V Olomouci prasklo v noci na dnešek hlavní vodovodní potrubí u budovy magistrátu v Hynaisově ulici nedaleko centra města. Možnou příčinou jsou vysoké teploty. Následovaly další dvě havárie vodovodu v okolí, kvůli nimž v několika ulicích netekla pitná voda. Zajištěno bylo náhradní zásobování pomocí cisteren. Oprava hlavního potrubí v Hynaisově ulici potrvá přibližně dva dny, dvě menší havárie technici odstranili dnes odpoledne. ČTK informaci získala na webu Moravské vodárenské.
Prasklé potrubí v Hynaisově ulici podle mluvčí Moravské vodárenské Markéty Bártové nezpůsobilo výpadky v zásobování pitnou vodou, ve vodovodu ale klesl tlak a v některých domácnostech tekla z kohoutků zakalená voda. Opravárenské čety Moravské vodárenské v noci vyjížděly k dalším dvěma haváriím v nedalekých ulicích Krapkova a U místní dráhy. Tyto závady už způsobily přerušení dodávky pitné vody, bez které byly od noci domácnosti v několika okolních ulicích. Pitná voda do tamních domácností začala postupně proudit dnes odpoledne a vpodvečer.
Páteřní vodovod o průměru 50 centimetrů praskl v Hynaisově ulici dnes po půlnoci. Voda zaplavila silnici a chodníky. Frekventovaná silnice vedoucí kolem zimního stadionu byla ráno kvůli uklízení nánosů bahna uzavřena, magistrát funguje. Náměstek primátorky Tomáš Pejpek (ProOlomouc) na sociálních sítích uvedl, že prasklo litinové potrubí z roku 1956.
Vodohospodářskou infrastrukturu v Olomouci vlastní město a provozuje ji společnost Moravská vodárenská ze skupiny Veolia. Radnice chce zastaralé vodovody postupně modernizovat. "Do budoucna je díky legislativě na obnovu vodárenské infrastruktury podle plánu obnovy dost peněz - zhruba 200 milionů korun ročně. Na magistrátu ale chybí kapacity na realizaci takového objemu stavebních zakázek," upozornil Pejpek. Město proto jedná s vodohospodářskou společností o převzetí části přípravy oprav.
Prasklé potrubí u budovy magistrátu dnes rozvířilo na sociálních sítích předvolební debatu mezi členy radniční koalice a opozice o tom, kdo má dlouhodobě špatný stav vodovodní sítě v Olomouci na svědomí.










