Meteorologové dnes večer postupně odvolali smogové situace ve všech regionech, kde platily. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ji vyhlásil kvůli vysokým koncentracím přízemního ozonu v ovzduší.
Smogová situace platila od čtvrtečního odpoledne v Ústeckém kraji a od dnešního odpoledne v Praze a Středočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji.
Nárůst koncentrací ozonu souvisel s nynějšími extrémně vysokými teplotami vzduchu. Přízemní ozon vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření.
Působí především na plicní tkáň a sliznice. Při vyšší koncentraci ozonu v ovzduší a delším působení mohou lidé pociťovat pálení očí a nosu, nucení ke kašli, bolest hlavy a tlak na hrudi. V oblastech s vysokou koncentrací ozonu by se podle ČHMÚ měli lidé při pobytu venku zejména v odpoledních hodinách zdržet zvýšené fyzické zátěže. Doporučení platí hlavně pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti.










