Na Festivalu klášterních pivovarů lidé ochutnají pivo z 16. století

Domácí
26. 4. 2025 02:48

Pivo vyrobené podle receptury z 16. století mohou dnes ochutnat lidé před Břevnovským klášterním pivovarem v Praze. Historický speciál nabídne klášterní pivovar při příležitosti druhého ročníku Festivalu klášterních pivovarů.

Návštěvníci se mimo jiné mohou těšit na sortiment všech pěti českých klášterních pivovarů, ke kterým se letos připojil i jeden host ze Slovenska z Červeného kláštora a také Volba Sládků z Prazdroje. Vstup na festival je zdarma, potrvá od 11:00 do 22:00.

Letošní ročník spojuje tematika nakuřovaného sladu. "Každý ze zúčastněných pivovarů k ní přistoupil originálním způsobem, ať už při výběru pivního stylu, nebo při dávkování různého množství nakuřovaného sladu," uvedli organizátoři. Výsledkem je podle nich sedm speciálních Poutních piv, která budou na festivalu rovněž k ochutnání.

Domácí Břevnovský klášterní pivovar svatého Vojtěcha letos výjimečně dopředu navařil historický speciál podle receptury z roku 1585 z knihy Tadeáše Hájka z Hájku, osobního lékaře Rudolfa II. Pivo by mělo návštěvníkům přiblížit chuť středověkých piv ze 16. století.

Festival nabídne také tematický doprovodný program zaměřený na historii klášterních pivovarů, hosté se mohou těšit například na prohlídky Břevnovského klášterního pivovaru, ukázky vaření nakuřovaného piva v domácích podmínkách či na workshop o českých surovinách pro výrobu piva.

Pivo se bude podle organizátorů čepovat výhradně do festivalového skla o objemu 0,4 litru, které lze zakoupit při vstupu za 80 korun.

Vedle Břevnovského klášterního pivovaru se akce zúčastní Klášterní pivovar sv. Norberta Strahov, Pivovar Ossegg, Pivovar Porta Coeli a Klášterní pivovar Želiv.

Autor: ČTKfoto: depositphotos

Další čtení

Dobový popisek k fotografii ČTK z roku 1984: Na polích JZD Jaslo Blučina na Brněnsku pracuje nyní jedna z posádek brněnského závodu 05-Slovairu, která má se zemědělským letounem Z-37 Čmelák rozmetat hnojivo na celkové rozloze 1200 hektarů. Při dobrém počasí přihnojí denně až 350 ha ozimé pšenice, což značně přispěje k urychlení jarních prací a dodržení agrochemických lhůt. Mechanik Michal Zpěvák připravuje nádrž k čerpání pohonných hmot.

Pamatujete „Čmeláka“? Kdysi s ním létal Štefan, teď sestřeluje ruské drony

Domácí
Aktualizováno: 18. 8. 2025 14:37
ilustrační foto

Jízdenky v Praze podraží. I pro lidi ze středních Čech. Prosadil to radní za ODS

Domácí
18. 8. 2025
ilustrační foto

Příšerné mučení. Policie našla svázaného a týraného psa

Domácí
18. 8. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ