Jaké bylo natáčet o návratu vlků do české krajiny pro film Vlci na hranicích? Odpovídal Martin Páv

Chat je uzavřený06.12.2019 14:00

Martin Páv.

Jak se režisér dostal k tématu vlků? Změnil se jeho názor na návrat této šelmy v průběhu natáčení? Dá se srovnat natáčení v přírodě s natáčením v africkém slumu, kde vznikl režisérův debut Kibera: Příběh slumu? Zeptejte se režiséra Martina Páva na chatu v pátek 6. prosince ve 14.00.

Martin Páv, filmový režisér a v současnosti doktorand na Ústavu mezinárodních vztahů, se ve svém prvním filmu, Kibera: Příběh slumu věnoval největšímu slumu v Africe, v keňském Nairobi. Snímek získal Cenu diváků na dokumentárním festivalu v Jihlavě a následně byl promítán například ve Francii, Bosně a Hercegovině a dalších zemích. Střetávání kultur a názorů je jedním z jeho ústředních témat, jimž se věnuje. Nyní stříhá svůj nový film Vlci na hranicích, který portrétuje Broumovsko, kam se vlci po 250 letech vrátili a tyto šelmy tam rozdělují společnost na dva tábory. K dokončení filmu ale štáb potřebuje získat peníze, které vybírá skrz veřejnou sbírku na portálu Hithit.cz a nabízí kromě pozvání na premiéru jako odměnu například workshop výroby sýrů na Broumovsku či tetování s motivy z filmu.

Chat

 • SK

  Kolik nyní žije divoce - volně v Čechách, na Moravě a ve Slezsku vlků a kde?

 • Host chatu

  Dobrý den, v ČR se nyní vyskytuje přibližně 70 divoce žijících vlků. Převážně v pohraničních oblastech, začínají ale osidlovat i vnitrozemí.

 • DIS

  Čím jsou vlci zajímaví?

 • Host chatu

  To je otázka na každého z nás. Pro mnohé jsou zajímaví tím, že udržují ve smečkách silné sociální vazby. Nejblíže je jim v tomto ohledu pouze jeden druh na planetě - lidé.

 • GF

  Čím jsou vlci podobní lidem?

 • Host chatu

  Vlci jsou lidem podobní především v sociálních strukturách, které utváří v rámci své smečky, kde je kladen velký důraz na individualitu, péči jeden o druhého, atp.

 • SOD

  Na jaké 2 tábory a proč rozdělují vlci Broumovsko?

 • Host chatu

  Na ty, kteří jsou zastánci návratu vlků a na ty, kteří jsou proti. Rozdělují je především díky velké změně životního stylu, který s sebou přináší. Lidé zde byli zvyklí na krajinu, která je snadno předvídatelná. S návratem vlka se tato předvídatelnost z krajiny vytrácí. Už není možné 100% ochránit svá stáda. A není to jenom o ochraně, ale i o způsobu chovu, který je tím značně ovlivněn a není již možné praktikovat některé věci, jako dříve - například plemenařinu. To je pro mnohé velký problém.... Pro jiné je to zase o tom, že vlci s sebou přinášejí naději na zlepšení životního prostředí, zmlazování českých lesů a v neposlední řadě i naději pro lidi - naučíme-li se být tolerantní vůči vlkům, budeme schopni reagovat i na daleko vážnější problémy, které nás možná čekají.

 • SK

  Proč točíte zrovna o vlcích? A jak jste se k tomuto tématu dostal?

 • Host chatu

  Vlci mi zajímají odjakživa, měl jsem skvělou učitelku na výtvarku, která jednoho dne přišla s tím, že se budeme věnovat vlkům....a nakonec jsme se jim věnovali celý rok. Vnímali jsme je především v rámci různých metafor...a stejně tak je tomu i v případě našeho filmu - film není primárně o vlcích, ale o situaci, kterou svým návratem vyvolávají v lidech. Vnímáme je tak jako například metaforu uprchlíků, kteří také svojí přítomností hýbou společenskými náladami. Vlci tak ve filmu nebudou až tak vyjádřeni fyzicky, ale primárně skrz pocity, které vyvolávají v lidech.

 • SK

  Ve Vlcích na hranicích budou i politické věci?

 • Host chatu

  Řekl bych, že hlavně politické....i když otázka, co tou politikou vnímáme. Je to zkrátka film o rozdělené společnosti, která reaguje na příchod něčeho nového, nepředvídatelného. Velkým tématem filmu je strach z neznámého a nemožnost dosáhnout kompromisu ve společnosti, která je zasažena tématem, které hýbe emocemi.

 • KV

  Jaká je vaše oblíbená věc vyrobená z plastu?

 • Host chatu

  Žádná

 • Danuše

  Dobrý den, co konkrétně musí filmařský štáb splňovat a dělat pro to, aby nafilmoval vlky ve volné přírodě? Kolik dní/hodin celkem jste vlky natáčeli?

 • Host chatu

  Vlky samotné jsme zatím nenatáčeli. Nebylo proč. Chceme maximálně zprostředkovat pocit, jaký člověk z vlka má....a ten je často vytvořený na základě představy, které do něj promítá, protože jej nemá tak snadno šanci spatřit. Prostoru pro divákovu imaginaci bude ve filmu jistě hodně - takovým "vypravěčem" filmu je Broumovská tajuplná krajina, kde si onoho vlka může každý divák představit po svém.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.