Petra Kolínská

Chat je uzavřený01.10.2010 11:00

Petra Kolínská.

Chat s osobností

Petra Kolínská, kterou do boje o primátorské křeslo v Praze vysílá Strana zelených, odpovídala on-line.

Petra Kolínská je kandidátkou Strany zelených na pražského primátora. Jakou šanci mají podle ní zelení v komunálních volbách, když neuspěli v parlamentních? I na to odpovídala on-line.

Petra Kolínská se narodila v roce 1975, vystudovala Filozofickou fakultu UK. V roce 1994 byla jedním ze zakladatelů časopisu Parlamentní zpravodaj, ve kterém působila s přestávkami až do roku 2002. V letech 2006 až 2007 pracovala ve sdružení Oživení, od července 2007 pracuje ve Státním fondu životního prostředí. Členkou Strany zelených je od léta 2004. Od září 2005 je předsedkyní Krajské organizace SZ v Praze. V minulých komunálních volbách byla zvolena do Zastupitelstva Městské části Praha 6 a do Zastupitelstva hlavního města Prahy. V obou orgánech se jako neuvolněná zastupitelka věnuje zejména problematice dopravy a otevřenosti veřejné správy

Chat

 • RH

  Dobrý den,
  můžete potvrdit či vyvrátit, zda výbor společenství vlastníků bytů v Kafkově ulici 17 na Praze 6, jehož jste členem, dostal tučné "provize" od firem, co dům rekonstruují?
  Bude tuto věc řešit policie české republiky?
  Děkuji za odpověď

 • Petra Kolínská

  O tom slyším úplně poprvé. Nevím o žádných provizích, ani mne nenapadá, proč by je firmy členům nabízely. Ale pokud máte nějaké důkazy, je dobré je policii předat.

 • Olivia

  Myslíte si, že při Vašem věku máte dostatek zkušenosti na funkci ?
  se vzděláním FF ? Myslím si, že vy ani nevíte co nevíte....tomu říkám sebevědomí

 • Petra Kolínská

  Po čtyřech letech soustavné práce v opozici mám o fungování úřadu i hlavního města velmi přesnou představu. Nebojím se převzít odpovědnost a vím, že se mohu spolehnout na silný tým našich kandidátů i externích poradců-odborníků. Máte pravdu s tím věkem – mohlo by to být lepší – mládí pryč a do důchodu daleko :-)

 • Marika

  Koho považujete ze zelených jako nejschopnějšího zastupitele v praze?

 • Petra Kolínská

  Žádnou soutěž o nejschopnějšího zastupitele jsme nepořádali. Máme skvělé zastupitelé v mnoha městských částech a šestičlenný klub v ZHMP pracoval velmi dobře. Za sebe vím, že nemůžete být dobrý zastupitel bez silné podpory svých kolegů. Politika je týmová záležitost.

 • T0278

  Není už SZ pohřbená? Já osobně proti vám nic nemám, ale volit vás taky nebudu, protože je to podle mě ztracený hlas. Co budete dělat, když se nedostanete ani do zastupitelstva? Vrátí se členové SZ znovu do občanských sdružení odkud vzešli?

 • Petra Kolínská

  To je škoda, že nám nechcete dát svůj hlas. Tohle město potřebuje zastupitele Strany zelených a Evropských demokratů víc, než si myslíte. Byli jsme jediní, kdo soustavně vystupovali proti nesmyslu zvaném olympiáda v Praze. Díky nám se dostala na veřejnost kauza Opencard – viz http://praha.zeleni.cz/14873/clanek/milniky-projektu-opencard-z-pohledu-strany-zelenych/. Jako draci jsme bojovali za férové podmínky pro financování nekomerční kultury nebo zrušení azylového domu pro matky s dětmi. Jako jediní jsme soustavně upozorňovali na čachrování s pozemky při změnách územního plánu. Ostatní strany se pokoušejí ozelenit své programy, ale ze života přece víme, že originál je vždy lepší než kopie.

 • David Červený

  Dobrý den,
  moc Vaší koalici fandím a věřím, že budete v evolbách úspěšní. Rád bych se zeptal, zdali je pravda, že budou muset od prosince všichni pražané přejít na Opencard? Jaký je názor Vaší koalice, já osobně jsem velmi zásadně proti. Předem děkuji za odpověď.

 • Petra Kolínská

  Přechod na Opencard by měl být rozhodně dobrovolný. Podrobnosti o našem postoji k opencard najdete na http://praha.zeleni.cz/14873/clanek/milniky-projektu-opencard-z-pohledu-strany-zelenych/ a také na http://www.metro.cz/rozhovory/3395.

 • Václav Tichý

  Zdravím paní Kolínskou,
  četl jsem, že podle předvolebního průzkumu jsou zelení a evropští demokraté nejméně zkorumpování ze všech pražských politiků. Jak si vysvětlujete, žejste ve zkorumpované Praze vyšli tak dobře?

 • Petra Kolínská

  Jsme zkrátka takoví. Nepochybně se v opozici setkáte s menším počtem korumpujících nabídek. Ale jsem hrdá na to,že máme čistý štít i z doby. kdy jsme seděli v parlamentu a ve vládě. Připomínám i jedničku s hvězdičkou v testu MF Dnes http://zpravy.idnes.cz/vyzkousel-jsem-politiky-co-vsechno-udelaji-za-milion-pd2-/domaci.asp?c=A090927_120306_domaci_jan

 • Ivana C.

  Ráda bych se Vás zeptala, co hodláte udělat se situací v pražském metru a dopravě obecně. Jsem na rodičovské dovolené a mám dvě malé děti a když jedeme na procházku do města, tak prakticky na žádné stanici metra není bezbariérový východ. Tramvaje radši nepoužíváme vůbec. My si ještě nějak poradíme, ale co důchodci nebo hendikepovaní?

 • Petra Kolínská

  Je to absolutní ostuda, že nejvytíženější stanice metra nemají bezbariérový přístup. Týká se to celkem 25 stanic v širším centru města. A Dopravní podnik za poslední čtyři roky neupravil ani jednu stanici. Je to jedna z mých osobních priorit – upravit minimálně dvě stanice ročně. Je potřeba urychlit také nákup bezbariérových tramvají a autobusů.

 • Alva

  Prý máte v průzkumech okolo 10 %. Je to kec nebo fakt?

 • Petra Kolínská

  Podle průzkumu Stem/Mark má koalice Strany zelených a Evropských demokratů volební potenciál okolo 10 %.

 • Petr

  Proč obhajujete pražské zahrádkáře - třeba ty na Libeňském ostrově? Zahrádky by podle mě měly zmizet a na jejich místě by měl vyrůst park pro všechny, ne pro pár vyvolených.

 • Petra Kolínská

  Netřeba stavět zahrádkáře proti veřejným parkům. Ve městě je dost místa pro obojí. Zeleň v zahrádkářských osadách poskytuje městu podobný prospěch jako zeleň veřejná (čistič vzduchu, útočiště pro zvířata, vláha), ale je to zadarmo. Město nemusí platit údržbu zeleně. Je to také pro město levná varianta nabídky, jak trávit volný čas. Starší lidé, kteří se starají o své zahrádky, si udržují kondici a šetří náklady ve zdravotnictví. Mnohé kolonie také nabízejí služby veřejnosti - spolupracují např. se školami.

 • Politický analfabet

  Věřím tomu, že se dostanete do zastupitelstva, ale bojím se, že se nakonec spojíte s lumpy z ODS. Které strany považujete za své možné koaliční partnery? Toto je pro mě zásadní odpověď, když odpovíte "správně", tak vám to hodím.

 • Petra Kolínská

  Jsme připraveni spolupracovat se všemi demokratickými stranami, ale koaliční spolupráci s ODS vylučuji. Máte moje slovo.

 • Erika

  Dobrý den,
  v prozatimní kampani jsem zaznamenala řadu ostrých výroků ohledně bezdomovců a narkomanů (stavění táborů). Bezpečnost ve městě je pro mě velmi důležitá, ale přijde mi, že stavění táborů je přehnané řešení. Zajímalo by mě, co nabízí v tomto ohledu Vaše koalice. Děkuji a přeji pěkný den

 • Petra Kolínská

  V aktuálním akčním plánu na řešení bezdomovectví je pár rozumných věcí – např. co nejrychleji by se měla do praxe uvést prevence vystěhování. V celku je však strategie založena na represi a nepochopení problému. Cílem je bezdomovce pacifikovat a zneviditelnit. Nelze brát vážně dokument, který nezná nízkoprahová zařízení a neeviduje drastický nedostatek azylového bydlení či bydlení na půl cesty a vůbec neřeší prevenci tak ohrožených skupin, jako jsou vězni, nebo mladí lidé, kteří opouštějí dětské domovy. Sepíšeme s pomocí neziskových organizací a bezdomovců novou strategii. Založíme celopražskou síť kvalifikované nízkoprahové pomoci (přístup k osobní hygieně zdarma; zrušení registrace jako podmínky přístupu k pomoci), nabídneme Naději vhodné prostory a posílíme programy zaměřené na ty, kdo se chtějí vrátit do běžného života. Důležitá je pro nás také prevence vzniku bezdomovectví.

 • Osel, který se nestydí

  Moc jsem nepochopil, proč váš kolega z Prahy 7 Mirovský na plakátech bojuje za "Knihovnu na Letné" a přitom není ochotný podpořit ODS, která navrhla blob na Stalinově pomníku.

 • Petra Kolínská

 • Jehud

  My z Osmičky potřebujeme rychle dostavět Blanku a vnější obchvat přes Suchdol. Jinak se tu udusíme! Co nám nabídnou zelení?

 • Petra Kolínská

  Podporujeme urychlenou dostavnu vnějšího - silničního - okruhu. Trasa ale musí respektovat relevantní připomínky dotčených městských částí. Ani vy řece nechcete dýchat čistý vzduch na úkor ostatních obyvatel Prahy. Zastuputelé SZ nabízejí ochotu rychle vyjednat kompromis přijatelný pro většinu dotčených. Dosavadní vedení města jakoukoli diskusi a vyjednávání odmítalo. Tím jsme ztratili spoustu času. Proč si myslíte, že dostavba tunelu Blanka pomůže vaším plícím? Prosím zajděte se podívat po jejím spuštění na Malovanku, Hradčanskou nebo na Letenské náměstí. Tvrzení, že díky Blance bude jezdit na povrchu méně aut je blud, či spíše lež.

 • Antizahrádkář

  Zahrádky jsou smrad a bordel. A vy v programu tvrdíte, že je má město ještě podporovat?!

 • Petra Kolínská

 • Otevřený karetník

  Podle mě jsou turnikety v metru dobrý nápad. Sníží se počet černých pasažérů a všichni na tom vyděláme. Jednorázová investice do pár závor se vrátí za pár měsíců. Před rokem 1985 taky byly turnikety a žádným kočárkům ani vozíčkářům to nevadilo.

 • Petra Kolínská

 • Tramvaják v penzi

  Pořád se otíráte o dopravní podnik a o jeho "špatné hospodaření". Z čeho vycházíte, když máte pořád tolik řečí?

 • Petra Kolínská

  Dopravní podnik si ročně z městského rozpočtu ukrojí přes 10 miliard, ale informace o tom, jak bylo s penězi naloženo, je velmi neúplná. Hospodaření DP nepodléhá žádné nezávislé kontrole (ani NKÚ), ODS odmítla pustit našeho zástupce do dozorčí rady DP. Proč asi? Dopravní podnik soustavně odmítá naše žádosti o podrobnější informace. Podívejte se na reportéry ČT - je tam díl o tom, jak sy plýtvá při stavbě metra. Takto to opravdu dál nejde.

 • Dan Green

  Viděl jsem váš histerický boj proti golfu v Klánovickém lese. Co je vám do toho, když si soukromý podnikatel na vlastním pozemku chystá projekt, který ze zanedbaného lesa udělá příjemné místo? Zelený trávník vám nepřijde jako dobrá příroda?

 • Petra Kolínská

 • netopkař

  Přijde mi, že "favorit voleb" Tůma je v komunálních věcech absolutně mimo. Blábolí narychlo naučené věty a když zazní konkrétní otázka (magistrála pod muzeem), tak se ukáže jako blb. Ani v ČNB nebyl úspěšný - zůstala po něm sekera několik desítek miliard korun. Hrozí, že se s ním zelení po volbách spojí?

 • Petra Kolínská

 • Lesní muž II.

  Myslím si, že veřejná doprava by měla být zdarma. Co vy?

 • Petra Kolínská

  Veřejná doprava má být rozhodně cenově výhodnější než individuální automobilová, ale nejsem zastánce bezplatné přepravy. Když je něco úplně zdarma, lidé si toho neváží. Zelení ale udělají vše proto, aby bylo možné bezpečně využívat jinou formy rychlé a de facto bezplatné přepravy po městě - a to je na kole.

 • Šlapka dahonová

  Ráda jezdím po Praze na kole, ale je to o hubu. Místo pořádného průjezdu přes centrum cyklostezka Vysočany za 100 milionů. Co s tím uděláte? A jezdíte taky na kole?

 • Petra Kolínská

  Jezdím, ale málo, protože je to "o hubu". Cestování na kole je neuvěřitelně rychlé a když je dobrá trasa a slušné počasí, tak i velmi příjemné. Prevencí proti předražování jakýchkoli projektů jsou nová pravidla pro veřejné zakázky, solidní ředitelé odborů a městských firem, které mají vlastní realizaci na starosti. Díky zeleným a občanským iniciativám má Praha solidní koncepci rozvoje infrastruktury pro cyklisty, důležité je dávat na ni každý rok jedno procento z kapitoly doprava v rozpočtu města.

 • Útes

  Jaké bariéry v Praze máte na mysli, když mluvíte o jejich odstraňování? Já tu žádné nevidím.

 • Petra Kolínská

  Zkuste si jeden den projet Prahu na vozíčku či si půjčit kočárek. Bariéry uvidíte hned. Zkuste se zlomenou nohou nastoupit do metra na I. P. Pavlova nebo přejít přes Vítězné náměstí.

 • Procházka

  Sedíte taky v nějakém představenstvu městské firmy a berete slušné odměny za to že tam nic neděláte? Jestli ano, pak chápu vaší touhu stát se primátorkou...

 • Petra Kolínská

  Nesedím v žádné městské firmě. Politici nepatří do představenstev. Mají plnit kontrolní funkci v dozorčích radách za přiměřenou odměnu. je absurdní, aby zastupitel dostával za sezení v městské firmě více, než dostává primátor za svoji práci.

 • Antonín

  V médiích se teď často objevuje "informace" (podle mého spíš čirá dezinformace), že za plánované zdražení elektřiny může nikoliv ČEZ ani politici, kteří schválili nesmyslně vysoké příspěvky na fotovoltaiku, ale samotná existence solárních elektráren. Podle mého je to jen další zástěrkový manévr, jak na něco svést to, že ČEZ se svých příjmů prostě nevzdá. Protože podle mého by ty příspěvky na fotovoltaiku měly být hrazeny nikoliv prostřednictvím občanů, ale právě ze zisků těch, kteří provozují zdroje energie založené na neobnovitelných surovinách - tedy hlavně ČEZ. Co si o tom myslíte vy?

 • Petra Kolínská

  Podpora solární energetiky se opírá o garantované výkupní ceny a vychází ze zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů (Z. 180/2005 Sb.). Česká republika se tímto zákonem snaží dostát závazkům Evropské unie – zavázali jsme se, že budeme do roku 2010 vyrábět 8 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Na politice garantovaných výkupních cen není nic špatného. Takovou podporu zvolilo i mnoho jiných evropských států. Jenže tam si politici nastavili možnost flexibilních změn garantovaných výkupních cen, případně velmi rychle zareagovali na překvapivý pád ceny solárních článků. Ani jedno se u nás nestalo. Ještě je tu jeden zajímavý fakt. Když dříve ČEZ zdražoval elektřinu, vymlouval se na vývoj cen na mezinárodním trhu. Vznikly mu tak obrovské marže. Nyní se vymlouvá na rozvoj obnovitelných zdrojů. Pokud se ovšem dříve ceny elektřiny vytvářely na mezinárodním trhu, bude tomu i dnes. Vzhledem k tomu, že např. Německo obnovitelné zdroje významně podporuje a poroste tak cena německé elektřiny, poroste i naše, ať budeme investovat do obnovitelných zdrojů nebo ne. Když investovat nebudeme, ČEZ si akorát zvýší zisky, místo aby jejich část plynula na rozvoj obnovitelných zdrojů.

 • Dalibor K.

  Dobrý den, znáte a chápete obsah koránu? Jste pro nebo proti šíření islámu v ČR? Víte, že podle koránu muslimové udělují a vykonávají tresty smrti?

 • Petra Kolínská

 • Z desítky

  Kolikrát jste se sešla se štikou pražské ODS Tomášem Hrdličkou? Slyšel jsem, že bez dohody s ním se magistrátní úředníci a politici ani neuprdnou. Více o Hrdlovi na http://cs.wikipedia.org/wiki/Tomáš_Hrdlička_(po - litik)

 • Petra Kolínská

  Osobně jsem se s ním nesešla. Svoji zkušenost s ním mají moji kolegové-zastupitelé z Prahy 10. Věřím, že v novém zastupitelstvu bude lidí s problematickou pověstí méně. Je proto důležité, aby co nejvíce lidí přišlo k volbám.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.