Téměř pětina Čechů má obavy z odběrů krve, nejčastěji se bojí jehly, pohledu na krev nebo mají strach z bolesti. Skoro každý desátý se kvůli tomuto strachu vyhýbá návštěvám lékaře kvůli prevenci. Informovala o tom společnost Synlab, která si nechala průzkum zpracovat agenturou Ipsos v dubnu letošního roku. Odpovídal v něm reprezentativní vzorek 520 osob.
Hlavní příčinou obav je u 40 procent respondentů injekční jehla, téměř 30 procent se bojí bolesti, 28 procent děsí pohled na krev a 27 procent má obavy ze mdlob, čtvrtina z nevolnosti. Asi 16 procent lidí straší výsledek vyšetření nebo se obává přístupu zdravotníka.
"Způsob, jakým odběr probíhá, hraje z hlediska komfortu zcela klíčovou roli. Téměř polovině lidí pomáhá překonat strach přívětivý přístup zdravotníka. Vlídná a jasná komunikace či ochota přizpůsobit se individuálním potřebám jednotlivce mohou pacientovi zásadně ulevit," uvedla vedoucí odběrových pracovišť Synlab Martina Vršková.
Přijít včas, napít se vody a nebát se bát
Zhruba pětina lidí v průzkumu uvedla, že s kvůli obavám s návštěvou lékaře váhá, nakonec ale dorazí. Téměř desetina se však kvůli strachu návštěvám lékaře vyhýbá, nejčastěji jde o lidi ve věku 45 až 53 let.
Čtyři procenta respondentů označila odběr krve jako silně stresující. "Obava z odběru by neměla být důvodem k odkládání prevence či jiné péče o zdraví," uvedla generální ředitelka společnosti Synlab v Česku a na Slovensku Kateřina Bílly Danyšová.
Odborníci pro snížení stresu radí přijít na odběr včas a před samotným úkonem se napít vody, dobře hydratované tělo usnadňuje odběr. Obavy je vhodné se zdravotníkem sdílet, zároveň není třeba se na jehlu při odběru dívat. "Nepodceňujte přípravu. Dodržení lačnění a odpočinku pomáhá předejít opakování odběru," radí autoři průzkumu.