Poklad několika tisíc stříbrných a zlatých mincí ze 17. století, které 8. července 2020 objevil náhodný nálezce u obce Vysoká u Jevíčka na Svitavsku, patří k největším svého druhu nejen na Moravě, ale také v České republice. V pokladu bylo 12 zlatých a přes 7000 stříbrných mincí, ale také pozlacený prsten. Ve své době se jednalo o slušný majetek, za který by se dalo pořídit několik desítek krav nebo koní.
Nálezce mince objevil náhodou. Dříve na místě byla louka, později pole, rozrytá půda odkryla část pokladu, které nálezce posbíral a odevzdal na městském úřadu v Jevíčku. Shodou okolností v Jevíčku pracovali archeologové a hned se vydali na místo. "Nejdřív jsme byli velmi skeptičtí. Když ale nálezce vysypal tolarové mince, spadla nám brada. Minisondy odhalily na místě další mince," vyprávěla archeoložka Jana Němcová z Regionálního muzea Litomyšl.
Majitel mince uložil do dvou nádob, vykopal dvě jámy, každou na protilehlých valech, a vyložil kamenivem. Své peníze tam podle všeho ukládal postupně několik desítek let od 20. let 17. století, nejmladší mince jsou z roku 1671. Vyzvednutí depotu zabralo archeologům několik měsíců, odborníci pak mince konzervovali, restaurovali a dokumentovali, vznikl tak rozsáhlý katalog. Hodnota pokladu byla vyčíslena na víc než 14 milionů korun, nálezce dostal od Pardubického kraje odměnu 560.000 korun.
Ještě cennější poklad byl nalezen v listopadu 2015 u Chýště na Pardubicku. Soubor téměř 1700 českých denárů ražených knížetem Boleslavem II. z konce desátého století byl nazván pokladem století. Nález původně čítal 780 položek, při dohledávkách v létě 2016 našli archeologové další stovky mincí a jejich zlomků. Nálezce za odevzdanou část pokladu, jejíž hodnota je podle znaleckého posudku 23,5 milionu korun, dostal od Pardubického kraje odměnu v mimořádné výši dva miliony korun.