Humpolecká 8smička otevře výstavu vizuální umělkyně Scerankové

Domácí
13. 2. 2025 21:15

Humpolecká Zóna pro umění 8smička v pátek otevře výstavu tvorby vizuální umělkyně Pavly Scerankové Moli, kteří prožírají ruce do světel. Výstava je průřezem její tvorbou, představí ale i díla vytvořená přímo pro humpolecký výstavní prostor, řekla ředitelka 8smičky Martina Hončíková. Výstava z výstavního cyklu Sólo, který dává prostor současným umělcům a umělkyním, potrvá do 11. května.

"Pavla Sceranková připravila pro 8smičku opravdu mimořádný soubor. Návštěvníci uvidí videosochy a zároveň soubor sochařských a kinetických objektů, věcí, které jsou pro její tvorbu tak typické," řekla Hončíková. Sceranková podle ní prostřednictvím běžných předmětů, jako jsou oděvy či nábytek, vytváří křehké rovnováhy mezi podporou a nejistotou.

Vystavené objekty jsou působivé napětím, které ztělesňují, ale i svojí neoddiskutovatelnou hravostí. A hravost nabízí výtvarnice i návštěvníkům výstavy. "Pavla by si přála, aby se na výstavě člověk zastavil a řekl si - ano, nejsem s těmi svými pocity sám či sama, někdo to má stejně jako já a cítím se viděn, viděna. I proto chceme, aby tady návštěvníci zanechali otisk svého pocitu," řekla Hončíková. Pocit může mít jakoukoli podobu - postavy, tváře, neurčitého tvaru. Návštěvníci ho budou tvořit přímo mezi vystavenými díly z kusu modelovací hlíny, kterou obdrží společně se vstupenkou. "Svůj pocit pak budou moci umístit kamkoli do výstavy, takže se bude postupně zaplňovat city a pocity, na což se moc těžím," dodala Hončíková.

Pavla Sceranková se narodila v roce 1980 v Košicích. V roce 2011 dokončila studium na pražské Akademii výtvarných umění. Opakovaně byla ve finále Chalupeckého ceny pro výtvarníky do 35 let. Doménou její tvorby je socha, instalace a objekt, od drobných realizací až po velkoformátové kinetické projekty nebo videoperformance.

Zóna pro umění 8smička vznikla v Kamarytově ulici u městského parku Stromovka díky stejnojmennému nadačnímu fondu z bývalé textilní továrny. Galerie se poprvé otevřela na jaře 2018. Mezi hlavní cíle patří přivést a propagovat soudobé umění na Vysočinu prostřednictvím výstav a doprovodných programů.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Pavlíček Luboš

Další čtení

ilustrační foto

Rodiče týrali a zanedbávali své děti, jedno zemřelo. Dostali pět let vězení

Domácí
Aktualizováno: 12. 12. 2025 16:35
ilustrační foto

Lidí v Česku ubylo. Víc jich umírá, než se rodí. Je nás přesně 10 897 178

Domácí
12. 12. 2025
Pohřešovaný chlapec

Hledá se dvanáctiletý chlapec. Odjel do školy, ale už tam nedorazil

Domácí
12. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV