Veterináři kvůli novým ohniskům katarální horečky ovcí rozšiřují ochranné pásmo kolem nákazy o dva okresy Pardubického kraje. ČTK o tom dnes informovala Státní veterinární správa (SVS). Jde o okresy Ústí nad Orlicí a Svitavy. Pásmo nově zahrnuje celý Pardubický kraj, celkem sahá do deseti krajů a jeho výměra už dosahuje více než 53.000 kilometrů čtverečních. V pásmu platí mimořádná veterinární opatření, která upravují podmínky přemísťování zvířat náchylných k nákaze z pásma do oblasti mimo pásmo. Cílem opatření je zamezit šíření nemoci.
Pásmo od dnešního dne zahrnuje všechny okresy v Karlovarském, Ústeckém, Středočeském, Libereckém, Plzeňském, Jihočeském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Dále do pásma spadá hlavní město Praha a část Kraje Vysočina.
K rozšíření pásma veterináři prostoupili po potvrzení nákazy v chovu ovcí v okrese Ústí nad Orlicí. Nemoc se nicméně podle veterinářů šíří i v chovech v Jihočeském a Královéhradeckém kraji, což je ale pro aktuální roční dobu typické, tvrdí veterináři.
Veterináři doporučují chovatelům vakcinaci
"Upozorňujeme chovatele na nutnost dodržování pravidel pro přemísťování zvířat z pásma daných platnými mimořádnými veterinárními opatřeními do oblasti mimo pásmo v ČR. Zároveň doporučujeme chovatelům vnímavých zvířat zvážit vakcinaci svých chovů proti horečce ovcí sérotypu 3 jako prevenci zavlečení nákazy do chovu," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Katarální horečka ovcí se počátkem loňského září vrátila do Česka po 15 letech. Nákaza se šíří i v řadě dalších evropských zemí. SVS během loňského roku v ČR vyhlásila 115 ohnisek nákazy. Koncem letošního dubna veterináři informovali, že v Česku opět hrozí katarální horečka ovcí a od 1. května stanovili pásmo, ze kterého je mimo jiné omezený přesun zvířat.
Nemoc není nebezpečná pro lidi
Nemoc není přenosná na člověka. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v dutině ústní, nozdrách, víčkách a uších, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy, skot většinou nemá klinické příznaky. Zvířata se nemusí plošně utrácet.
Loňské vyhlašování ochranných pásem a mimořádných opatření negativně ovlivňovalo chovatele, stěžovali si zejména za ušlý zisk z obchodování se zvířaty uvnitř Česka, ale zejména s cizími zeměmi. Ministerstvo zemědělství už dříve uvedlo, že chovatelům ušlý zisk neproplatí, mohou ale zažádat o pokrytí nákladů na očistu, dezinfekci, dezinsekci a deratizaci hospodářství i dalšího zařízení a vybavení.
Šíření nákazy přináší i potraty u zvířat
Pravděpodobným důsledkem loňského šíření nákazy byly také případy většího množství potratů nebo porodů života neschopných mláďat v oblastech, kde byla nákaza potvrzená. Preventivní vakcinace je podle veterinární správy nejúčinnější ochrana proti nákaze.