Finský model stravování, kdy si děti samy nabírají oběd na talíř a volí si jeho skladbu i velikost porce, se rozšíří do dalších škol v Praze. Jako první s ním letos v září začala Základní škola Ohradní v Praze 4. Nově by se měla přidat Základní škola Campanus na Chodově, pilotní projekt se připravuje v Praze 3. Vyplývá to z odpovědí mluvčích městských částí na dotazy ČTK.
Podle průzkumu organizace Prague Food Waste vyprodukují školní jídelny, které vaří pro 400 až 600 žáků, týdně 426 kilogramů potravinového odpadu. Průzkum byl součástí tiskové zprávy o úterní konferenci Cirkulární města a byznys, kterou pořádal Pražský inovační institut.
"Finský model stravování se připravuje v ZŠ Campanus, kde byla o prázdninách upravena výdejna stravy. Zatím se tam ale pracovníci s novým prostorem výdeje učí teprve pracovat," uvedla mluvčí radnice Prahy 11 Alžběta Plocová. Systém výdeje obědů chce otestovat i Praha 3. "Připravuje se pilotní projekt – přesněji řečeno mapujeme, na které základní škole by bylo možné finský model stravování vyzkoušet," sdělil mluvčí městské části Petr Habáň.
Od září takto vydává obědy ZŠ Ohradní. Hlavní jídlo zůstává obdobné jako dříve a je v souladu s nutričními doporučeními. Oběd však kuchařky rozloží na části, například zvlášť knedlíky, maso i omáčku. Děti si pak samy vyberou, zda chtějí na talíř všechny části pokrmu, nebo některou nahradí třeba zeleninou ze salátového pultu.
Podle ředitelky ZŠ Ohradní Evy Smažíkové se dřív běžně stávalo, že dítěti nechutnala pouze jedna z potravin, ale vrátilo celý oběd. "Už teď vidíme, že šetříme, děti si nandávají jenom to, co jí a mají rády, a ani to nepřehánějí s porcemi, protože vědí, že si mohou přidat," řekla Smažíková. Místostarostka Prahy 4 pro školství Irena Michalcová (ANO) uvedla, že o finský model už projevila zájem další škola v této městské části.
Plýtvání potravinami bylo tématem konference Cirkulární města a byznys, kterou pořádal Pražský inovační institut. Z průzkumu organizace Prague Food Waste vyplývá, že největší část odpadu ze školních jídelen tvoří jídlo, které děti dostanou na talíř a vrátí ho. Organizace doporučuje například nahradit polévku jiným předkrmem, protože ji podle průzkumu konzumuje jen pětina dětí. Navrhuje také úpravu rozvrhů tak, aby děti měly dostatek času na oběd. Finský model stravování uvádí jako jeden ze způsobů, jak snížit množství vyhozeného jídla.
Od roku 2022 funguje finský model stravování na Masarykově základní škole v Tanvaldu na Jablonecku. Škola ho záměrně testovala na dětech prvního stupně, protože měla obavy, že menší děti nebudou samostatné a nezvládnou si jídlo nabrat. To se nepotvrdilo a množství vyhozeného jídla se snížilo o 80 až 90 procent. V současnosti takto fungují tři školní jídelny v Tanvaldu.