O případných náhradách škod způsobených při pátečním masivním výpadku elektrické energie v části Česka rozhodne vláda na základě analýzy příčin. Kompenzace jsou možné, pokud dojde k pochybení, napsal dnes ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Hospodářská komora, Asociace malých a středních podniků a živnostníků a Svaz obchodu a cestovního ruchu v pondělí uvedly, že takzvaný blackout způsobil jen gastronomickému sektoru škody v řádu desítek milionů korun, žádají proto o návrh kompenzačních opatření. Například největší česká textilka Juta ze Dvora Králové nad Labem přitom odhadla škody na 25 až 30 milionů korun.
"Budeme postupovat podle zákona podobně jako u jiných mimořádných událostí. Společnost ČEPS vyhlásila nouzový stav z důvodu vyšší moci. Podle obecně platné právní úpravy jsou náhrady škod možné v případě, pokud dojde k pochybení. Počkejme si tedy na konkrétní příčiny událostí, které se nyní detailně analyzují," uvedl dnes Vlček. Podnikatelské organizace přitom ministra kritizovaly, že dopady blackoutu podceňuje.
Utrpěly hospody, restaurace i hotely
Podle organizací vznikly restauracím, kavárnám a hospodám ztráty kvůli vyhozenému jídlu či zrušeným rezervacím. "Výpadek elektřiny znamenal nejen ztrátu všech připravených pokrmů, ale také zrušení tisíců rezervací a zásadní výpadek tržeb. Ministr Vlček by měl přestat bagatelizovat dopady blackoutu a začít jednat. Česká gastronomie potřebuje pomoc, ne prázdná fráze," uvedl dnes dopoledne předseda sekce gastronomie Hospodářské komory Luboš Kastner.
Podnikatelské organizace požadují, aby se vláda více zajímala o škody v postiženém sektoru. Chtějí například, aby okamžitě vyčíslila způsobené škody a navrhla podporu pro postižené podniky. "Je neakceptovatelné, aby ministr prohlašoval, že blackout neměl vážné dopady, aniž by se zajímal o konkrétní škody v jednotlivých sektorech," podotkl Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Mezi další požadavky patří systémové řešení prevence podobných výpadků v budoucnu včetně zlepšení komunikace s postiženými podnikateli.
Textilka tři hodiny mimo provoz. Škody až 30 milionů
Největší česká textilka Juta ze Dvora Králové nad Labem přitom již předběžně odhadla škody způsobené pátečním výpadkem elektřiny na 25 až 30 milionů korun. Továrny podniku v Královéhradeckém a Libereckém kraji byly bez elektřiny až tři hodiny. Uvedl to technický ředitel společnosti Jan Čeřovský.
Podle Tomáše Prouzy, prezidenta SOCR, škody postihly i obchody, i když v menší míře než gastronomii. "I tak se budou počítat v milionech korun, jak kvůli neprodaným potravinám, které se musely zlikvidovat, tak kvůli výpadku tržeb a dodatečným nákladům na znovuuvedení prodejen do provozu," uvedl Prouza.
I pekaři si stěžují
Páteční výpadky proudu se dotkly také pekařského sektoru. "Některé firmy, které nemají zajištěný náhradní zdroj, zaznamenaly určité ztráty. V našem oboru se zatím jedná o jednotky podniků," řekl na dotaz mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.
Výpadek elektrického proudu způsobilo roztržení vodiče. Bez elektřiny se v pátek po poledni ocitl asi milion odběratelů, do večera se podařilo obnovit dodávky do všech postižených míst.
Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky.