočívající v konzumaci stravy s vysokým obsahem vlákniny a dbát na dostatečný pitný režim. Hodně vlákniny obsahuje celozrnné pečivo, pšeničné otruby, vločky, müsli, čerstvé ovoce a zelenina. Vhodné je ke stravě přidávat přípravky s koncentrovanou vlákninou. Nesvědčí ani dlouhé vysedávání na bobku. Třeba při práci na zahrádce je lépe si kleknout. Nepříznivě působí ale i opakované, déletrvající průjmy, které vedou k překrvení a podráždění v oblasti řitního kanálu. Některé potraviny a nápoje působí dráždivě, čímž zhoršují průběh hemoroidální ataky - patří sem především pikantní koření (pepř, chilli), kakao, alkohol (pivo, červené víno), káva a mořští živočichové. Dalším opatřením pro prevenci hemoroidální choroby je zlepšení vyprazdňovacích návyků: reagovat na hlásící se potřebu vyprázdnění, nutkání neoddalovat a na toaletě nevysedávat.

  • SK

    Jak kvalitní je česká proktologie?

  • Host chatu

    Bez nadsázky je na světové úrovni! (Samozřejmě záleží na typu pracoviště).

  • DENMARK

    Je kvalitní léčivý přípravek Preparation H?

  • Host chatu

    V medikamentózní léčbě hemoroidálního onemocnění má zásadní účinek užívání tabletových venofarmak, doplněné místní aplikací mastí, gelů a čípků, kterých je v nabídce na trhu velká škála. Po aplikaci lokálního léčivého přípravku hemoroidální uzel nezanikne, ale dojde k potlačení příznaků – svědění, pálení, otoku, krvácení….Efekt mezi jednotlivými topickými preparáty lze považovat za srovnatelný, mohou se od sebe odlišovat např. tím, že některý přípravek má vyšší účinnost na potlačení bolestivosti (vyšší analgetickou složku) nebo otoku nebo zmírnění krvácení či potlačení svědění…..Podrobnější informace o účinku nabízených antihemoroidálních lokálních léčivých přípravcích byste získal/a při konzultaci s lékárníkem.

  • Tereza

    Jednou za pár měsíců mám pár dní nevysvětlitelnou zácpu. Bolest konečníku se pak několik dní táhne, občas něco zatlačím dovnitř, natřu mastí a nic víc s tím nedělám. Mám zajít k lékaři?

  • Host chatu

    • Po úporné zácpě se může jednat o trhlinu řitní (velice bolestivé a krvácí) nebo perianální trombózu – bulku při okraji řitního otvoru, která se postupně resorbuje a vymizí. Vhodné je se při akutním problému nechat vyšetřit lékařem, aby se objektivizovalo, o jakou nesnáz se jedná.

  • Jarda

    Bolí operace hemeroidů? Byl jsem na tom před dvaceti lety a nebyl to můj nejlepší zážitek. Jsou i nějaké jiné méně nepříjemné metody? Děkuji

  • Host chatu

    Ano, klasická chirurgické odstranění hemoroidálních uzlů je bolestivé v pooperačním období cca 2-3 týdnů. K dispozici je celá řada způsobů nebolestivého odstraňování zvětšených hemoroidálních uzlů bez nutnosti operace, z nichž nejužívanější jsou:
    - Podvaz gumovým kroužkem (Barronova metoda):
    jednotlivé uzly se ošetří speciálním gumovým kroužkem, který v nich uzavře krevní průtok, uzly pak odumřou a odpadnou.
    - Použití elektrické energie – ošetření pomocí přístroje Hemoron:
    jedná se o způsob nechirurgické léčby pomocí aplikace přesně regulovaného jemného elektrického proudu do vyživovacích cév hemoroidu, což způsobí jejich uzávěr, zástavu krvácení a zmenšení uzlu.
    - Ultrazvukem kontrolovaný podvaz hemoroidální tepny (DG HAL metoda):
    efektivní metoda, kdy se pomocí ultrazvukové sondy zavedené do konečníku vyhledají cévy zásobující hemoroidální uzly a tyto se přeruší podvazem. Tím dojde k omezení průtoku krve uzly a k jejich zmenšení.
    - Nejnovější metodou je laserové ošetření hemoroidální choroby, které spočívá ve vyhledání tepny zásobující hemoroidální uzel ultrazvukem a jejím následném uzávěru laserem.

  • Petr

    Dobrý den, používám masti, někdy čípky a na tu chvíli to pomáhá, ale dlouhodobě se situace nezlepší. Co mám dělat dál? Děkuji

  • Host chatu

    K dispozici je celá řada způsobů nebolestivého odstraňování zvětšených hemoroidálních uzlů bez nutnosti operace. Princip všech těchto metod je stejný, k jeho dosažení je pouze užíváno jiné fyzikální energie. Jedná se o vytvoření jizvení v oblasti řitního kanálu, v místě přívodných a odvodných cév do hemoroidálního uzlu, což má za následek jejich útlak či uzávěr a fixaci uzlu uvnitř jizvou k zamezení vyhřezávání navenek. Veškeré zásahy jsou prováděny v místě, kde se nevyskytují nervová zakončení vedoucí bolest, a tím se ošetření stává bezbolestné. Nejužívanější jsou:
    a/ skleroterapie - aplikace sklerotizujícího roztoku pod sliznici injektáží do místa stopky hemoroidálního uzlu uvnitř řiti. Tato metoda je jednou z nejstarších a také nejméně efektivních.
    b/ podvaz gumovým kroužkem (Barronova metoda) - jednotlivé uzly se ošetří speciálním gumovým kroužkem, který v nich uzavře krevní průtok, uzly pak odumřou a odpadnou.
    c/ použití elektrické energie (ošetření pomocí přístroje Hemoron) - jedná se o způsob nechirurgické léčby pomocí aplikace přesně regulovaného jemného elektrického proudu do vyživovacích cév hemoroidu, což způsobí jejich uzávěr, zástavu krvácení a zmenšení uzlu.
    d/ ošetření infračerveným zářením či laserová technika - obdoba metody s užitím elektrické energie, pouze s s užitím jiné energie k dosažení účinku.

  • Dana

    dobrý den, mám po 2 porodech. Po prvním mě zlobily hemoroidy, ale přešlo to samo od sebe. Po druhém se ozvaly znova a táhne se to skoro dva roky. Svědí mě konečník, občas vidím krev, ne moc, spíš tak z papíru něco poznám. Můžu s tím něco dělat? Masti používám, ale to patrně nestačí. Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud medikamentózní léčba (užívání tabletových venofarmak s lokální aplikací mastí a čípků) nevede k trvalému efektu, vyhledejte vyšetření proktologem, který Vám navrhne možnost ambulantní léčby dle aktuálního lokálního nálezu některou z těchto metod:
    K dispozici je celá řada způsobů nebolestivého odstraňování zvětšených hemoroidálních uzlů bez nutnosti operace. Princip všech těchto metod je stejný, k jeho dosažení je pouze užíváno jiné fyzikální energie. Jedná se o vytvoření jizvení v oblasti řitního kanálu, v místě přívodných a odvodných cév do hemoroidálního uzlu, což má za následek jejich útlak či uzávěr a fixaci uzlu uvnitř jizvou k zamezení vyhřezávání navenek. Veškeré zásahy jsou prováděny v místě, kde se nevyskytují nervová zakončení vedoucí bolest, a tím se ošetření stává bezbolestné. Nejužívanější jsou:
    a/ skleroterapie - aplikace sklerotizujícího roztoku pod sliznici injektáží do místa stopky hemoroidálního uzlu uvnitř řiti. Tato metoda je jednou z nejstarších a také nejméně efektivních.
    b/ podvaz gumovým kroužkem (Barronova metoda) - jednotlivé uzly se ošetří speciálním gumovým kroužkem, který v nich uzavře krevní průtok, uzly pak odumřou a odpadnou.
    c/ použití elektrické energie (ošetření pomocí přístroje Hemoron) - jedná se o způsob nechirurgické léčby pomocí aplikace přesně regulovaného jemného elektrického proudu do vyživovacích cév hemoroidu, což způsobí jejich uzávěr, zástavu krvácení a zmenšení uzlu.
    d/ ošetření infračerveným zářením či laserová technika - obdoba metody s užitím elektrické energie, pouze s s užitím jiné energie k dosažení účinku.
    e/ kryochirurgie - používaná více v minulosti, kdy aplikací chladu do análního kanálu vznikala relativně nebolestivá, ale dlouhodobým výtokem z konečníku obtěžující, odumření hemoroidální tkáně. V dnešní době se od této metody ošetření hemoroidů prakticky upustilo.
    f/ ultrazvukem kontrolovaný podvaz hemoroidální tepny (metoda DG HAL) - efektivní metoda, kdy se pomocí ultrazvukové sondy zavedené do konečníku vyhledají cévy zásobující hemoroidální uzly a tyto se přeruší podvazem, tím dojde k omezení průtoku krve uzly a k jejich zmenšení.
    g/ Nejnovější metodou je laserové ošetření hemoroidální choroby, které spočívá ve vyhledání tepny zásobující hemoroidální uzel ultrazvukem a jejím následném uzávěru laserem.

  • Veronika

    Dobrý den, co znamená čerstvé krvácení? Bolest necítím, jen mě znervózňuje ty kapky prve

  • Host chatu

    Z největší pravděpodobností se jedná o krvácení při hemoroidálním onemocnění, což je nejčastějším příznakem. Tento příznak je ale společný i pro jiná onemocnění konečníku - zánět, polypy a nádory. Je důležité, aby každé opakující se krvácení při vyprazdňování bylo vyšetřeno a objektivizován zdroj krvácení. Navštivte proto svého praktického lékaře, který stanoví další postup vyšetření nebo rovnou proktologa.

  • Eva

    dobrý den, jsou na hemeroidy nějaké léky? mastička mi uleví, ale ne na dlouho. Kdo mi je předepíše?

  • Host chatu

    Ano na hemoroidální onemocnění jsou k dispozici tabletová venofarmaka, které Vám předepíše praktický lékař. Hlavním účinkem těchto tablet je posílení žilní stěny, snížení otoku hemoroidálních uzlů a potlačení zánětu. Po nasazení ve vyšších dávkách rychle uleví od bolestivosti, pálení, svědění a zmírní nebo zastaví krvácení.

  • Drahuše

    Dobrý den, pracuji na úřadě, takže celý den prakticky sedím. Vím, že to není dobré, ale co se dá dělat. Snažím se mít denně alespoň kousek zeleniny, ale pořád mám zácpu. Co mám dělat? Často mě pálí konečník, krev má na papíře často. Na koho se obrátit? Děkuji

  • Host chatu

    Konzistence stolice závisí na obsahu nestravitelných zbytků v potravě. Kdo má potíže se zácpou, ten by měl dodržovat dietní opatření spočívající v konzumaci stravy s vysokým obsahem vlákniny a dbát na dostatečný pitný režim. Hodně vlákniny obsahuje celozrnné pečivo, pšeničné otruby, vločky, müsli, čerstvé ovoce a zelenina. Vhodné je ke stravě přidávat přípravky s koncentrovanou vlákninou. Důležitý je i tělesný pohyb, který pomáhá v pohybu střev. Zařaďte tedy během pracovního dne krátké přestávky na procházku po úřadu.Jinak léčbou zácpy se zabývá obor gastroneterologie, kde Vám provedou i vyšetření příčiny krve při vyprazdňování.

  • Jiří

    Dobrý den Mám u konečníku takovou jak kožní výchlipku. Nic nedělá, nebolí, jen tu je. Má zajít k doktorovi? Raději bych se tomu vyhnul, pokud to jde. Děkuji, Jiří

  • Host chatu

    Jedná se o kožní řasy. Jejich přítomnost je vysvětlována „vytažením“ kůže po předchozích trombózách kolem řitního otvoru nebo po zánětech hemoroidálních uzlů. Obtěžují zejména esteticky, hygienicky a kosmeticky. Jedná se o zdvojenou, nadbytečnou kůži v této lokalizaci. Se ztrátou elasticity podkožního vaziva ve stáří přibývají, častěji se vyskytují po těhotenstvích a porodech.
    Odstranění těchto kožních řas je možné pouze chirurgicky, kdy je nadbytečná kůže snesena a vzniklé defekty přešity vstřebatelným šicím materiálem za provedení plastiky řitního otvoru.
    Pokud Vám kožní výčnělek nečiní obtíže, nemusíte si jej nechat odstraňovat, nejedná se o zdravotní problém.

  • Vendula

    Dobrý den, zdá se mi to nebo je teď onemocnění hemoroidů mezi lidmi nějak více. Je mi 36 a rodiče říkali, že v jejich mládí toho tolik nebylo. Máme méně pohybu, horší stravu?

  • Host chatu

    Ano, hemoroidální onemocnění je řazeno k civilizačním nemocem. Méně zbytkové stravy s vysokým obsahem vlákniny, hodně hamburgerů, knedlíků a bílého pečiva a tím více zácpy. Hodně stresu a tím vyšší stah svěrače, tím větší městnání krve v hemoroidálních žilních pleteních a tvoření se hemoroidálních uzlů. Méně pohybu - více sezení, cestování auty a MHD místo pěšky...




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov