Inflace v dubnu zpomalila na 1,8 pct, analytici čekají, že se vrátí nad dvě pct

Ekonomika
13. 5. 2025 23:14
Aktualizováno: 14. 5. 2025 02:05

Spotřebitelské ceny v dubnu meziměsíčně klesly o 0,1 procenta a meziročně vzrostly o 1,8 procenta. Inflace zvolnila z březnových 2,7 procenta na nejnižší úroveň za posledních sedm let. Dnes to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ), který tak potvrdil svůj předběžný odhad z minulého týdne.

Podle statistiků je důvodem nižší inflace mimo jiné zlevnění pohonných hmot a loňská vyšší srovnávací základna. Analytici ale upozornili, že ke zpomalení inflace přispěly zejména položky, jejichž ceny silně kolísají. V příštích měsících se podle nich meziroční inflace vrátí nad dvě procenta.

V mezinárodním srovnání inflace si Česko polepšilo, když ji mělo 33. nejvyšší ze 41 sledovaných zemí, zatímco před měsícem byla 21. nejvyšší, vyplývá z analýzy investiční platformy Portu. Rychlejší meziroční růst cen než Česko zaznamenaly v dubnu všechny sousední země. V Německu byla inflace 2,1 procenta, v Rakousku 3,1 procenta, na Slovensku 3,8 procenta a v Polsku 4,2 procenta.

Inflaci v dubnu brzdily pohonné hmoty, které meziročně zlevnily o 13,4 procenta. Zdražovaly naopak některé potraviny a nealkoholické nápoje, například máslo o 28,8 procenta, káva o 20,4 procenta či kakao o 18,8 procenta. Celkově byl ale růst cen potravin mírnější než v březnu. Za nájemné lidé platili o 5,9 procenta více, za teplo a teplou vodu o téměř pět procent více. Ceny elektřiny ale klesly o 4,7 procenta a ceny plynu o bezmála devět procent. Ceny zboží ve srovnání s loňským dubnem úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 4,7 procenta.

Analytici upozornili, že za zvolněním meziroční inflace stály hlavně položky s kolísavými cenami, jako pohonné hmoty a potraviny. "Cenově dolů šly převážně položky, které nepatří mezi takzvaně jádrové, tedy pohonné hmoty a potraviny. Zbytek spotřebního koše v souhrnu více méně cenově stagnoval. Navíc po březnovém zmírnění opět zrychlil růst cen služeb, který tak nadále představuje jedno z hlavních inflačních rizik," uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Na příspěvek cenově volatilních položek k poklesu inflace na nejnižší hodnotu za sedm let upozornila i Česká národní banka (ČNB), která ve své prognóze v dubnu čekala inflaci dvě procenta. "Za tímto vývojem stojí především kolísavé ceny potravin, nápojů a tabáku, v rámci nichž meziměsíčně klesaly zejména ceny alkoholických nápojů. To mohlo souviset se slevami v období velikonočních svátků, které letos připadly na duben, zatímco loni byly z větší části v březnu," uvedl náměstek ředitele sekce měnové ČNB Jakub Matějů.

ČNB také připomněla, že rychlejší růst cen služeb přetrvává. "Tento vývoj naznačuje, že i přes stávající nízkou hodnotu celkové inflace není cenový vývoj v oblasti služeb plně stabilizován a nadále vyžaduje opatrný přístup k měnové politice," zdůraznil Matějů.

Analytici očekávají v příštích měsících tempo růstu spotřebitelských cen znovu vzroste nad dvě procenta. "V květnu a červnu lze čekat mírné zrychlení celkové meziroční inflace, zejména v důsledku vývoje cen potravin. Pro letošní druhé pololetí ale čekáme, že inflace v některých měsících opět klesne do blízkosti úrovně inflačního cíle, tedy ke dvěma procentům, anebo dokonce mírně pod dvouprocentní úroveň," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Autor: ČTKfoto: depositphotos

Další čtení

Český výrobce vinylů je stále největší na světě. Firma prodala 70 milionů desek

Ekonomika
13. 5. 2025

Česká pošta loni zase prodělala půl miliardy. Další ztráty se čekají i letos

Ekonomika
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ