Kanadský premiér Mark Carney se dnes v Bílém domě poprvé setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten ještě před schůzkou tvrdě napadl Kanadu na sociální síti a po boku Carneyho před novináři pak označil společnou hranici obou zemí za umělou linii. Carney vzápětí uvedl, že Kanada není a nikdy nebude na prodej.
Trump od svého lednového návratu do úřadu opakovaně navrhuje, že by se Kanada měla stát 51. státem USA. Ačkoli jejich dnešní setkání provázely úsměvy a podání rukou, na toto téma rychle přišla řeč, jakmile oba státníci začali odpovídat v Oválné pracovně na dotazy novinářů.
"Nebudeme o něčem diskutovat, pokud o tom někdo nebude chtít diskutovat," řekl Trump. "(Ale) bylo by to opravdu nádherné manželství," dodal o možném spojení obou zemí.
Carney však v Oválné pracovně tuto myšlenku rychle odmítl. "Není na prodej, nebude na prodej - nikdy," řekl kanadský premiér Trumpovi. "Nikdy neříkej nikdy, nikdy neříkej nikdy," reagoval Trump.
Americký prezident, jehož celní politika otřásla světovými trhy a zhoršila také vztahy mezi USA a Kanadou, před jednáním s Carneym řekl, že budou diskutovat o "tvrdých otázkách". Narážel tak na své přesvědčení, že se Spojené státy obejdou bez kanadských výrobků.
"Bez ohledu na cokoli budeme s Kanadou přátelé," řekl Trump před novináři a zdůraznil například trvající závazek USA severního souseda v případě potřeby bránit.
Krátce před Carneyho příjezdem do Bílého domu nicméně Trump na své sociální síti napsal: "Velmi s ním chci spolupracovat, ale nedokážu pochopit jednu jednoduchou pravdu - proč Amerika dotuje Kanadu 200 miliardami dolarů ročně, navíc jim poskytuje zdarma vojenskou ochranu a mnoho dalších věcí? Nepotřebujeme jejich auta, nepotřebujeme jejich energii, nepotřebujeme jejich dříví, nepotřebujeme nic z toho, co mají, kromě jejich přátelství, které si snad navždy udržíme. Na druhou stranu oni od nás potřebují všechno!" uvedl Trump ve svém příspěvku, jako obvykle prokládaném velkými písmeny.