Letiště Václava Havla letos rozdělí dohromady 23 milionů korun v grantových programech na podporu biodiverzity a na pořízení ventilačních systémů ke snížení hluku v budovách. Další peníze budou v programu Dobré sousedství, částku letiště oznámí s vyhlášením programu v květnu. Dnes o tom informovala mluvčí letiště Denisa Hejtmánková. Loni letiště ve třech programech rozdělilo 30,6 milionu korun mezi 158 žádostí.
Žádosti do programu Biodiverzita na podporu druhové rozmanitosti, ekologické stability a zadržování vody v okolí letiště mohou podávat od 5. ledna do konce března obce, městské části, školy, neziskové organizace nebo výzkumné instituce. Příspěvek je například na obnovu zelených ploch, podporu přirozených biotopů nebo environmentální vzdělávání.
V minulých letech letiště podpořilo přes 40 projektů, z toho v loňském roce 11. Stejně jako loni i tento rok jsou na podporu biodiverzity vyčleněny tři miliony, příspěvek může být až 300.000 korun. Tento program plánuje Letiště Praha vyhlašovat minimálně do roku 2050. Bližší informace jsou na webu letiště.
V programu Ventilace letiště loni rozdělilo 12,6 milionu mezi 60 žádostí. Letos je vyčleněno 20 milionů korun, příjem žádostí začne 3. února a skončí s přijetím 80 žádostí. Cílem je pomocí instalace ventilačních systémů k výměně vzduchu snížit v budovách hluk z leteckého provozu.
Program Dobré sousedství je zaměřen na podporu komunitního života v okolí letiště a bude vyhlášen v květnu. O příspěvek mohou žádat obce, městské části a veřejně prospěšné organizace. Loni bylo rozděleno 15 milionů korun mezi 87 projektů. Částku pro letošní rok letiště oznámí po vyhlášení programu.
Společnost Letiště Praha v roce 2024 vykázala čistý zisk 2,47 miliardy korun. Oproti roku 2023 byl o miliardu vyšší. Proti předcovidovému roku 2019 byl nižší zhruba o půl miliardy korun, tehdy čistý zisk firmy činil tři miliardy korun. Letiště za loňský rok odbavilo 17,75 milionu lidí, a přiblížilo se tak k roku 2019, kdy odbavilo nejvíce lidí ve své historii, 17,8 milionu.










