Obyvatele, kteří bydlí v okolí letního stadionu v Pardubicích, světla z areálu oslňují. Stavební firma, která ho modernizovala, má do konce roku zjednat nápravu. Řekl to náměstek primátora Jan Hrabal (ANO). Stadion se po modernizaci otevřel v lednu 2023. Od února se tam konaly první zápasy a lidé začali kritizovat intenzitu osvětlení.
"Předmětem reklamace je náprava osvětlení, aby neoslňovalo okolí, jak máme v posudku. Je na technickém řešení společnosti Porr, jak to vyřeší do konce kalendářního roku," řekl Hrabal.
Stadion je domácím působištěm prvoligového fotbalového klubu FK Pardubice. Modernizace stála 424 milionů korun. Světla osvětlují fotbalové hřiště i tréninkovou plochu.
Po stížnostech město zadalo posudek a z něj zjistilo, že světla překračují normy. Světla ze stadionu a tréninkové plochy nadměrně svítí na nábřeží Václava Havla, ulici U Stadionu, Sukovu třídu a na Sladkovského ulici. Znalec doporučil doplnit svítidla homologovanými clonami nebo náročnější variantu pomocí výstavby vysoké clony.
Oslnění může mít také negativní dopad na řidiče. Proto autoři posudku navrhli, aby se v době zápasů, kdy budou světla svítit, snížila povolená rychlost v okolí stadionu na 30 či 20 kilometrů v hodině. Pro jaké řešení se firma Porr, která modernizaci dělala, rozhodla, neupřesnila. "Momentálně se k situaci nebudeme vyjadřovat," uvedla mluvčí společnosti Lucie Obdržálková.









