Evropané od USA přebírají dvě významná velitelská místa v NATO

Zahraničí
9. 2. 2026 22:07
ilustrační foto
ilustrační foto

Spojené státy přenechají dva z významných velitelských postů v rámci Severoatlantické aliance evropským představitelům. Jde o velitelství italské Neapoli a v Norfolku v americkém státě Virginia. Krok odpovídá požadavku amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby evropské země převzaly větší odpovědnost za svou vlastní bezpečnost.

Washington předá Itálii velení Velitelství spojeneckých sil NATO v Neapoli (JFC Naples), které má na starosti jižní oblast aliance, zatímco Británie převezme Velitelství spojeneckých sil NATO v Norfolku (JFC Norfolk), odpovědné za severní křídlo. Americké síly naopak budou nově velet Spojeneckému námořnímu velitelství (MARCOM) v Northwoodu v Británii.

Změny budou zavedeny nejdříve za několik měsíců, sdělili AFP dva diplomaté z NATO pod podmínkou zachování anonymity. "Je to dobrá známka toho, že dochází k přenesení odpovědnosti v praxi," řekl jeden ze zdrojů.

Spojené státy v NATO hrají ústřední roli od vzniku aliance v roce 1949. Nyní budou mít centrální velení nad třemi složkami NATO, a to nad pozemními silami (LANDCOM), námořními silami (MARCOM) a leteckými silami (AIRCOM). Rovněž si uchovávají velení nad Vrchním velitelstvím spojeneckých sil v Evropě (SACEUR), což je strategická pozice, kterou od založení aliance zastává občan USA. Spíše politický post generálního tajemníka tradičně zastává Evropan.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pexels

Další čtení

Ukrajina útočí na Krym: Po útoku na elektrárny čelí Sevastopol kritické situaci

Zahraničí
24. 6. 2026
ilustrační obrázek

Mocenský poker v Praze: Německý tisk analyzuje střet mezi prezidentem a vládou

Zahraničí
24. 6. 2026

Před pěti lety se na Floridě zřítila 12patrová budova, při neštěstí zahynulo 98 lidí

Zahraničí
24. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ