Výheň, slaná voda, chlor. Léto je pro pokožku těžkou zkouškou. Přečtěte si pár tipů, jak se o pleť starat v období prázdnin.
Zdravou a krásnou pokožku můžete podpořit i sami doma vlastními silami. Složitější procedury je vhodné konzultovat s odborníky.
Čas na hydrataci
První přikázání pro čas trávený na slunci, u moře nebo bazénu zní: hydratuj! Vysušená pokožka vyžaduje péči. Doma si můžete zajistit výživu pleti např. pravidelným krémováním, nejlépe pomocí neagresivních, přírodních přípravků. Určitě zvládnete připravit také hydratační masku, nejlépe z avokáda, medu či okurek – receptů a tipů je doslova plný internet. Naprostým základem domácí péče je pak samozřejmě pravidelný pitný režim. Pokud svěříte péči o pleť expertům, je vhodné vyhledat ověřené kliniky estetické medicíny, které právě v létě nabízejí řadu neinvazivních i miniinvazivních ošetření. „V létě jsou oblíbená zejména hydratační a regenerační ošetření, jako je bioremodelace ultračistou kyselinou hyaluronovou nebo ošetření takzvanými polynukleotidy, které získáváme z DNA spermií lososa – to je účinná látka, která pomáhá regeneraci pleti na buněčné úrovni,“ říká Pavlína Vlasáková, šéfka sítě klinik My Best Care. „A kdo nechce ani malou jehličku, může sáhnout po aquapeelingu, který zajistí velmi jemnou a účinnou hydrataci bez zásahu do kůže.“
Sezóna vrásek a stárnutí
Léto je bohužel typickým obdobím zvýšeného výskytu vrásek. Vrásky totiž nejsou jen otázkou věku – začínají se tvořit právě v období, kdy pleť dlouhodobě vysychá. Léto je pro tyto procesy bohužel vyloženě „ideální“– stačí si vzpomenout na řidiče kamionů a jejich „dvojí tvář“: jednu polovinu obličeje (či jednu půlku trupu) mají opálenější, starší a vrásčitější kvůli tomu, že na ně při jízdě svítí slunce přes boční okénko. Pavlína Vlasáková doporučuje vráskám čelit letním „elixírem mládí“: „Jedná se o kombinaci kyseliny hyaluronové, aminokyselin a vlastní krevní plazmy, která dokáže pleť doslova restartovat,“ říká šéfka My Best Care.
Zapařením a zánětům předcházejte správnou hygienou
Rozsáhlejší zásahy do pokožky se v letních měsících realizují méně často. Hlavním důvodem je skutečnost, že v Česku je zakořeněný mýtus, že v létě se na operace pokud možno vůbec nemá chodit. „Kdyby to byla pravda, tak tradiční destinace jako Florida, Dubaj nebo Mexiko, což jsou doslova Mekky plastické chirurgie s celoročním provozem, by neexistovaly nebo neprosperovaly,“ usmívá se Pavlína Vlasáková. Vyšší teploty sice zvyšují rizika, jako jsou zapaření či zánět rány, ta lze ale minimalizovat správnou péčí a důslednou hygienou. „Samozřejmostí jsou pravidelné konzultace s lékařem,“ připomíná.