Liberci s likvidací rozsáhlé skládky pomáhají vězni, nasbírali zatím 6,5 tuny

Domácí
20. 6. 2025 22:56

Liberec zahájil likvidaci rozsáhlé skládky vytvořené bezdomovci v Otavské ulici, která je v prostoru mezi obchodním centrem Nisa a městským sportovním areálem s multifunkční arénou. S úklidem městu pomáhají vězni z místní věznice. Při první akci nasbírali 6,5 tuny odpadků, což je asi pětina toho, co je potřeba odvézt. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Jana Kodymová.

Skládka se nachází ve svahu nad železniční tratí u provizorních přístřešků bezdomovců. "Dvacítka odsouzených při první akci odstranila na 6,5 tuny odpadků, mezi kterými šlo najít opravdu všechno. Mimo rozšířený směsný odpad zde bylo mnoho jízdních kol, kočárků, beden, pneumatik, kufrů, batohů, ale také elektrospotřebičů. Nalezena byla i velká rohová vana," uvedla Kodymová.

Místo podle ní připomíná situaci v lesíku u letiště, kde bývalo také stanové městečko lidí bez domova a závislých na drogách. Bezdomovci ho opustili před několika lety po požáru a zůstala po nich také obří skládka. Město ji opět s pomocí vězňů likvidovalo v létě roku 2023. "Uklidit 4000 metrů čtverečních plochy trvalo tehdy šest dní, přičemž ručně bylo sebráno několik desítek tun odpadu," uvedla mluvčí radnice.

Liberec při úklidu veřejných prostranství spolupracuje s místní věznicí dlouhodobě. Aktuálně vězni pomáhají vyčistit také prostor u řeky Nisy. "Plocha u cyklostezky za fotbalovým stadionem je porostlá nevhodnými invazními rostlinami, kdy převažuje křídlatka japonská," dodala Kodymová. Vězni invazivní rostliny vytrhávají i s kořeny.

Autor: ČTKfoto: depositphotos

Další čtení

V bažantnici na Písecku je ptačí chřipka, 10 000 bažantů se musí zlikvidovat

Domácí
20. 11. 2025

TSK zastaví přestavbu Libeňského mostu, připraví nový projekt

Domácí
20. 11. 2025

V Jeseníkách začne lyžařská sezona příští pátek, vleky spustí jako první Branná

Domácí
20. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ