Gruzínec v tramvaji zapálil svou ženu. Soud v Německu ho poslal na doživotí

Zahraničí
27. 11. 2025 12:36
ilustrační foto
ilustrační foto

 Soud ve východoněmecké Geře ve čtvrtek poslal na doživotí do vězení Gruzínce, který se v březnu pokusil v tramvaji upálit svou ženu. Důvodem činu, jak konstatoval soud, bylo to, že se cítil ponížen tím, že se s ním manželka chtěla rozvést.

Soud rovněž ženě, která utrpěla vážná zranění, přiřknul odškodné 75.000 eur (1,8 milionu korun). "Nejste monstrum, jste člověk, který na sebe naložil těžkou vinu," řekl soudce Uwe Tonndorf. Poznamenal, že 47letý muž nechtěl, aby jeho žena vedla samostatný život. Čin pak Tonndorf přirovnal k veřejné popravě.

Ženu se muž pokusil upálit v tramvaji v Geře, kde ji polil benzinem a zapálil. Následně z místa utekl, ale později se policii vzdal. Ženě tehdy pomohl řidič tramvaje, který ji uhasil hasicím přístrojem.

Případ vyvolal v Německu debatu o takzvané femicidě, kdy jsou vraždy žen motivované pohlavím oběti. Magazín Der Spiegel v říjnu napsal, že počet zaznamenaných případů násilí proti ženám v Německu stoupá.

Podle Spolkového kriminálního úřadu (BKA) se vyšetřovatelé v roce 2023 věnovali 180 715 případů domácího násilí na ženách, o rok dříve jich přitom bylo 171 076. Kriminalisté vycházejí z toho, že takových případů je výrazně více, oběti je ale neohlásí.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pexels

Další čtení

Polsko si připomnělo vraždění Židů polskými sousedy, extremisté protestovali

Zahraničí
10. 7. 2026
ilustrační foto

Frontex: Nelegální migrace do EU od ledna meziročně klesla o 37 procent

Zahraničí
10. 7. 2026
ilustrační obrázek

„Nic tak silného jsem nezažil.“ Obyvatelé japonských ostrovů čelí hrozbě tajfunu Bavi

Zahraničí
10. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ