Plánujete koupit byt jako investici a pronajímat ho? Odpovídal Daniel Římal

Chat je uzavřený27.09.2019 14:00

Daniel Římal.

Plánujete koupit byt jako investici a pronajímat ho přes Airbnb nebo stálým nájemníkům? Nebo uvažujete o méně pracné a výnosnější investici do nemovitostních fondů? Kolik procent si vyděláte, když pronajímáte byt nebo když investujete do nemovitostních fondů a jaké jsou výhody a rizika. Jak fungují nemovitostní fondy a kdo do nich může investovat? Na tyto otázky se ptejte Daniela Římala, zakladatele Československého nemovitostního fondu v pátek 27. září od 14.00 hod.

Daniel Římal, zakladatel Československého Nemovitostního Fondu, který po České republice a na Slovensku staví domy a byty pro rodiny. Lidem, kteří chtějí investovat do nemovitostí a kvalifikovaným investorům nabízí nadstandartní zhodnocení ve výši 7 - 8 %. Jako každý úspěšný podnikatel zažil vzestupy i pády. Říká, že chyby z minulosti už nikdy podruhé neopakoval a dokázaly ho dostat tam, kde dnes je.

Chat

 • Daniel

  Dobrý den, co je výhodnější investice do koupě byt nebo do fondu?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, dle mého názoru je výhodnější investovat do fondu. Fond si vše řeší sám a vám zhodnocuje vložené peníze. Pokud si koupíte byt, musíte se o něj starat - správa nemovitosti ekonomická i technická, výběr vhodného nájemníka a tak dále. To vše dnes stojí čas. Když si to pečlivě spočítáte, dojde vám, že je lepší mít pravidelný výnos z fondu. Dnešní zhodnocení z pronájmu bytu je maximálně do 5 %, a to už započítávám nájem i růst cen nemovitostí. Jediná možnost, kde se může výnos z pronájmu nemovitostí podobat výnosu jako v našem fondu, je v dnešní době například Moravskoslezský kraj. Ale to jsme na stejném zhodnocení, kdy nezapočítáváme váš čas, který si pronájem bytu vyžaduje.

 • SK

  Jaké jsou výhody a nevýhody při investování do nemovitostních fondů?

 • Host chatu

  Pokud mám porovnávat to, zda dát peníze do fondu či si koupit byt, tak je hlavní výhoda právě to, že se nemusíte o nic starat. Jak jsem již uvedl v předchozí odpovědi. Fond jako takový ručí celým svým majetkem. A vy ze své investice máte vždy jasný podíl. Myslím si, že dnes jde o přístup myšlení k dané věci. Nevlastníte konkrétní byt. Ale máte peníze někde, kde jsou jištěny prakticky stejnou věcí. Výhoda fondu je, že po 3 letech neplatíte daň z příjmu. Jako OSVČ musíte pronájem bytu každý rok přiznat a zdanit.

 • DENMARK

  Jaké jsou výhody a nevýhody pronajímání bytu přes Airbnb?

 • Host chatu

  Oproti klasickému dlouhodobějšímu nájmu je krátkodobý vždy výnosnější. Z mého pohledu je to pouze navenek. Krátkodobé pronájmy mají daleko větší náklady na správu nemovitosti. Věci se rychleji ničí, větší poplatky za inkaso, praní povlečení, úklid, předávání klíčů atd. Když všechno nakonec sečtete, vyjde to nastejno. Další nevýhoda krátkodobého pronájmu je, že nikdy nevíte, jak se bude nájemník chovat a zda to neovlivní rezidenty v okolních bytech. Lidé začínají od krátkodobých pronájmů pomalu upouštět.

 • GF

  Jaké jsou výhody a nevýhody pronajímání bytu stálým nájemníkům?

 • Host chatu

  Výhoda je stálý příjem, pokud ho však máte dobře spočítaný. Nevýhody nevidím. Při každém nájmu musíte počítat s pravidelnými opravami. Jednou za pár let vyměnit kuchyňskou linku a další vybavení, které jste pronajal společně s bytem. Z mého pohledu je nejjednodušší pronajmout nezařízený byt. Vyhnete se problémům s opotřebením nábytku a bytu. Pronajímatelé si to často celé nedokáží dobře propočítat.

 • ANTI

  Kolik je v ČR nemovitostních fondů v současnosti?

 • Host chatu

  Přesný počet říct nelze, jsou jich desítky. Nemovitostní fond je široký pojem. Říkají si tak investiční společnosti se zacílením pouze na nemovitosti i velké podílové fondy, které kupují administrativní budovy. Spíš bych dnes rozlišoval zaměření fondů jako takových. Zda se zabývají výstavbou rezidenčního bydlení či komerčních prostor. Zda to jsou haly nebo kanceláře. Zda pronajímají koupené byty či pronájem kanceláři. Každý fond má své úzké zaměření, stejně jako ten náš.

 • Zuzana

  Dobrý den, jak je to s placením daní při pronajímání bytu přes Airbnb? Jsem podnikatelka. Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, to je otázka spíše na finanční úřad. Nicméně pokud byt vlastníte, tak byste z příjmu měla odvádět daně jako z každé jiné činnosti. U právnické osoby je to stejné.

 • Petr

  Jak fungují nemovitostní fondy?

 • Host chatu

  Každý fond má obhospodařovatele, administrátora, depozitáře a dohled ČNB. Ti všichni dohlíží na řádné fungování fondu.

 • Jiří

  Kolik peněz musím mít, abych investoval do nemovitostního fondu? Mohu vložit třeba 100tis Kč?

 • Host chatu

  My jsme fond kvalifikovaných investorů. Investice je od 1 mil. Kč. Následně můžete po 100 tis. Kč přikupovat další investiční akcie. Banky mají podílové fondy, kde lze investovat například od 10 tis. Kč měsíčně. Nabízejí ale podstatně nižší zhodnocení na úrovni 2 až 3 %.

 • JD

  Není rizikové investovat do fondu, než vlastnit hmatatelnou nemovitost?

 • Host chatu

  Zase je to otázkou určitých zajetých stereotypů. Každé rozhodnutí nese nějaké riziko. Ať jde o investici do nemovitosti nebo do investičních akcií. Nicméně na misce vah je riziko dle mého názoru stejné.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 51/2019 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.